Carpe diem!

maijs 2019
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Historia

Imodžena Edvardsa

5772acdb-0e77-4e07-b35d-d0a3137eac3a20. gs. sākums. Krievijas impērijas tronī sēdies pēdējais Krievijas cars Nikolajs II. Cars, kuram pārmet kļūdainus lēmumus, norobežošanos no tautas un pakļaušanos sievai – tautā nemīlētai “vācietienei”. Sievai, kuru viņš pats nemaz nav izvēlējies, jo Krievijas impērijas troņmantniekam jāprec sieviete, ko par labu atzinuši vecāki. Patikšana un mīlestība šeit vērā ņemamu lomu nespēlē. Ja laulības laikā tā rodas – lieliski! Ja nē – samierinies!

Cars nav vienīgais, kuram jāsaista sevi uz mūžu ar vecāku izvēlētu dzīvesbiedru. Sanktpēterburgā ieradušās arī divas no Melnkalnes karaļa meitām, kuru likteni izlēmis cars un viņu tēvs. Visu nosaka abpusējs izdevīgums un aprēķins. Milicai un Stanai grūts ceļš priekšā, jo ne tikai jāatrod patikšana pret saviem topošajiem vīriem, bet arī jāiekļaujas tā laikā Krievijas aristokrātu vidū. Melnkalnes princeses Krievijas dižciltīgo acīs ir niecība, “kazu princeses” un raganas. Taču pats galvenais princešu uzdevums ir piekļūt caram, precīzāk, viņa armijai, kuras palīdzību un atbalstu alkst viņu tēvs.

Imodženas Edvardsas romānā “Sanktpēterburgas raganas” aprakstītais laika posms kaut kādā mērā līdzinās dzīrēm mēra laikā. Tauta slīgst nabadzībā, bet aristokrātija svin dzīvi. Bagātīgas maltītes, straumēm plūst šampānietis un opija tinktūra šo dzīvi padara krāsaināku, ļaujot aizmirst par raizēm. Gluži neviļus lasot to salīdzināju ar mūsdienu slavenību ballītēm. Paradumi līdzīgi tikai laikmets cits. Augstu vilni sit misticisms un ilgas pēc brīnuma. Skaudība, nievas, izsmiekls un atstumšana…  No tā neglābs ne tituls, ne labas attiecības ar caru, vai pareizāk sakot carieni, kura, grozies kā gribi tomēr šajā laulībā izrādās tā spēcīgākā. Nemīlēta, nicināta un apsmieta par nespēju dāvāt Krievijas tronim troņmantnieku, cariene ir gatava pieķerties pēdējam salmiņam, lai nostiprinātu savu statusu un liktu smējējiem apklust. Kurš nemīlētu carieni sapratīs vislabāk? Protams, ka tās, kas pašas tiek nicinātas – “kazu princeses”.  Atrodot atslēgu uz carienes sirdi un palīdzot sagādāt kāroto Krievijas troņmantnieku, māsām ir iespēja ne tikai apmierināt tēva vēlmes, bet arī pašām nostāties pretī uzpūtīgajiem Krievijas aristokrātiem. Tikai cik ilgi vara paliks viņu rokās un vai pašu veidotie ieroči nepavērsīsies pret viņām pašām?

“Sanktpēterburgas raganas” lasītāju aizved ceļojumā laikā. Autore lieliski ataino laikmetu, Krievijas aristokrātijas, paražas un dzīves stilu, spriedzi, ko izjuta pēdējais cars un viņa ģimene. Taču viskrāšņāk atainotas, protams, ir varas spēlītes, manipulācijas un otra vājību izmantošana, lai sasniegtu sev vēlamo.

Runājot par cara Nikolaja II ģimeni un viņu likteni, nekādi nevar iztikt bez kāda ļoti kolorīta tēla Krievijas vēsturē. Arī šajā grāmatā bez viņa neiztikt. Ļoti nozīmīgs tēls šajā romānā ir leģendām apvītais Rasputins. Ar šī tēla palīdzību autore vēl jo vairāk izceļ Krievijas galma divkosību, aprobežotību un lieliski parāda, kas notiek tad, ja pārvērtē savu ietekmi un neveiksmīgi sapinies paša izmestajos tīklos.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>