Carpe diem!

aprīlis 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Inguna Dimante “Komjaunietes pūra nauda”

300x0_komjaunietespuranauda_978-9934-0-8065-4Es pieder pie tiem, kas radīti un piedzimuši laikā, kad seksu varbūt nenoliedza, bet par to skaļi nerunāja un pat mēģināja iekļaut komjaunatnes biedriem ievērojamo noteikumu rullī. Es biju tas pusaudzis, kam tika izdots skandalozais „Zīlītes” izdevums un Ziemassvētkos, tajā laikā gan Vecgada vakarā, zem eglītes tika palikta maza plāna grāmatiņa ar virsrakstu „Pusaudžu sekss”. Tas no manas mātes puses bija visai progresīvs solis, jo mūsmājās seksuālā audzināšana aprobežojās stīvām frāzēm, kas pieklājas un kas nepieklājas, atbilstoši tā laika uzskatiem un pašu vecāku saņemtajai audzināšanai. Tad vēl bija pašas un apkārtējo dabiskā interese par šo tēmu. Jo kā gan citādi manu vecāku grāmatu plauktā, it kā dziļi noslēptas, atradās tādas grāmatas kā „Emanuela”. „Lēdijas Čaterlijas mīļākais”, „Laulību dzīve” , „Puisīts tek uz meitiņu” un pāris neķītru anekdošu krājumi. Jo dziļāk tās bija noslēptas, jo uzcītīgāk es tās lasīju. Kā nu ne? Es taču skaitījos teicamniece? Visu mājās pieejamo šāda veida literatūru ar grāmatu tārpa uzcītību izlasīju jau 6. klasē. Visticamāk pārāk agri. Jo paralēli aizrāvos ar saldeni romantisku lubeņu lasīšanu.  Lai nu kā, par seksa tēmu laikā,  pirms manas piedzimšanas un arī tad, kad es pieaugu, nerunāja brīvi un atklāti. Pārmaiņu laiks atnesa informāciju, kas aizrāva, interesēja un radīja arī pretrunīgas sajūtas, ar kurām nākas cīnīties vēl tagad.

„Es precīzi zinu datumu, Bruno. 1980. gada 20. Oktobrī es uzzināju, ka Padomju Savienībā eksistē sekss.” Šis ir teikums, ko Inguna Dimante savirknē sava romāna “Komjaunietes pūra nauda” galvenās varones domās. Kā tas ir? Būt apzinīgai komjaunietei, sekot visiem partijas noteiktajiem priekšrakstiem, pat tik intīmā nodarbē kā sekss. Censties darīt visu tā, kā nākas, kā tas tiek sludināts un skaidrots partijas izglītojošajās programmās, kur visi pielāgoti vienai mērauklai un pat sekss tiek padarīts pareizā un nepareizā. Bet tad… tu uzzini, ka arī Padomju savienībā eksistē sekss. Sekss kā vislielākā brīvības izpausmes forma. Un kā tas ir? Dzīvot ar domu, ka tev varbūt patīk tas, kas tiek uzskatīts par nepareizu? Domāju, ka ir daudzi, kam šis nav nekas svešs un noteikti būs interesanti izlasīt Ingunas Dimantes romānu “Komjaunietes pūra nauda”. Romāns pieskaitāms pie izklaidējošās literatūras, kas raiti un viegli lasās. Tēmas un situācijas atpazīstamas: ģimene, attiecības, mīlestība un sekss. Taču tas, ka šo grāmatu paņēmu rokā tieši tagad, neilgi pirms mūsu valsts neatkarības atjaunošanas trīsdesmitās gadadienas, man liekas visai interesanti.

Pirms pāris dienām izlasīju jauno grāmatu par Latvijas republikas dibinātājiem un atjaunotājiem. Šorīt, kopā ar bērnu televīzijā “Tava klase” skatījāmies raidījumu par 4. maiju, pārrunājām, kā pagāja mana bērnība un pusaudža gadi.  Kādi tad bija tie laiki, ko tad nevarējām, bet tagad varam.  Un tad, kamēr bērns pildīja pārbaudes darbu Latviešu valodā, paņēmu grāmatu. Pirmo, kas atradās lasāmo grāmatu kaudzītē – “Komjaunietes pūra nauda”. Lasīju un aizrāvos. Saistoši, aizraujoši un tik pazīstami! Taču pati galvenais, ko sapratu, lasot šo grāmatu – te, tas ir, vēl viens iemesls, kas liek novērtēt to, ka bija cilvēki, kas gudri izmantoja situāciju un atjaunoja mūsu valsti. Runa nav tikai par sadzīvi un laikmetu, ko autore ataino ļoti taustāmi. Pat ne par vērtībām, bet arī par cilvēka intīmo brīvību. Varas spiedogs un valdošā vara cenzūrēja ne tikai vārdus un viedokļus, bet arī seksu. Tas sasaistīja, ierobežoja un radīja nedabiskus priekšstatus, kuru sekas turpina izjust arī tie, kas piedzimuši jau brīvā valstī.

Grāmata, kurā daudzas dāmas, iespējams, atpazīs kādu pašas piedzīvotu situāciju vai sajūtas, jo, ja tā pavisam godīgi, daudzas no mums līdzi nes kaut nelielu daļu no “komjaunietes mantojuma”, ko mums nodevušas mūsu mammas un vecmāmiņas.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>