Carpe diem!

februāris 2019
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Historia

Kārena Vaita

velmjukoks_webPeldot pa facebook laika joslu kādu laiku atpakaļ manīju tur diezgan paprāvu amerikāņu rakstnieces Kārenas Vaitas cienītāju pulciņu. Nereti šo rakstnieci dēvē par mūsdienu Dafni di Morjē. Tādēļ, gluži likumsakarīgi, pamanot, ka iznācis šis rakstnieces romāns “Vēlmju koks”, nolēmu to izlasīt.

Grāmata ir par kādu ļoti simpātisku sievieti – Lārkinu, kas aizvainojuma dzīta astoņpadsmit gadu vecumā ir pametusi savu dzimto pilsētu. Viņa strādā darbu, kas viņai ļauj iztikt, veselīgi ēd, sporto un slēpjas no citiem tērpjoties melnā apģērbā. Viss viņas dzīvē ir sakārtots, tikai tajā īsti nav prieka, nav krāsu un aizrautības, kādas viņai bija laikā, kuru Lārkina labprāt aizmirstu. Taču liktenim ir citi plāni, jo saņēmusi ziņu par savas mātes pazušanu, Lārkina ir spiesta atgriezties. Šī atgriešanās nes līdzi daudz vērtīgu atklājumu un atziņu.  Lārkina ne tikai pieaug, bet arī atklāj noslēpumus, ko slēpj Vēlmju koks.

Pirmais, kas nāk prātā pēc šī romāna izlasīšanas – pārāk gara, lai arī ļoti kvalitatīva, priekšspēle. Rakstniece nenoliedzami ir lieliska stāstniece, tomēr pirmā puse no daiļdarba man lasījās diezgan lēni un likās pārāk izstiepta. Nenoliedzami pa vidu bija arī pa rozīnītei un tīri atraktīvi momenti, kas atdzīvināja un it kā lika pamosties no diezgan rāmā stāstījuma, tā kā iedegties, bet tad jau atkal viss norima. Iespējams, ka tieši tāds arī ir autores nodoms, taču es ik pa brīdim svārstījos starp vēlmi grāmatu nolikt vai lasīt tālāk. Taču tad…, kad beidzot biju tikusi pāri pirmajai pusei, notikumi uzņēma apgriezienus un par kaut kādām šaubām vairs vispār vairs nevarēja būt runa. Spēju tikai noelsties: Sen jau tā vajadzēja! Īsāk sakot, ļoti garda un aizraujoša otrā grāmatas puse, kas zināmā mērā atsvēra pirmās puses lēnīgumu.

Pats romāna sižets ir saistošs ar to, ka rakstniece ļoti prasmīgi parāda to, kas ir ģimene, patiesa draudzība un īsta mīlestība. Kārena Vaita ļoti veiksmīgi sapludina pagātni ar tagadni. Viņa atklāj noslēpumus, izstāsta brīnišķīgus stāstus un smīdina, kā arī nebaidās savus varoņus nostādīt neērtās pozīcijās, liekot tiem saprast savas kļūdas.  Man ļoti patika tas kā autore ataino dažādus laikmetus, sabiedrību un konkrētajā laikā valdošos uzskatus. Kārena Vaita nebaidās ar pirkstu iebakstīt un parādīt savai galvenai varonei Lārkinai, cik viņai ir kļūdains priekšstats par saviem pašiem tuvākajiem cilvēkiem, cik viņa ir muļķīga un bērnišķīga savā aizvainojumā.. Skumji, ka, lai to saprastu, Lārkinai nākas tik daudz zaudēt. Tas liek aizdomāties par to, ka varbūt situācijās, kad runa ir par mums tuviem un mīļiem cilvēkiem, tēlot mazu aizvainotu bērneli īsti nav vietā un arī par to, cik svarīgi tomēr ir visu izrunāt, kā arī spēt uzklausīt otru.

Pārdomas raisoša grāmata par ģimeni, draudzību un mīlestību. Par dažādiem attiecību ceļiem un neceļiem, kas laimīgā kārtā tomēr sasniedz optimālāko mērķi, ļaujot piepildīties sapņiem un zust aizvainojumam.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>