Carpe diem!

februāris 2019
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Historia

Džesika Tauzenda

apggPar to, ka Harijam Poteram uzradusies māsa biju dzirdējusi jau kādu laiku atpakaļ. Mani noteikti nevar pieskaitīt pie šī maģiskā jaunieša faniem, jo esmu izlasījusi tikai pirmo grāmatu un noskatīto filmu skaits arī apstājas pie trešās. Taču jāsaka, ka to, kas ir Harijs tomēr zinu gana labi. Tādēļ ziņu par Harija Potera māsas uzrašanos uzņēmu visai skeptiski un diezgan ātri par to aizmirsu, līdz šī gada sākumam, kad man ar izdevniecības “Latvijas Mediju” laipnību radās iespēja iepazīties ar Džesiku Tauzendu un viņas Nekadbiju. Jāsaka – iepazīšanās izvērtās diezgan aizraujoša.

Grāmatas galvenā varone ir Morigana Kraukle, gandrīz vienpadsmit gadus veca meitene, kura tiek vainota visās tuvākajā apkaimē notiekošajās ligās un nelaimēs. Nomiris kaķis, nolūzis papēdis, zaudējums burtošanas sacensībās, sirdslēkme, slikti laika apstākļi… Tas ir viss, par ko vesela reģiona apkaimē tiek vainota Morigana un par ko viņai ir jāatvainojas. Viss tikai tāpēc, ka viņa piedzimusi ne tajā gadā un dienā. No Moriganas baidās, viņu ienīst un arī žēlo, jo nevienam nav noslēpums, ka drīz, pavisam drīz, viņa mirs. Moriganas īsā dzīve, par spīti tam, ka viņa ir paša kanclera meita, tiešām nav apskaužama. Tēvs viņu uzskata par lieku tēriņu radītāju un arī citi uz Moriganu raugās kā uz pārejošu parādību. Moriganai ir atlicis tieši viens gads. Vismaz viņa tā domā. Taču tad liktenis izspēlē joku un nāve pēc Moriganas ierodas gadu agrāk. Ar sava nākamā patrona Jupitera Ziemeļa gādību meitene ne tikai aizbēg pati no savas nāves, bet arī nokļūst brīnumainā pilsētā Nekadbijā. Taču arī šeit Morigana nav drošībā, jo vienīgā viņas iespēja palikt Nekadbijā ir izturēt četrus pārbaudījumus un kļūt par prestižās Brīnumainās Biedrības locekli. Tikai deviņiem no simtiem tiek dota šāda iespēja. Tikai daži Moriganu uzņem draudzīgi. Turklāt Moriganai nav ne mazākās nojausmas par to, kas ir viņas īpašais talants.

Lai arī lasot grāmatu ir iespējams vilkt paralēles ar Hariju Poteru (ģimenē nemīlēts bērns, brīnumskola, ļaundaris, kura vārdu nedrīkst minēt, kaut kāda galvenās varones saikne ar šo ļaundari, utt.), jāsaka, ka Morigana Kraukle noteikti nav Harija Potera sievišķā versija. Par spīti acīmredzamai Roulingas slavenā darba ietekmei,  Džesikai Tauzendai ir izdevies radīt šarmantu, pievilcīgu un ļoti godprātīgu sava darba galveno varoni, kura par Harija Potera esamību liek piemirst. Morigana Kraukle ir jaunkundze ar rozīnīti. Vēl viņai ir Nekabija, kas man tomēr šķiet aizraujošāka par Cūkkārpas visai drūmajiem un diezgan nemīlīgajiem mūriem. Varu tikai apbrīnot autores spēju radīt tik krāšņu, krāsainu un aizraujošu pasauli, kuras atklāšanas priekā Morigana dāsni dalās arī ar grāmatas lasītāju. No griestiem augošas lustra, kura mainās ik dienas, līdz atrod savu veidolu, istabas, kas pielāgojas savam saimniekam, milzu kaķi, pūķi, pegazi un daudz citi brīnumi, kas pārsteidz ik lappusē.  Pēc pirmās Nekabijas grāmatas izlasīšanas, salīdzinot Tauzendas un Roulingas brīnumainās pasaules, Tauzenda Roulingu pārspēj ar krāsainību, diezgan lielu devu viegluma (Poters man vienmēr ir licies diezgan smagnējs) un humoru. Man personīgi patīk tas, ka autore Moriganai nav uztiepusi upura un pārcēlas būtnes lomu. Kraukles jaunkundze diezgan labi spēj pieņemt un akceptēt situācijas, kurās nokļūst, turklāt viņai piemīt negantība veselīgās devās. Morigana ir no izdzīvotājām, no tām enerģiskajām. Bālās būtnes tēls, par spīti autores radītajam ārējam izskatam, viņai ir diezgan tāls. Man Morigana Kraukle šķiet dzīvelīgāka par Poteru, bet tas, protams, ir tikai mans personīgais viedoklis. Tikpat kolorīti un varbūt pat vēl krāšņāki ir arī visi pārējie grāmatas varoņi, kuri pārsteidz, sasmīdina, liek apbrīnot un nicināt.

Tiešām aizraujoša, labi uzrakstīta grāmata, kuras varoņos kūsā visa iespējamā emociju gamma. Maģiska pasaule, kolorīti un dzīvi varoņi, aizraujoši piedzīvojumi. Kas var būt labāks par šo? Ja nu vienīgi tuč, tuč sāls nākamajā grāmatā. 🙂

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>