Carpe diem!

oktobris 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Historia

Jana Egle

svešieVai esat lasījuši stāstus, kas iekož līdz kaulam, atrauj vaļā sajūtas, emocijas kauč kādus dvēseles atvarus un akačus? Stāstus, kurus lasot dvēsele smeldz un gluži neviļus sāk dziedāt kādu krievu romanci, lai arī esi sevi pasludinājis latviskāku par pašu latviskāko. Šādi stāsti piedienas rudenim, kad dvēsele mazliet raud pēc aizgājušās vasaras un prāts ziemai tuvojoties kļūst apcerīgs un nedaudz velk uz sentimentu.

Mums latviešiem ir rakstniece, kura spēj uzrakstīt šādus stāstus. Tūliņ pie lasītājiem dosies jaunākā latviešu rakstnieces Janas Egles stāstu krājums “Svešie jeb miļenkij ti moi “. Un jāsaka kā ir – autore ļoti prasmīgi spēlē uz lasītāja dvēseles stīgām. Viņa nebaidās noraut maskas un parādīt dažādu, it kā svešu cilvēku patieso seju. Taču šis svešums ir visai izstiepts jēdziens, jo dziļāk papētot, nākas secināt, ka svešais nemaz nav tik svešs, kā mums šķiet. Svešums mēdz būt dažāds. Ir cilvēki, kas ģimenē, kopā esot ir viens otram svešāki par uz ielas satiktu garāmgājēju. Bet ir arī cilvēki, kas gluži intuitīvi starp svešajiem atrod savējo un nemaz nebrīnās, kad šī saikne apstiprinās. Janas Egles stāsti ir par svešajiem starp savējiem un  savējiem starp svešajiem. Tie ir stāsti par saikni, kas pastāv starp it kā svešiem cilvēkiem, par saikni un radniecību, ko šie cilvēki paši nemaz neapzinās vai nezina. Šie stāsti ir lielisks apliecinājums teicienam, ka pasaule ir maza. Tie ir apliecinājums ļoti spēcīgām saitēm, caur radniecību vai likteņa piespēlētām, kas pastāv starp cilvēkiem. Janas Egles stāsti liek aizdomāties par to, vai tiešām ir vērts cilvēkus ļoti konsekventi sadalīt svešajos un savējos, cik liela loma šajā sadalījumā ir nacionalitātei, sociālajam statusam, dzīvesveidam, vēsturiskajai pieredzei un tam, kas atšķiras no normas. Tāpat lasot šo grāmatu nākas aizdomāties par to kā šāda dalīšana svešajos un savējos ietekmē cilvēku likteņus un personības attīstību, cik traumējoša tā patiesībā var kļūt.

Šis stāstu krājums ir apliecinājums Janai Eglei kā rakstniecei, kas ar savu darbu spēj “izsist” lasītāju no ikdienas rutīnas radītās pašapmierinātības un kritiski palūkoties uz stereotipiem, kas ļoti dziļi iesakņojušies mūsdienu Latvijas sabiedrības apziņā. Grāmata tiem, kam nav bail kritiskāk palūkoties uz paša būvētu lietu kārtību un uzskatiem, tiem, kam nav bail “dziļi rakties”, ne tikai lasītajā daiļdarbā, bet arī sevī.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>