Carpe diem!

maijs 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historia

Džulio Andžoni

sardu-baladeBalāde liroepisks žanrs, sižetisks dzejas darbs, kam raksturīgs kāda varoņdarba, traģiska vai fantastiska notikuma attēlojums, spraiga darbība, dramatisks vēstījums. Dzejisks vēstījums par kādu neparastu, ārkārtēju notikumu ar traģisku izskaņu. Saistītā valodā pausti autora emocionālie pārdzīvojumi.

Tāda ir balādes definīcija un izlasot Džulio Andžoni romānu “Sardu balāde”,  jāsecina, ka šis darbs sevī ietver visu iepriekš minēto, ja vien pieņem, ka balādes var rakstīt prozā bez dzejiska pantmēra un tai raksturīgās liriskās noskaņas. Kaut gan… melos tas, kurš teiks, ka proza ir mazāk liriska kā dzeja.

Romāns “Sardu balāde” sākas ar visai traģisku notikumu, kas lasītājā rada vēlmi noskaidrot, kādēļ notikusi ugunsnelaime un kā ar notikušo ir saistīts romāna galvenais varonis, kurš par notikušo vēsta caur savu skatupunktu. Vecais Konstantino visu savu mūžu ir nodzīvojis balstoties uz tradīcijām un vērtībām, ko jau daudzus gadu simteņus piekopuši šīs salas iedzīvotāji. Viņš arī piedzīvojis, ka jaunā paaudze salu pamet, dodoties uz daudz progresīvākām Eiropas valstīm. Arī Konstatino dēļ Mario ir devies prom uz Dāniju. Tādēļ viņš ir pārsteigts un ar zināmu skepsi raugās uz to, ka viņa dēls ar savu dāņu civilsievu Grētu nolēmis atgriezties, dzimtajā pusē un nodibināt šeit tūrisma uzņēmumu. Viņam neizprotama un pat ķecerīga šķiet abu jauno iecere to, kas bijis viņa ģimenes nodarbošanās un dzīvesveids paaudžu paaudzēs, padarīt par izklaidi svešzemju tūristiem. Vecais kazu gans pēc ilgas pierunāšanas piekāpjas, bet pats sākotnēji notiekošajā neiesaistās. Tikai atrauc: Fate vobis! – Dariet, kā jums tīk! Taču laika gaitā skarbais vīrs, kas visā salā pazīstams ar savu stingrību un turēšanos pie tradīcijām, gluži nemanot, ir kļuvis par būtisku uzņēmuma daļu. Vecais vīrs nepārtraukti diskutē pats ar sevi par to, kas ir pareizi un nepareizi, cik ļoti vajadzētu piekāpties abu jauno idejām un jaunievedumiem. Taču ar katru dienu šīs prasības kļūst arvien īpašākas un mulsinošākās. Konstantino neviļus ir kļuvis par mākslīgi radīta farsa daļu. Konstantino ir apmulsis, pretrunu pārņemts un viņu nepārtraukti vajā nelāga priekšnojauta.

Džulio Andžoni savā romānā „Sardu balādes” atainojis pārmaiņas, kas mūsdienās notiek Sardīnijas lauku sabiedrībā, kas līdz šim ir bijusi diezgan noslēgta un patriarhāla. Visu šo pārmaiņu simbols ir romāna galvenā varoņa – vecā kazu gana Konstantino Sardu dēlā Mario un viņa dāņu civilsievas Grētas lolojums – tūrisma ferma/uzņēmums „Asandira”, kur ik dienas ierodas tūristi, galvenokārt no Ziemeļeiropas, bet arī no citurienes, lai izbaudītu amatu un dzīvi, ko vecais Konstantino dzīvojis jau kopš savas dzimšanas. Romāns aktualizē paaudžu priekšstatu konfliktu, kā arī ataino sadursmi starp pagātnes un tagadnes izpratni par morālajām vērtībām un ētiku, kas noved līdz „Asandiras” traģiskai bojāejai. Un man jāpiekrīt tulkotājai, kas šajā romānā saskata līdzību ar mūsu pašu “Indrāniem”.

Šis romāns pārsteidz ar krāšņu, bagātīgu valodu, kas aizved neizmirstamā ceļojumā uz Sardīniju, ļaujot pilnībā izjust šīs salas mazliet nepieradināto dabu un sīkstumu, kas mīt ne tikai salas dzelkšņainajā zālē un krūmājos, bet arī vecajos saliniekos, kas turas pie vecajām ieražām un tradīcijām. Tas lieliski ataino pretrunas, kas rodas pasaulei mainoties un pakļaujoties vispārējai globalizācijai. “Sardu balāde” parāda dažādu kultūru un uzskatu sadursmi, kas var arī izvērsties traģēdijā. Romāns liek aizdomāties, vai naudas un panākumu dēļ, mēs nenododam paši sevi un sev svarīgas morāles vērtības. Autors ir īsts simbolu virtuozs. Sen nebiju lasījusi darbu, kur autors tik prasmīgi liek lietā dažādus simbolus, lai liktu lasītājam sajusties tieši tā, kā viņš to ir iecerējis.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>