Carpe diem!

decembris 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Lūsinda Railija

saules-masaPamanīju viņu grāmatnīcā. Elegants vīrietis, zilā klasiska griezuma mētelī ar baltu lapu un pildspalvu rokā. Mūsdienu Ziemassvētku vecītis. Viņš darbojās mērķtiecīgi. Ar skatienu noskanēja grāmatu plauktus, sameklēja vajadzīgo un tad izsvītroja kaut ko no sava saraksta.  “Flirts virtuvē”, “Nekaunīgais pingvīns”,  nenovecojošā klasika “Krustēvs”, kaut kas ko Harija Potera sērijas… Labas izvēles!

Kaudzīte viņa priekšā auga un es mazliet sakaunējos, ka esmu ielūkojusies kādas ģimenes dāvanu maisā. Tādēļ cītīgi ņēmos pētīt savā priekšā esošo grāmatu plauktu. Tomēr paspēju pamanīt, ka viena no pēdējām Ziemassvētku vecīša izvēlēm bija Lūsindas Railijas “Saules māsa”. Neviļus pasmaidīju un sajutos kā slepenas biedrības dalībniece. Kādai, vai varbūt kādam, zem eglītes būs nolikta aizraujoša grāmata, kas aizvedīs neaizmirstamā ceļojumā ne tikai pa plašo pasauli, bet arī laikā. “Saules māsa” noteikti nebūs nejauša grāmata. Tā būs dāvana, kas piepildīs kādu konkrētu vēlēšanos. Vēlēšanos doties ceļojumā un izzināt sestās d’Aplijēzu māsas Elektras dzimšanas noslēpumu un izbaudīt ceļojumu uz kādu pasaules valsti, kur patlaban nokļūt nav iespējams.  Lūsinda Railija ir viena no lasītākajām pasaules autorēm, kura tulkota vairāk nekā trīsdesmit septiņās valodās un viņas darbi tiešām ir brīnišķīgi, taču domāju, ka daudzi no šīs autores daiļrades cienītājiem piekritīs, ka tieši Septiņu māsu sērija ir pati skaistākā un aizraujošākā. Tas, kas būs izlasījis pirmo šīs sērijas grāmatu, noteikti gribēs izlasīt un savā īpašumā iegūt arī pārējās. Tas, kurš vēlējās zem eglītes atrast “Saules māsu”, zināja, ka ne mirkli nebūs vīlies, saņemot šo grāmatu.

Romāns “Saules māsa” vēsta par sesto no d’Alipjēzu māsām – Elektru. Elektra ir pieprasīta modele, kurai it kā ir viss: skaistums, bagātība un slava. Daudzi viņu apskauž, visi vēlas būt draugos ar viņu, taču tikai retajam ir nojausma par to, kādi dēmoni moka Elektru un cik trausla viņa ir patiesībā. Tikai retais pamana, cik tuvu bezdibeņa malai atrodas Elektra, kas ļoti rūpīgi slēpj savas sāpes, bailes, nepārliecinātību un pārdzīvojumus. Elektra ir vienīgā no māsām, kas ilgu laiku ignorējusi Pā Solta atstātās norādes par viņas izcelsmi. Taču, ja Elektra nedodas izzināt pagātni, pagātne ierodas pie viņas. Viņa saņem ziņu no sievietes, kas sakās esam viņas vecmāte. Viena tikšanās un lasītājs tiek aizvests divos neaizmirstamos ceļojumos.

Viens no tiem sākas nesenā pagātnē Ņujorkā, īsi pirms II pasaules kara sākuma. Jauna, izglītota sieviete Sesila Hantlija-Morgana tikko ir piedzīvojusi apkaunojumu, jo viņas līgavainis ir atcēlis saderināšanos un visur, kur viņa parādās neizpaliek sačukstēšanās un līdzcietīgi skatieni. Sesila labprāt iesaistītos tēva biznesā, strādātu pie rēķinu grāmatām un sekotu līdzi ekonomika rādītāju līknēm, bet  viņas vēlmi neatbalsta ģimene, jo tā nav pieņemts, un tādēļ viņa piekrīt doties līdzi savai krustmātei uz Keniju. Viss nenotiek kā sākotnēji tika plānots, bet gluži neviļus viņa jau ir kļuvusi Laimīgās ielejas kopienas daļu un paliek tur uz dzīvi. Sesilas stāsts visā krāšņumā ļauj izbaudīt mežonīgo Āfrikas dabu, iepazīts lepno masaju cilti, tā laika sabiedrības paražas un uzskatus, bohēmu un arī tolaik valdošo nostāju, ka melnādainie cilvēki ir zemāki par baltādainajiem. Nostāja, kuras sekas vēl arvien ļoti spēcīgi atbalsojas mūsdienu sabiedrībā. Sesila nav vienisprāt ar pārējo sabiedrības daļu, līdz ar to ģimene no viņas atsakās, bet viņa nonāk bīstamās situācijās. Diemžēl šis ir arī laiks, kad vīrieši un sievietes ģimenē nerunā atklāti par savām sajūtām, vēlmēm un vajadzībām, jo tā nav pieņemts, katram jāievēro noteikts uzvedības princips. Tas ļoti labi redzams Sesilas un viņas vīra Bila attiecībās, kuras varēja būt ļoti laimīgas ilglaicīgi, bet tā nav savstarpējā komunikācijas trūkuma dēļ. Lusinda Railija ļoti krāšņi ataino tā laika sabiedrību, tās paražas un dzīvesveidu, tikumus un netikumus, kā arī pārmaiņas, kas notiek sabiedrībā, runājot par jebkuru no cilvēktiesību jautājumiem.

Otrs ceļojums, kurā autore aizved lasītāju, ir ļoti intīms un personīgs. Elektra ir vienīgā no māsām, kura nedodas uz valsti, no kuras nākuši viņas priekšteči. Viņai jādodas svarīgākā ceļojumā – jāiepazīst sevi un jāatbrīvojas no atkarībām, kas izposta ne tikai pašu Elektru, bet dara raizes arī viņai ģimenei. Elektrai ir jāmācās atzīt savu vājumu, lūgt atbalstu, uzticēties cilvēkiem un arī pašai sev. Elektras stāsts ļauj saprast, ka mūsu spēks slēpjas mūsos pašos, ne tikai mūsu spēkā, bet arī mūsu vājumā, ka reizēs, kad paši vairs netiekam galā lūgt palīdzību nav vājuma pazīme. Tikai tad, kad esam palīdzējuši sev, mēs varam palīdzēt citiem.

Lūsinda Railija savā romānā “Saules māsa” nebaidās pievērsties mūsdienās tādām aktuālām tēmām kā atkarības, garīgā veselība un rasisms. Viņa ļoti saprotami ataino šo problēmu vēsturi un to, kā tas atbalsojas mūsdienu pasaulē. To visu viņa ļoti veiksmīgi ievij aizraujošā stāstījumā, kas tikai ar grūtībām ļauj atrauties no grāmatas lappusēm. Lieliska lasāmviela gan mājsēdes laikā, gan ziemas tumsas kliedēšanai. Man gan jābrīdina, ka ar to, ka autore atklāj pēdējās zināmās māsas likteni nekas nav beidzies, jo grāmatas noslēgumā tiek izmests kārtējais “āķis” un neatliek nekā cita, kā pacietīgi vai nepacietīgi gaidīt nākamo – septīto grāmatu.

Did you like this? Share it:

1 comment to Lūsinda Railija “Saules māsa”

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>