Carpe diem!

maijs 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Sebastians Ficeks “Astotā nakts”

33386598_1904791869555055_5394270982934364160_nSebastiana Ficeka vārds manu uzmanību piesaistīja atrodoties ceļojumā Vācijā, Dortmundē. Nokļuvu īstā literatūras mīļotāju paradīzē – grāmatu veikalā trijos stāvos. Otrajā stāvā lielākā daļa tirdzniecības zāles bija veltīta tieši dažādiem trilleriem. Un ticiet man, lai arī piedāvājumu klāsts bija milzīgs, Sebastiana Ficeka daiļrade aizņēma ļoti daudz no šī žanra literatūrai atvēlētās vietas. Ficeks bija visur, lai kur tu neskatīties. Viss liecināja par to, ka Vācija Ficeku tiešām mīl. Tad nu arī atcerējos, ka ar grāmatu apgāda “Kontinents” gādību arī manā īpašumā ir nonākusi viena no šī autora grāmatām, kas jau kādu laiku par sevi atgādina no lasāmo grāmatu plaukta.

Jāsaka, ka vāciešiem ir taisnība. Sebastianam Ficekam ir talants radīt aizraujošu, nervu kutinošu un pārsteidzošu darbu. Tieši tāds ir viņa darbs “Astotā nakts”. Tēma, ko Ficeks skar, ir visai būtiska mūsdienu cilvēka ikdienas kontekstā. Autors lieliski parāda problēmu, ko savos pēdējo gadu darbos aktualizē arī latviešu rakstniece Dace Judina. Runa ir par sociālo tīklu ietekmi uz cilvēku prātiem un vērtībām, par internetu kā spēcīgu instrumentu un līdzekli, ar kura palīdzību var ietekmēt milzīgas cilvēku masas visā pasaulē. To par ko Judina brīdina un pa druskai (pa druskai, jo tikko tiek dots vairāk, tiek kliegts, noliegts un lādēts :)) iebaro mūsdienu sabiedrībai, lai tā aizdomātos, Ficeks parādā ļoti brutālā un nežēlīgā veidā. Jo savādāk to nevar nosaukt. Romāna galvenais varonis Bens neko nezina par internetā klīstošo interaktīvo spēli “Astotā nakts”, kuras ietvaros ikviens, samaksājot konkrētu naudas summu var nominēt kādu cilvēku, kuru tavuprāt vajadzētu nogalināt. Bens ar šo spēli neko nezina, jo dzīvo reālajā dzīvē un ar sociālajiem tīkliem neaizraujas. Taču visa Vācija un liela daļa pārējās pasaules ir aktīvi iesaistījušies šajā spēlē un nominējuši savu kandidātu. Spēles radītāji stāsta, ka pienāks diena, kad tiks nosaukti divi no astotās nakts kandidātiem, kurus ikvienam būs tiesības nogalināt, nesaņemot par to sodu. Tas, kurš nogalinās vienu no abiem kandidātiem, balvā saņems desmit miljonus eiro. Miljoniem cilvēku gaida Astotnakts atnākšanu, bet Bens par to neko nezina līdz brīdim, kad ierauga ekrānā uz kāda nama sienas savu foto un paziņojumu, ka viņš ir desmit miljonu vērts medījums. Bens vairs nekur nevar justies droši, tāpat kā otrs medījums, kāda psiholoģijas fakultātes studente. Ir pienācis mirklis, kad pasaules sabiedrība parāda savu patieso seju. Turklāt spēle iesaistās dalībnieki, kas sāk diktēt abiem upuriem savus noteikumus un spēles radītājs nemaz ar to nav mierā…

Šis Sebastiana Ficeka darbs ļoti prasmīgi parāda cik bīstams savienojums ir varaskāre, naids, sociālie tīkli un nauda. Kā zinoši cilvēki var manipulēt ne tikai ar dažiem, bet daudziem cilvēkiem. Pāris video, labas datorprasmes, talants manipulēt ar cilvēku vājībām un tu jūties bezmaz kā pasaules karalis, kuram nav nekādu ierobežojumu, ne grama cilvēcības, jo mērķis attaisno rīcību. Par laimi gan galu galā katrs saņem pēc nopelniem un jāsaka, ka mīklas atrisinājums ir visi negaidīt un pārsteidzošs.

Var jau teikt, ka autora aprakstītais ir pārspīlējums, neveselas fantāzijas auglis, bet… Ja tas tiešām ir tik nekaitīgi, kāpēc gan pastāv tādas interneta spēlēs kā “Zilais valis”, kāpēc gan jaunieši viens pēc otra metas pildīt daznedažādus izaicinājumus un kādēļ gan pat pirmklasnieks, kam vēl slapjš aiz ausīm sapņo par savu youtube kontu?

Did you like this? Share it:

1 comment to Sebastians Ficeks “Astotā nakts”

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>