Carpe diem!

marts 2021
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Historia

Dāvids Grosmans

9789984237183_108Ir grāmatas, kas vairāk vai mazāk patīk. Ir grāmatas, pret kurām nav nekādu emociju. Tām laikam ir visneapskaužamākais status. Ir grāmatas, kas vairāk vai mazāk nepatīk. Dažas pat sadusmo. Un tad ir tādas grāmatas, ar kurām tu nevari tik skaidrībā. Patīk? Nepatīk? Aizrauj? Garlaiko? Iepriecina? Sadusmo? Tas tādēļ, ka, lasot šādu grāmatu, tu it kā izdzīvo visu iepriekšminēto. Līdz ar to vēl pēc izlasīšanas staigā lauzīdams galvu – Laba? Slikta? Ko man tā deva? Kāpēc nevarēju nolikt? Kas patika, kas nē? Tās ir negantas grāmatas, jo pēc pieredzes tās atceras visai ilgi.

Izraēlas rakstnieka Dāvida Grosmana romāns “Bārā ienāk zirgs” ir viens no šādiem darbiem. Autors ļoti prasmīgi aizved savu lasītāju uz bāru, kurā ar stendapu uzstājas viņa galvenais varonis. Tu nepaspēj ne aci nomirkšķināt, kad jau atrodies patumšajā lokālā un saod uz skatuves esošā mākslinieka sviedrus. Šis mākslinieks ņemas kā traks, lai noturētu publiku. Taču tajā visā jaušas tāds izmisum, ka jau pēc brīža gribi, līdzīgi kā daļa publikas, piecelties un doties prom. WTF! KAS TAS PAR SVIESTU! Trauksme, tāda kā panika, histēriskais izmisums, kas joņiem vien gāžas virsū no grāmatas lappusēm. Un tad tie patizlie un parupjie joki! Tie nomāc stāstu, kura dēļi ar grāmatas lapu starpniecību atrodies  tumšajā lokālā starp izbijušu tiesnesi un sirmu kundzīti – punduri. Taču tie paši tizlie joki un mežonīgie smiekli disonē ar neizsakāmajām skumjām, kas pārklāj un veido galvenā varoņa dzīvi. Pasmejies par sevi pats! Citādi par tevi pasmiesies vēl kāds! Smiekli un muļķošanās ļauj noslēpties ne tikai no citiem, bet arī no sevis. Tāpat kā aiz šķietamas  atklātības. Dodiet cilvēkiem to, ko viņi sagaida un neviens neievēros patiesību. Esmu savā laikā šo māku labi izkopusi. Varbūt tieši tāpēc lasot šo grāmatu man gribējās piecelties un aiziet. Ļaut, lai man aizejot uzvelk uz tāfeles sarkano strīpu. Es aizietu, ja līdzīgi kā palikušie negribētu dzirdēt Dova stāstu. Es paliku. Tagad mani vajā skumjas. Ikreiz, kad atceros par šo grāmatu.

Romāns, kas krata iekšas kā augstsprieguma trieciens un neļauj aizbēgt. Patika? To apgalvot nevaru. Nepatika? Tas arī neatbilstu patiesībai.  Iespaidoja noteikti. Sevišķi jau autora stils.

Did you like this? Share it:

1 comment to Dāvids Grosmans “Bārā ienāk zirgs”

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>