Carpe diem!

maijs 2020
P O T C P S Sv
« Apr   Jūn »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historia

Jana Veinberga

300x0_svesais_draugs_4-1Vai esat kādreiz aizdomājušies par to, cik labi pazīstat cilvēkus, ar kuriem dien dienā tiekaties? Cik liela nozīmē ir negatīvajai informācijai, ko par viņiem zināt vai dažādiem sabiedrībā valdošajiem stereotipiem? Vai esat mēģinājis izvairīties no cilvēkiem, kas nemaz neliekas bīstami vai par kuriem visi citi ir sajūsmā, vien tāpēc, ka instinkts liek bēgt? Vai varbūt kāds, ko sākotnēji uzskatījāt par apdraudējumu, galu galā izrādās glābējs? Cik pārprotamas vai nepārprotamas ir dažādas situācijas un notikumi, ko redzam savā ikdienā? Vai vienmēr esam gatavi noskaidrot un uzklausīt patiesību, vai arī par tādu pasludinām pirmos secinājumus? Un kā tas ietekmē mūsu vai otra cilvēka dzīvi?

Šādi jautājumi rodas izlasot Janas Veinbergas detektīvromānu “Svešais draugs”. Romāns sākas ar to, ka uz ielas tiek nogalināta jauna studente. Meitene kādu laiku cietusi no atkarības, tomēr viss liecina, ka šoreiz tā ir slepkavība. Protams, ir daudz un dažādu viedokļu, kas un kāpēc noticis. Kāda ir bijusi minētā meitene, taču slepkava vēl arvien ir brīvībā un nevienam nav ne nojausmas, vai viņš nav noskatījis nākamo upuri. Lielākā daļa uzskata, ka notikušais saistīts ar meitenes pagātni un vairs neviens netiek apdraudēts. Taču vai tas tiešām tā ir? Un vai slepkava nāk no tās sabiedrības grupas, kurai kādreiz piederējusi šī meitene? Tas taču būtu ļoģiski un no tādiem cilvēkiem tieši to arī varētu sagaidīt. Padibenes pašas sevis iznīdē. Vai tiešām tas tā ir? Varbūt slepkava ir šis smaidošais vīrietis pretējā ielas pusē? Vai arī tā sieviete sarkanajā kleitā? Ko mēr par šiem cilvēkiem zinām? Un vai kādam maz ir kāda nojausma, kādēļ meitene, kas kādreiz bijusi tik pareiza pievērsusies narkotikām? Kā ir ar slepkavu? Vai tas, kas sakās esam draugs tiešām ir draugs?

Visi šie jautājumi jānoskaidro augstskolas pasniedzējai Laumai Graudiņai, kura gluži neviļus kļuvusi par detektīva Stasa partneri. Meklējot meitenes slepkavu viņai nākas iepazīt ne tikai mirušo meiteni un viņas tuviniekus, bet arī atklāt pašai sevi. Nākas izkāpt no komforta zonas, pārvarēt bailes un ļauties izaicinājumam. Spriedze aug ar katru nākamo lapaspusi, mainās priekšstati, sagrīļojas stereotipi un nākas stāties pretī briesmām.  Stāsts par cilvēciskām kaislībām, apmātību, neremdināmām ilgām pēc mīlestības un spējas vai nespējas atzīt realitāti un pieņemt to.

Autore prasmīgi audzē spriedzi, sapiņķerē pavedienu un ik pa laikam piemet pa nelielai dzirkstelītei, kas jau pirmajās romāna lapaspusēs uzšvirkst abu galveno varoņu starpā. Darbs skaidri ļauj saskatīt, ka spriest par cilvēku un situāciju pēc ārējām pazīmēm ir muļķīgi un ļoti tuvredzīgi. Raiti izlasāms, izklaidējošs detektīvs, kas rosina aizdomāties.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>