Carpe diem!

jūnijs 2021
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Historia

No Jaunmēness līdz Jaunmēnesim jeb ar Jarinas Perepeļicas pavārgrāmatu azotē: 1.-4. diena

ritmi“Nu vēl vienu gabaliņu jau var…”

“Tās gardās speķmaizītes vai lūdzas, lai viņa apēd…”

“Nu nekas briesmīgs jau tas nav, ja pirms gulētiešanas apēd sešās rupjmaizes rikas ar sviestu un gurķi. Sviesta jau nemaz  tik daudz tur nebija un pārējais ir veselīgs.”

Vai jums reizēm izvēršas šāda veida diskusijas pašiem ar sevi? Man visai bieži. Pat ļoti veselīgi produkti manā vēderā nonāk visneveselīgākajā veidā. Vispār jau pie tā vainīga Klāras tante. Tā es dēvēju to manas visai saprātīgās personības daļu, kas nepārtraukti stiepj roku pēc ēdamā, ja vien tas atrodas tuvāk par pieciem metriem. Klāras tante ir tā, kas reizēm piestūķē kuņģi ar dažāda veida ēdmaņām, līdz tas nabadziņš sāk konvulsīvi raustīties. Taču tieši tāpat viņa ir tā, kas citu dienu par ēšanu un padzeršanos pirmo reizi atceras tikai sešos vakarā un viņa ir arī tā, kas pēc desmitiem vakarā nervozi sāk virināt ledusskapja durvis un ja tur nekā uzreiz apēdama nav, ņem un izcep biskvītkūku. Taču, ja ir slinkums – der arī ķiplokmaizēs pārvērsts puskukulis.

Tagad pandēmijas laikā, pēdējo pusgadu nodarbojos ar Klāras tantes pievēršanu veselīgam uzturam. Pirmkārt drēbju skapja saturs sāka boikotēt manus apmērs, otrkārt lauztās kājas dēļ uz trim mēnešiem biju spiesta samierināties ar supermazkustīgu dzīvesveidu. Apzinīgi izgāju divus uztura klubiņus un par savu ikdienas ritma daļu ieviesu četras ēdienreizes, taču, ak vai, lai cik gardi un tiešām sātīgi ēdienu nebūtu, negausīgas rīšanas epizodes atkārtojās vismaz reizi mēnesī. Nekādi izsalkuma remdināšanas veselīgie paņēmieni neiedarbojās, drīzāk radīja vēl lielāku bada histēriju. Vienīgais secinājums, ka tas varētu būt saistīts ar kaut kādām dabas norisēm. Tādēļ, kad pamanīju, ka iznākusi Jarinas Perepeļicas pavārgrāmata “Ēdam pēc mēness ritmiem”, nolēmu ļauties nelielam eksperimentam un izmēģināt grāmatā publicētās receptes, kā arī autores ieteikumus, balstoties uz pašas pieredzi un zināšanām.

Man paveicās, ka grāmata manās rokās nonāca tieši pusstundu pēc Jaunmēnes iestāšanās, kas arī ir Mēness kalendāra diena. Tā kā puse dienas jau bija nodzīvots, šo dienu veltīju grāmatas un recepšu izpētei. Autore apraksta 4. posmu, kuri būtu pakāpeniski jāiziet, lai ēšanu par mēness ritmiem padarītu par savu ikdienu. Tad nu nolēmu, ka būšu saprātīga un pieturēšos pie ieteiktā pakāpeniskuma un apvienošu 1. posmu, kas nosaka, ko ievērot katras Mēnesfāzes laikā un 2. posmu, kas pievērš uzmanību stihijai, kura tobrīd ir valdošā. atbilstoši stihijām: Zeme, Gaiss, Ūdens un Uguns, pēc kurām sadalās horoskopa zīme.

1. – 3. eksperimenta diena. Godprātīgi uzkāpju uz svariem, lai saprastu, kā šis eksperiments iedarbosies uz manu svaru. Secinājums – svars nevien iesprūdis pie 85 kg, bet klāt nākuši vēl 2 kilogrami pēc Klāras tantes pēdējo dienu rabarberkūku, desiņu un gurķmaizīšu izpriecām. Vēl arvien ir Jaunmēness, bet kā valdošā horoskopā zīme sevi nākamajā divarpus dienām sevi piesaka Ūdens stihijas pārstāvis – Vēzis. Jaunmēness laikā ieteicams atteikties no alkohola un cigaretēm, daudz dzert ūdeni vai zāļu tēju, ieturēt gavēni un samazināt pārtikas apjomu, bet tam atrodoties Ūdens stihijas zīmē organismam vislabāk uzņemt ogļhidrātus.  Tādēļ nolemju turpmākās dienas, līdz svētdienas vakaram, kad sāksies Lauvu laiks, atturēties no gaļas un nevairīties no ogļhidrātiem. Un šeit laiks atvērt pavārgrāmatu “Ēdam pēc mēness ritmiem”. Autore iesaka izmēģināt jaunus ēdienus un tos iekļaut savā ikdienas ēdienkartē.

maizitesPar šo dienu lielisko brokastu ēdienu kļuva “Rupjmaize ar avokado un pupiņām”, kas ir gana sātīga un garda. Kopā ar zaļajiem lapu salātiem tās veido veselīgu brokastu kombināciju. Maizītes viegli pagatavojams, gana ātri pagatavojamas un tiešām ir veselīgas. Manā gadījumā tās izkonkurēja “Auzu pārslu biezputra ar mandeļu pienu, dzērvenēm un datelēm”, kas ir garšas ziņā interesantāk un garšām bagātāks tradicionālās auzu putras variants. Jebkurā gadījumā arī paliekoša manā ēdienkartē.putra

Viens no ēdieniem, kas akurāt iederējās Latvijas mainīgajā vasarā un atbilda konkrētajiem mēneša fāžu kritērijiem bija sildošā, garšas un krāsas ziņā krāšņā “Lēcu zupa ar tomātiem un kurkumu”. Tieši tas, kas nepieciešams brīdī, kad tevi pārsteidzis vasaras negaiss.  Taču lielāku izsalkumu remdēs “Auzzirņi ar kvinoju, baklažāniem un kivi”, kas ir bagātīgs olbaltumvielu un spēs remdēt pat ļoti lielu izsalkumu.   Vēl viens ļoti viegls, bet ļoti gards un izsalkumu remdinošs ēdiens ir “Brokoļu biezzupa ar fetas sieru”.  Maigā brokoļu biezzupa ļoti labi saskaņojās ar pasāļo un nedaudz pikanto fetas sieru bija labāko restorānu cienīga.zupa-lecu

Secinājumi pēc pirmajām trim dienām Jaunmēness un Vēža zīmes tandēmā:

Nepavisam nebija grūti iztikt bez gaļas, lai gan svētdien, man nedaudz paslīdēja kāja brāļa dzimšanas dienas vakariņās un vienā maltītē gaļa izpalika, bet tā kā autore min, ka viss jādara pakāpeniski un ar mēru.

Īpašu izsalkumu nesajutu un viss bija ļoti garšīgs.

Pašsajūta šīs dienas bija laba, bija gan daži brīži, kad pēc maltītes jutos nedaudz piekususi, bet iespējams vajadzēja ēst vēl mazliet mazāk.

Vakar vakarā pienāca Lauvu laiks, kas kā jau plēsējam pienākas lūko pēc olbaltumvielām bagātākas barība, bet par to pēc pāris dienām.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>