Carpe diem!

aprīlis 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Latvijas Republikas dibinātāji un atjaunotāji

Dibinataji-800x657Šodien tas, ka dzīvojam brīvā valstī, reizēm tiek uztverts par tik pašsaprotamu lietu, ka varbūt pat neiedomājamies, ka varētu būt arī citādi. Tuvojoties svētku reizēm, par to gan tiek atgādināts un patriotisms uzvējo ar jaunu sparu, bet, cik daudz mēs zinām par tiem, kas mūsu valsti dibinājuši un atjaunojuši? Ir vārdi un uzvārdi, ko zina lielākā daļa, bet gan valsts dibināšanā, gan atjaunošanā piedalījās daudz vairāk cilvēku. Bez šiem cilvēkiem, pavisam noteikti, mums savas valsts nebūtu. Kas bija šie cilvēki un kas ar viņiem noticis? Par ko un kāpēc mums jāpasaka paldies cilvēkiem, kuri pirms 30 gadiem nobalsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu?

Atbildi uz šo jautājumu var sniegt grāmata “Latvijas Republikas dibinātāji un atjaunotāji”, kuru izdevusi izdevniecība “Latvijas Mediji”. Šajā grāmatā apkopota informācija par 38 Latvijas Republikas dibinātājiem un 138 tās atjaunotājiem. Šī grāmata nav izklaides literatūra, vai darbs, ko varētu palasīt tāpat vien. Šis darbs ir nopietns vēsturisku faktu avots, kas ļauj saskatīt likumsakarības, līdzības un paralēles, kas saista abus šos notikumus. Darbs ļauj izprast notikumus, Latvijā un pasaulē valdošo situāciju, kas ļāva dibināt pašiem savu valsti, bet vēlāk, pēc okupācijas, to atkal atjaunot. Tā ļauj saprast, cik liela loma tomēr ir dažādām likumsakarībām un cilvēkiem, kuri prot tās izmantot, lai gūtu labumu savai valstij un tautai.

Grāmatā atrodama arī informācija par savstarpējām sarunām un to, kā noticis pats Neatkarības deklarācijas pasludināšanas pasākums.  Pēc tam sniegta īsa, bet izsmeļoša informācija par katru, kas parakstījis mūsu valsts dibināšanas deklarāciju. Par šo cilvēku izglītību, nodarbošanos, izcelsmi un ģimenes stāvokli. Par to, kas viņi bijuši pirms un pēc valsts dibināšanas akta. Dažiem aprakstiem pievienoti arī spilgtākie šo cilvēku izteikumi, kuri, manuprāt, būtu uzskatāmi par aktuāliem arī mūsdienās. Lasot valsts dibinātāju biogrāfiju un to, kāds bijis viņu liktenis, jāsecina, ka cilvēks ir un paliek cilvēks, ar savām vājībām, kaislībām un interesēm. Visos laikos. Gan tad, gan tagad. Kāds bijis godavīrs, kāds pieļāvis kļūdas, kāds kādu lobējis, bet kāds kaut ko izsaimniekojis, kāds spējis pielāgoties visām varām. Cik dažādi cilvēki, tik dažādi stāsti.

Vai zinājāt, ka šogad 4. maijā paiet 30 gadu kopš atjaunota mūsu valsts neatkarība? Par to mums jāsaka liels paldies Latvijas Republikas 138 atjaunotājiem, kas gan ir par 100 vairāk kā dibinātāju. Iespējams, tādēļ, ka tobrīd valdošajā situācijā bija nepieciešams lielāks spēks un pārsvars. Patiesībā, biju pārsteigta, cik daudzu vārdi ir saglabājušies manā atmiņā. Brīdī, kad tika atjaunota Latvijas republika, es biju saprātīgā vecumā un to piedzīvoju, taču teikt, ka mana ģimene aktīvi iesaistījās notiekošajā, nevaru teikt. To, ka klausījos radio par balsu saskaitīšanu un tādu īpašu sajūtu, kad tika paziņots par valsts neatkarības atjaunošanu atceros gan, bet neviens no manas ģimenes nav pabijis ne Baltijas ceļā, ne uz barikādēm. Vienīgais, ko izjutu uz savas ādas bija augusta pučs. Man laikam bija divpadsmit, sēdēju vilcienā Smargoņa – Rīga, vilciena radio aizkapa balsī ziņoja par Gorbačova gāšanu, par zemju nacionalizāciju, Lietuvā tanki ar smejošiem omoniešiem, Jelgavā tas pats.  Tā kā nevarētu teikt, ka notiekošajā iesaistījos, tikai dzīvoju līdzi. Tagad pēc trīsdesmit gadiem, lasu šo grāmatu un saprotu, ka zinu šos vārdus un pat atceros, kā šie cilvēki izskatījās. Dažiem pat zināju nodarbošanos. Interesanti, cik daudz lietu noglabāts mūsu atmiņā. Taču, ja nebūtu šādu grāmatu, diez vai šī informāciju sasniegtu nākamās paaudzes, jo ir lietas, ko jau biju piemirsusi un arī tādas, par kurām, pirms grāmatas izlasīšanas, nebija ne jausmas.

Sadaļā par Latvijas Republikas atjaunotājiem, aplūkota katra biogrāfija un tālākās aktivitātes. Pievienoti arī runu un publikāciju fragmenti, kuri ļoti labi raksturo tā laika domāšanu un to, no kā mēs atbrīvojāmies. Tas ļauj labāk saskatīt to, cik patiesībā nebrīvi mēs bijām, jo pat runās par to, ka beidzot jākļūst brīviem, nebrīve jaušama pārpārēm.

Šī grāmata noteikti ir ļoti labs informatīvs avots vēsturniekiem un dažādu vēsturisko personību pētniekiem, arī tiem, kas īsi un koncentrēti vēlas ko uzzināt par kādu no mūsu valsts dibinātājiem vai atjaunotājiem. Tā ļaus labāk izprast 4. maija nozīmīgumu mūsu valsts vēsturē un mūsu tautas liktenī.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>