Carpe diem!

aprīlis 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Sofija Lundberija

lejupielādeMan patīk romāni, kas mani kā lasītāju aizved pagātnē. Romāni, kuros kopā ar varoņiem var izbaudīt gan aizgājušo laiku šarmu, gan sūrumu. Taču vislabākie ir to autoru darbi, kas ļauj sajust konkrētajam laikam atbilstošu garu, tradīcijas, kultūru un sadzīvi. Tā ir ļoti īpaša sajūta, kad lasot, sajūti smaržas, garšas un pat sadzirdi mūziku. Pēkšņi, atrodies aprakstīto notikumu viducī un izjūti tos uz savas ādas. Vienu šādu darbu nesen izdevusi izdevniecība “Zvaigzne ABC”. Pie lasītājiem nonācis zviedru rakstnieces Sofijas Lundebrijas debijas romāns “Sarkanā adrešu grāmatiņa”.

Ir vairākas lietas, kas šo romānu padara lielisku un aizraujošu:

Romāns ir lielisks laikmeta atainotājs, ļaujot lasītājam pilnībā izjust laikmetu, sabiedrību, kultūru un vēsturiskos notikumus. Tas liek sadzirdēt džezu un tvīkt pie tajā laikā nesaprastu mākslinieku gleznām. Ļauj doties aizraujošā pastaigā pa Parīzi un baudīt vieglprātīgu jaunību. Tajā nogrand bumbu sprādzieni un mutē smeļas jūras, un asiņu sāļums.

Sevišķa uzmanība romānā ir pievērsta sievietes dzīvei un lomai sabiedrībā, kas jau ir nākamā lieta, kura romānu padara īpašu. Autore ar ļoti lielu pietāti izturas pret savu varoni, pret viņas likteni, kaislībām un lēmumiem. Ne mirkli nerodas sajūta, ka viņa kaut ko dara nepareizi. Nepārtraukta empātija pret galveno varoni, no romāna sākuma līdz pēdējai lapaspusei, tiešām ir lielisks autores kā rakstnieces prasmju demonstrējums. Tad vēl galvenās varones profesija – modele. Domāju, ka daudzām mūsdienu modelēm nav ne mazākās no jausmas, kā tas bija – būt manekenei  jeb modelei pašos šīs profesijas pirmsākumos, tomēr domāju, ka ļoti daudzi saskatīs neapstrīdamu līdzību ar mūsdienām. Vēl ar vien ir jomas, darba attiecības un attieksme, kur progress aizkavējies. Taču dzīve tik un tā ir skaista, jo meitenes, arī galvenā varone Dorisa ir jauna, skaista un tik reāla. Jā, viņai ir sapņi, mūža mīlestība, ilgas, viņa kļūdās, noveco, bet viņa pieņem dzīvi tādu, kāda tā ir un skaidri zina, ko vēlas, bet ko nevēlas.  Apbrīnoju to prāta skaidrību, kas galvenai varonei piemīt līdz pat viņas dzīves pēdējai stundiņai. Es pazīstu Dorisas vienaudzi, sievieti, kas izdzīvojusi šo laikmetu un notikumus. Lasot pieķēru sevi pie domas, ka autores galvenais varones tēls ir ļoti prasmīgi un pārdomāti veidots. Šīs paaudzes sievietes tādas ir un uzlikt tik reālu un dzīvu tēlu uz papīra… tas tiešām ir talants.

Kā jau katrā kārtīgā romānā ir jābūt mīlestībai. Īstai, patiesai un mūžīgai. Tāda te ir. Skaista, neticama un nepiepildīta. Ir kur pa asariņai nobirdināt. Taču mani vairāk saistīja grāmatā atainotā draudzība, kura iztur visus laikmeta radītos pārbaudījumus. Draudzība, kas kaut kādā ziņā ir stiprāka par mīlestību.

Un tad vēl ir mīlestība pret ģimeni. Laipnība un mīlestība pret māsas mazmeitu. Autorei izdodas parādīt ļoti lielu sirsnību, kas valda šo abu dažādo paaudžu sieviešu starpā. Tā ļauj noticēt ģimenes spēkam un vienotībai.

Skaists, emocionāli spēcīgs romāns par cilvēku dzīvēm, likteņiem, draudzību un mīlestību. Patīkama un aizraujoša lasāmviela, kas nes līdzi viedumu un mieru, ļaujot uz pasauli, savu dzīvi, palūkoties ar vēsāku prātu un pieņemt to tādu, kāda tā ir, jo cilvēks laika griežos vien tāds puteklis ir – izsvītrots vārds adrešu grāmatiņā.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>