Carpe diem!

marts 2019
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historia

Dace Judina

Lasts_250x405_web„Vairs nekādas politikas!” Tieši tāda ir ikviena Pūču mājas iemītnieka, viņu draugu un paziņu apņemšanās. Pat  policijas priekšnieks Boze ir vienisprātis, ka Kaķīša komanda nopelnījusi atpūtu. Turklāt Annas Elizabetes vecmāmiņa nosūta ģimenes romantisko četrotni: Annu, Miku, Kārli un Ievu medusmēnesī uz Vec-vilku muižu. Diez vai viņi zina uz ko īsti parakstās… Tomēr Anna Elizabete zina – miera nebūs!  Ne velti tie asie kaķa nadziņi vēderā…

Arī ģenerālim Basam un kinologam Viktoram nav miera, bet Bozi mierā neliek Ģirta Meldera jaunā draudzene. Pazudis viņas brāļadēls. Gluži neviļus visi kā viens ir iesaistīti katrs savā izmeklēšanā. Šoreiz pat baronese Anna Roze, Omīte un Bišu Miķelis nepaliek malā. Viņu uznāciens ir Holivudas zvaigžņu cienīgs.

Daces Judinas jaunākais romāns „Lāsts” pirmajā brīdī rada mānīgu iespaidu, ka šeit viss būs mistikas pārpilns, ka autore metusi mieru kriminālo, sociālo nejaucību pētīšanai un bakstīšanai. Tā teikt, apmierinājusies ar cilvēku tuvredzību, viņa metusies pie melnajām zintīm un burvestībām. Tuvredzīgs noteikti ir tas lasītājs, kurš šiem autores pigoriem notic. Jāatzīst, ka mistikas romānā ir pārpārēm. Ziepniekkalnā gaisā izkūpējis jaunietis. Šalle un cimdiņi vien palikuši! Latgalē lielsaimnieks nošāvies aiz sirdēstiem par savu nekrietnību ierocim nepieskaroties, bet Anna Elizabete un „Ko” dzen pēdas īstam vilkacim. Termini, skaidrojumi, izvilkumi no folkloras pētījumiem tiešām liek noticēt, ka pie vainas nešķīstie spēki. Ja vien realitāte neizrādītos daudz banālāka. Taču šoreiz daži upuri ir sliktāki par nešķīstākajiem elles izdzimumiem. Nav brīnums, ka dabiskā taisnīguma vārdā kāds paliek nesodīts.

Lai nu kā, šeit mistika nav galvenais vadmotīvs. Visa pamatā ir centieni un vēlme noskaidrot, kur ļaunumam aug kājas un cik liela ir apkārtējo ietekme, lai šis ļaunums izplatītos un bez bailēm varētu realizēt savas ieceres. Šis ir stāsts par stāšanos vai nestāšanos pretī ļaunumam. Autore ļoti skaidri parāda, ka samierināšanās, bailes, arī sava veida vienaldzība, kā arī noslēpumi, ir tas, kas šim ļaunumam ļauj izplesties, dzīvot un uzvarēt. Skatoties mūsu valstī notiekošā kontekstā, romānu „Lāsts” varētu pielīdzināt baisam pareģojumam. Mierina vien fakts, ka vismaz romānā ļaundari saņem savu sodu. Šajā gadījumā dabū baudīt sava darba augļus. Nevienam nav pat iemesla žēloties, jo ALGA samaksāta pilnā apmērā!

Lasot Daces Judinas pēdējo darbu pamanīju, ka autore ļoti veikli mistikas pinekļos paslēpusi nākamā romāna tēmu. Diez vai tur politika izpaliks. Nav nekāds noslēpums, ka manipulēšana ar cilvēku prātu, masu ietekmēšanu ar pārgudriem semināriem, nevairoties izmantot ne neirolingvistiku, ne kādu citu apziņas programmēšanas metodiku, šobrīd ir ļoti modē. Tagad tas taču ir tik populāri! „Mēs iemācīsim jums sievišķību! Atklāsim jūsu neatklātos potenciālus! Parādīsim kā kļūt laimīgākam, mīlētākam un veiksmīgākam!”  Sauklis aiz saukļa, solījums aiz solījuma. Turklāt viss pamatots tik skaistā kalambūrā un tik prasmīgi spēlējot uz cilvēces spēcīgākajiem pirmkodiem, ka tiešām sāc justies nepilnvērtīgs un uzskatīt, ka ar tevi nav kas kārtībā. Tas rada sajūtu, ka konkrētā apmācība ir tavs vienīgais glābiņš. Parasti šādi kursi un semināri maksā daudz, bet nu kurš nepiekritīs apgalvojumam, ka vislabākais ieguldījums ir ieguldījums sevī. Tikai cik no šiem laimes solītājiem tiešām grib palīdzēt, cik iedzīvoties, bet cik kāro iegūt varu pār cilvēku pūļiem? Piemēri no vēstures domāju nevienam nav jāmin. Tikai vai mēs esam mācījušies un gana saprātīgi, lai pavisam nemanot nekļūtu par marioneti kāda cita rokās? Mēs taču pat samaksājam par to, lai tiktu mainīta un ietekmēta mūsu apziņa. Vai tas tiešām ir tā vērts? Vai nebūtu pēdējais laiks atcerēties par sentēvu gudrību – kur aitas, tur cirpēji?

Īsāk sakot, vēl viens pārdomas raisošs romāns Daces Judinas izpildījumā.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>