Carpe diem!

novembris 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Par Latviju. Arī par varonību, Lāčplēsi, ordeņiem un kavalieriem.

cover_b190d169bb371c6a75ba53855104665cŠī nedēļa ir par Latviju. Sarkanbaltsarkanā lentītē Latvija savijas uzvarā pie blūzēm, žaketēm un mēteļu atlokiem. Tā rūgteni smaržo rubīnsarkanās un baltās krizantēmās. Iezaigojas sveču liesmās un aizvijas tautiskā rakstā mammas adītajā šallē. Šī nedēļa ir par Latviju un tiem, kas tai ļāva piedzimt un aizstāvēt. Šī nedēļa ir par Latviju un Lāčplēšiem, kas nebaidījās tikko dzimušas valsts brīvību likt lielākā vērtē kā savu dzīvību.

“Par Latviju. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena ” ir tā grāmata, kura ļoti piestāv tieši šai nedēļai, kad svinam Lāčplēša dienu un godinām brīvības cīnītājus. Grāmatas autoru pulciņš ir kupls un gribas uzteikt viņus par ļoti labi paveiktu darbu. Patika ļoti pārdomātais grāmatas satura plānojums. Autori pievērsušies gan varonības kulta attīstībai pasaulē un Latvijā, gan tam, kādēļ šāds ordenis nepieciešams un kāpēc, par spīti visiem iebildumiem un diskusijām šīs ordenis tika izveidots. Tāpat aplūkots, kā tad jaunajai valdībai gāja ar šī ordeņa nolikuma un statūtu izveidi, kuri mākslinieki piedalījās konkursā par ordeņa izstrādi, kādi komentāri un viedokļi tika ņemti vai neņemti vērā, veidojot šo ordeni. Grāmata lieliski parāda, cik daudz cilvēku bija iesaistīti ordeņa izveidē, to dažādie viedokļi, kam ordenis būtu jāsaņem, kā arī kā tika noteikts, vai apbalvojumam izvirzītā persona atbilsta visām prasībām, kas ļauj to saņemt. Ļoti patika tas, ka tika aplūkoti dažādi ordeņa kavalieri un viņu likteņi, ne tikai augstākie armijas virsnieki, tas padara grāmatu interesantāku un aizraujošāku. Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri ir tik atšķirīgi: zemnieki, karavīri, sievietes, dēkaiņi, cittautieši, veselas ģimenes, utt. Priecē, ka grāmatā nav jālasa par jau pazīstamiem un dzirdētiem Lāčplēša Kara ordeņa saņēmējiem, bet tiek aplūkots viss sabiedrības kolorīts. Domāju, ka šī grāmata varētu būt labs iedvesmas avots tādām biogrāfiska un vēsturiska žanra lietpratējām kā rakstniecei Ingunai Bauerei vai Lindai Šmiti, kuras romāns “Aizved mani uz Hiršenhofu” likās ļoti labs vēsturiskās reālijas atspoguļojums daiļliteratūrā. Nezinu vai abas dāmas man piekritīs, bet es domāju, ka viņām abām sanāktu labi romāni par kādu no grāmatā pieminētajiem Lāčplēša ordeņa kavalieriem. Likteņstāsti, grāmatā publicētās fotogrāfijas, vēstules un citāti no dažādu aktīvistu. politiķu, diplomātu teiktā, kā arī svētku svinēšanu tradīciju izklāsts ļauj iejusties laikmetā un sajust to. Viena no interesantākajām šāda veida grāmatām, ko esmu lasījusi. Domāju, ka šī grāmata būtu labs materiāls vēstures skolotājiem un ļautu skolēniem labāk izprast Lāčplēša dienas nozīmi un svinēšanas tradīcijas. Turklāt grāmatā atrodamais materiāls ļauj to darīt interesantā veidā, izmantojot to radoši. Tāpat tā būs interesanta ikvienam, kas vēlas vairāk uzzināt par šo apbalvojumu un svētkiem, kā arī par tā laika sabiedrību, jo ordeņa kavalieri bija būtiska šīs sabiedrības daļa.

Par Latviju. Par Tevi. Par Mani. Par Mums.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>