Carpe diem!

jūnijs 2019
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Historia

Ligita Paegle

300x0_visassedvietasizpirktas_978-9934-0-8036-4Ironija ir smalka lieta un ne visi to izprot. Taču jāsaka, ka reizēm ironija lieti noder un bez tās cilvēka dzīvē krāsu noteikti būtu krietni mazāk. Ironijas pamatdefinīcija ir pavisam vienkārša – smalks, ar ārēju nopietnību maskēts izsmiekls. Literatūrā un filozofijā tiek runāts vismaz par trim ironijas veidiem, taču mūsdienās esmu novērojusi, ka ne visi, kas sev piedēvē ironisku izteiksmes veidi, tiešām šo smalko māku pieprot. Tādēļ man ļoti patīkams atklājums bija rakstnieces Ligitas Paegles ironisko stāstu krājums “Visas sēdvietas izpirktas”.

Ironijas augstākā pakāpe, manuprāt, ir spēja pašam paironizēt par sevi, savām vājībām, īpatnībām un nedienām. Grāmatas atvēršanas pasākumā autore godīgi atzinās, ka daļai stāstu varoņu viņa esot uzdāvinājusi savus “putnus” un “tarakānus”. Saņēmuši šo mantojumu no savas radītājas, tad nu katrs arī steidzis dzīvot savu dzīvi sev atbilstošā vīzē. Dažs labs bez liekas kautrības savācis sev pat vairākus stāstu, bet vēl kāds, ja nu akurāt nav pats spējis tik vismaz pie diviem stāstiem, izkopis visai veiksmīgu taktiku kļūt par fonu vai vismaz garām slīdošu ēnu kāda cita varoņa stāstā.

Jāsaka, ka Ligitas Paegles stāstu varoņi ir visai neparedzami. Reizēm pār viņiem nākušās atklāsmes, kā teiktu tautas valodā, “reāli iespārda”. Taču tieši šī neparedzamība šo stāstu krājuma padara tik kolorītu un aizraujošu. Domāju, ka pat lielākie skeptiķi pēc šī stāstu krājuma izlasīšanas, ja nu ne gluži smiesies vai ķiķinās, tad bez viegla smīna vai vīpsnas neiztiks. Jo kā lai nesmej, ja stāsta varonis ir tavs, kāda tava tuvinieka vai paziņas spoguļattēls. Ja saproti, ka daudz vieglāk un gudrāk ir nevis apvainoties, uzmest lūpu, bet pasmieties pašam par sevi un savām vājībām

Šis stāstu krājums ir lielisks! Tas neliek raudāt un ciest vai raksties savas dvēseles dzīlēs. Tam nepiemīt nekā smagnēja un nospiedoša. Šis stāstu krājums nodrošina labu garastāvokli un ļauj uz pasauli palūkoties caur asprātīga humora prizmu. Šim stāstu krājumam nav noteiktas auditorijas, tas patiks ikvienam, neatkarīgi no vecuma un sabiedriskā statusa, kam tuva smalkā ironijas māksla un asprātīgs humors.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>