Carpe diem!

janvāris 2021
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historia

Dace Vīgante “Bumbulītis”

300x0_bumbulitis-dace_vigante_9789934089176Daces Vīgantes stāsti piestāv gadalaikiem, kas jauc pelēkos toņus. Rudens, ziema, agrs pavasaris. Laika posms, kad mirstot vecajam dzimst jaunais. Atvadu un gaidīšanas laiks. Laiks, kad trūkst krāsu un gribas izdzīvot ko dažādiem toņiem piesātinātu. Autores jaunākais stāstu krājums “Bumbulītis” ar tajā iekļautajiem 13 stāstiem pilnībā ļauj izbaudīt dažādus krāsu toņus, jo autore kā prasmīga māksliniece jauc ironiju, kaislības, humoru, apcerīgumu un citas dzīves nianses.

Ar autores pēdējo grāmatu satikos pāris dienas pirms sava dzimšanas dienas novembrī. Steidzīgi izrāvu cauri pirmos divus stāstus un noliku malā, apsolot, ka šī ir grāmata, ko negribu “aprīt”, lasot kā nemaņā, acīm negausīgi tverot katru nākamo rindiņu. Man Daces Vīgantes stāsti asociējas ar melnu, piesātinātu šokolādes gabaliņu, kas jāizbauda lēnām, ļaujot tam lēni izkust uz mēles. Tas nekas, ka tas reizēm pielīp pie smaganām un rūgtums rauj mēli čokurā. Apņēmos, viens stāsts dienā, lēni un izbaudot visu gammu.

Man un manai ģimenei laiks no novembra. līdz janvārim nav bijis tas vienkāršākais, tādēļ lasīšana, negribot ievilkās. Bet fons atbilstošs šim stāstu krājumam: miršana, dzimšana, skriešana pa dzīvi ar izkārtu mēli un galu galā lauzta kāja, kas arī nolika uz pauzes. Tā nu auklēju savu lauzto kāju un beidzot atradu laiku stāstiem.

Jāsaka, ka autore ar katru nākamo stāstu krājumu kļūst labāka un labāka. Tik prasmīgi izzīmētus tēlus, notikumus un vidi gadās redzēt reti. Teikšu godīgi, pārņem balta skaudība. Autore lasītājam liek sajust savus varoņus, sasmaržot viņu baiļu sviedrus, godkāri un rīta kafiju. Dace Vīgante ved lasītāju ceļojumā pa savu varoņu dvēselēm un ļauj kaut uz mirkli iejusties viņu ādā. Reizēm tas ļauj saprast, cik labi tomēr ir būt pašam savā ādā.

Manuprāt, Dace Vīgante un viņas stāsti pavisam noteikti var pretendēt uz to, ka tiks uzskatīti par sava laika klasiku.

Did you like this? Share it:

1 comment to Dace Vīgante “Bumbulītis”

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>