Carpe diem!

februāris 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Historia

Jānis Straubergs “Rīgas vēsture. XII-XX gadsimts”

oljATRhmihRa_400x600_2mRPEZPfRīga tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām Eiropas pilsētām. Ir tik daudzi, kas šeit ieradušies un iemīlējušies šajā tik daudzveidīgajā pilsētā, kur satikušās dažādas kultūras, laikmeti un tradīcijas. Rīga tiek dēvēta par iedvesmas pilsētu un greznāko pērli Baltijas valstu kronī. Es pilnībā tam piekrītu, jo personīgi mani šī pilsēta ik dienas pārsteidz no jauna. Jau deviņus gadus savu mīlestību pret šo pilsētu es paužu savā darbā.

Es emu Rīgas gide un mana darba ikdiena paiet iepazīstinot tūristus un arī vietējos iedzīvotājus ar mūsu skaisto pilsētu. Man ir liels prieks par cilvēku interesi un aizrautību, ar kādu viņi klausās stāstos par Rīgu. Cilvēkiem patīk skaistie nami, romantiskās ieliņas, augstie baznīcas torņi, viņus, protams, interesē arī vēsture, taču visvairāk manus klausītājus interesē tieši neparasti stāsti, leģendas un interesanti notikumi, kas saistīti ar pilsētas dzīvi un pilsētnieku ikdienu. Atzīšos, mums gidiem ir tradicionālie stāsti, ko stāstam, taču visu laiku stāstīt vienu un to pašu nav interesanti. Tādēļ tiek šķirstīti dažādi avoti un meklēti vēl nezināmi stāsti vai interesanti fakti, kas esošos stāstus varētu padarīt aizraujošākus, niansētākus un dzīvākus. Manuprāt, vislabāk stāstus par pilsētu atdzīvina tieši vēstījums par to, kādi tad ir bijuši un ir šīs pilsētas iedzīvotāji, viņu darbi un arī nedarbi.

Pavisam nesen izdevniecība “Latvijas Mediji” atkārtoti izdeva matemātiķa, izglītības darbinieka, vēstures pētnieka un bijušā pilsētas bibliotekāra Jāņa Strauberga apjomīgo sacerējumu “Rīgas vēsture. XII-XX gadsimts”, kas pirmo reizi izdota 1937. gadā. Jāsaka, ka šī darba apjoms tiešām atbilst saturam un Straubergs ir izdarījis grandiozu darbu apkopojot visus viņam tajā laikā pieejamos avotus ne tikai šeit Latvijā, bet arī ārvalstīs. Kaut kur lasīju, ka savā laikā Straubergam pārmests tas, ka iztrūkušas atsauces un komentāri par avotiem.  Atkārtotajā izdevumā komentāri gan ir atrodami un to, tāpat arī ievadvārdu autors ir vēsturnieks un arheologs, Dr. hist. Andris Šnē. Savukārt priekšvārda autors ir Dr. habil. art. Ojārs Spārītis.

Man ļoti patika tas, ka grāmata ir uzrakstīta viegli lasāmā valodā. Ja neizjustu nepārtrauktu vajadzību izrakstīt kādus man interesējošus faktus, izlasītu to noteikti daudz ātrāk. Taču visvērtīgākā lieta Strauberga sacerējumā ir pilsētnieku sadzīve un ikdienā, kas atainota visos tās smalkumos, īpaši parādot attiecības starp vācu pilsoņiem un “nevāciem” jeb latviešu un lībiešu izcelsmes pilsētas iedzīvotājiem, kam pilsētas sadzīvē un ikdienā bija būtiska loma. Šajā grāmatā atrodami likumi un noteikumi, kas regulējuši pilsētnieku, katras amatu brālības, vāciešu un nevāciešu dzīvi. Tā atklāj, kas bijis atļauts Rīgas pilsoņiem un kas nē. Taču tā ļauj arī ieraudzīt to, ka rīdzinieki šos likumus dažādā veidā mēģinājuši apiet, vai arī vērst par labu savām interesēm. Dažādi sūdzību pieteikumi, rātes lēmumi un tiesas spriedumi lieliski ataino, kā savā starpā sadzīvojuši dažādu slāņu pilsētnieki. Man, kā gidam, kurš vēlas savu stāstījumu padarīt interesantāku un dzīvāku – īsta dārgumu krātuve!

Straubergs savā sacerējumā īpaši izceļ tieši latviešu amatu brālības, kas ņemot vērā laiku, kad šis grāmata sacerēta pilnībā ir saprotama. Tomēr tas nenozīmē, ka viņš ko būtu izskaistinājis vai izdomājis.  Straubergs ir rūpīgi apkopojis dažādus avotus, kas cauri laikmetiem parāda šo amatu brālību cīņu par savām tiesībā, nostādot savas tiesības pret vācu pilsoņu tiesībām un pieprasot līdztiesību. Viņš lieliski parāda, kā laika gaitā mainījusies latviešu un vācu pilsoņu dzīve Rīgā. Man ļoti patīk tas, ka Strauberga “Rīgas vēsturē” latvieši neparādās kā nabaga apspiesti grūtdienīši, bet gan kā vērā ņemams spēks, kas pamatojoties uz to, ka ir bijuši Rīgas pirmiedzīvotāji, pieprasa respektēt viņu tiesības un līdztiesību, kā arī cīnās par to.

Vēl viena no šī darba vērtībām ir lieliskie attēli un kartes, kas ne tikai kalpo kā vizuālais informācijas avots un atdzīvina autora sacerējumu, bet arī man kā gidam lieti noder pētot dažādu informāciju, gatavojot ekskursijas vizuālo materiālu vai, piemēram, tos ļoti labi var izmantot gatavojot interaktīvas ekskursijas jauniešiem un skolēniem.

Es teiktu, ka šis darbs mums gidiem ir kā vērtīga dārgumu lāde, kur iespējams pasmelties iedvesmu, idejas un bagātīgu informāciju, kura ļautu padarīt mūsu ekskursijas īpašas, atšķirīgas un aizraujošas.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>