Carpe diem!

septembris 2021
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Elizabete Gilberta

300x0_meitenu-pilsetaElizabetes Gilbertas romāns “Meiteņu pilsēta” aizved lasītāju uz Ņujorku 2. pasaules kara sākumā. Sākotnēji, zinot vēsturisko fonu, galvenās varones bezbēdīgā uzdzīve liek domāt par “dzīrēm mēra laikā”. Taču, ja pavisam godīgi, ir muļķīgi sagaidīt, ka deviņpadsmit gadus jauna meitene, tikusi vaļā gan no mācībām koledžā, kas viņu līdz nāvei garlaikojušas, gan no ģimenes modrās acs, nonākusi Ņujorkā varētu sērot par lietām, kas tieši viņu vismaz pagaidām neskāra. Ņujorka Vivianu apžilbina, tāpat kā viņas krustmātes burlesku teātra trupas meitenes. Šeit viņa pirmo reiz apjauš, ka drīkst, vēlēties, alkt un izbaudīt.  Viņa gūst pirmos panākumus un saprot, ka var dzīvot tā, kā pati to vēlas, un ka drīkst sapņot.  Tas ir laiks, kad sievietes arvien vairāk piesaka savas tiesības, kļūst par līdzvērtīgām konkurentēm vīriešiem, tomēr tai pašā laikā viņas vēl aizvien nav pasargātas no sabiedrības nosodījuma, ja nav uzvedušās atbilstoši pieņemtajām uzvedības normām.

Gilberta ļoti veiksmīgi ataino jaunas sievietes pieaugšanu, laikā, kad karš ir tik tālu un tajā pašā laikā tik tuvu. Šis ir stāsts par traukšanos debesīs, kritienu un lidojuma turpināšanu, bet jau ar zināmu pieredzes un zināšanu bagāžu.

“Meiteņu pilsēta” ir stāsts arī par mīlestību. Taču šajā mīlas stāstā neatrast klišejas un standarta mīlas stāstiem raksturīgas banalitātes.  Neatceros nevienu citu stāstu, kur mīlestība ir bijusi tik pieņemoša, bez pretenzijām, nosodījuma un liekām kaislībām. Lasot šo romānu sapratu, kas tieši šāda pieņemšana un otra cieņpilna akceptēšana trūkst mūsdienu sabiedrība, jo pēdējā laikā īpaši var manīt neiecietību vienam pret otru, atšķirīga viedokļa noniecināšanu un savu vērtību uzspiešanu, pasludinot citu cilvēku vērtības un pieredzi par greizu.

Krāšņs, aizraujošs un emocijām bagāts. Tāds ir šis romāns. Tajā ir kas džezisks un līdz sāpēm smeldzīgs, ar vieglumu par tik nopietnu lietu kā dzīve.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>