Carpe diem!

novembris 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Historia

Laura Vinogradova

izelpasLaikam jau oktobrī teicu, ka rudeni šogad derētu nodēvēt par stāsteni. Novembris jau atrodas savā finiša taisnē, bet arī šis rudens mēnesis nācis ar savu stāstu birumu. Šoreiz par latviešu autores Lauras Vinogradovas stāstu krājumu “Izelpas”.

Laura Vinogradova jau kādu laiku ir pazīstama kā bērnu grāmatu autore, taču šogad viņa debitē ar stāstu krājumu “Izelpas”. Ja jau rudens ir par stāstiem, tad jau par stāstiem. Tad nu 8. novembrī izmantoju iespēju un devos un viņas jaunākās grāmatas atvēršanas svētkiem grāmatu apgādā “Zvaigzne ABC”, lai aplūkotu autori dzīvajā.

Foto: Inese Kalniņa

Foto: Inese Kalniņa

Pasākums noritēja ļoti omulīgā gaisotnē, lai arī ne kā ierasti apgāda pagrabiņā. Grāmatas atvēršanas svētki notika star grāmatām, kas manuprāt ir veiksmīga izvēle, jo piesaistīja arī to pircēju uzmanību, kas varbūt vienkārši bija ienākuši pēc jaunas lasāmvielas vai kādas kancelejas preces. Domāju, ka daļa no viņiem aizgāja mājās ar grāmatu “Izelpas” somā. Grāmatas atvēršanas svētkos valdīja omulīga galotne. Autores balss mijās ar dziesmām un klausītāju pulciņš auga. Pavisam neviļus sapratu, ka visā šajā omulībā jau esmu sākusi lasīt grāmatu un izlasījusi vienu no stāstiem. Pirmais iespaids bija ļoti labs. Tādēļ domās jau rezervēju vakaru šī stāstu krājuma lasīšanai.

Stāstu krājumu “Izelpas” varētu nodēvēt par dzīvēm, kas ietvertas vienā izelpā. Īsi koncentrēti stāsti, kas ļoti skaistā veidā pasaka pašu būtiskāko. Apbrīnoju autores spēju tik mazā vārdu apjomā paust tik daudz un saglabāt stāsta sulīgumu, aromātu un garšu. Un šeit nav runa par turzu plūmju vai aprikožu, kad noreibsti tās pašas smaržas un garšas. Katram stāstam ir sava forma, garšas nianse un aromāts. Katrs stāsts nes līdzi jaunu pārdzīvojumu un pārdomas. Kāds iegriež skaudri dvēselē, kāds izvelk sen noglabātu sāpi, bet kāds liek pasmaidīt un neticībā nogrozīt galvu. Reiz kāds man teica: Nu, tā notiek tikai grāmatās! Jā, jo dzīvē notiek vēl trakākas lietas! Grāmatās dzīves realitāte tiek servēta skaistā vārdu ietērpā un viss nesaprotamais padarīt saprotams, un baudāms. Lauru Vinagradovu var droši uzskatīt par meistari nebaudāmas realitātes padarīšanā par baudāmu literatūru. Un atkal jau dvēselē nosmeldz un gribas kaukt pret pilnmēnesi caur cigarešu dūmu plīvuru. Latviešu autorēm šogad ir talants šīs sajūtas radīšanā un Laura Vinogradova nav izņēmums. Viņa droši var nostāties blakus Janai Eglei, Dacei Vīgantei un Ingai Gailei, kuru stāstu krājumus šogad klajā laiduši dažādi grāmatu apgādi un izdevniecības.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>