Carpe diem!

oktobris 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Historia

Mariana Lekija

Lekija_5Kad Zelma teica, ka naktī sapnī redzējusi okapi, mēs bijām droši, ka vienam no mums jāmirst, turklāt nākamo divdesmit četru stundu laikā …

Tā sākas vācu rakstniece Marianas Lekijas romāna “Ko var redzēt no šejienes” 1. nodaļa. Stāsts par Zelmu, Luīzi, Mārtiņu,  Aļasku, kluso Optiki, neganto Palmu un vienmēr skumjo Marlīzi. Un kāds tiešām mirst. Nāvei šajā stāstā ir sava loma. Tāpat kā dzīvei un mīlestībai. Tās visas mājo mazajā Vestervaldes ciematiņā, uz kuru savus lasītājus aizved romāna autore. Lakoniski, bez garas spriedelēšanas viņa iepazīstina ar ciematiņa iedzīvotājiem, kas ir diezgan kolorīti personāži. Tas ir pavisam parasts ciematiņš. Viens no tiem, kur viens otru pazīst un pieskata. Arī tos, kas varbūt nav paši jaukākie un gudrākie cilvēki. Šeit pieskatītas ir pat stirnas.

Katram no ciematiņa iedzīvotājiem, pat pelēkam noplukušam sunim,  ir sava loma ciematiņa ikdienā, kas nav mazsvarīga. Tādēļ okapi Zelmas sapnī visus padara uzmanīgus. Kāds ieliekas gultā un ar ilgošanos gaida nāvi, cits steidz atklāt noslēpumus, vēl kāds atzīties mīlestībā. Cilvēki steidz izvērtēt būtiskāko un darīt to,  ko līdz šim atlikuši. Ja nu nepaspēs, ja nu nāve atnāks un aizraus tieši viņu. Taču tam nav nozīmes.

Nāve lielākoties atnāk, tad kad to negaida un paņem tos, kas to negaida. Gluži kā mīlestība. Tā vienkārši atnāk. Visdažādākajos veidolos, visnegaidītākajos brīžos. Zelmas mazmeitai Luīzei tā atnāk kādā pelēkā novakarē. Tērpusies budista mūka ietērpā. Neiespējamais  kļūst iespējams un iespējamais neiespējams. Optiķa mīlestība pret Zelmu ir skaidri redzama, taču viņam šķiet, ka tas ir noslēpums. Elizabete zina kā to pieburt. Teodoram liekas, ka tā ir neiespējama. Marlīze par mīlestību nedomā, drīzāk par nāvi. Bet dzīve mazajā ciematiņā rit savu ritējumu. Kādu tas smacē, bet cits nevar iedomāties, ka varētu doties prom. Viņiem visiem ir taisnība. Jo katrs dara to, kas viņam jādara. Un tikai tas ir svarīgi.

Lakonisks, ievelkošs un pārdomas rosinošs romāns, ko vēl aizraujošāku padara kolorītie tēli un kuriozas situācijas. Romānam piemīt kas meditatīvs un nomierinošs. Pēc izlasīšanas paliek pēcgarša, kas tik drīz neatlaiž. Mieriņš. Kaut kas pelēks un pūkains. Okapi. Neiespējami skaists.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>