Carpe diem!

maijs 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Mans simtgades prieks: 100 pasakas, 100 mākslinieki un 100 gadi

Latvijas simtgades tēma tiek daudzināta vismaz 3 gadus. Gandrīz katrs pēdējo gadu kultūras pasākums norisinās zem Latvijas simtgades karoga. Man personīgi tas rada divejādas sajūtas: aizkaitinājumu un prieku.

Aizkaitinājums kā dusmu mākulis briest ikreiz, kad redzu, ka it kā simtgades  svinību mērķim pa labi un kreisi bez apdomas tiek šķiesta valsts nauda, kuru varētu izmantot lietderīgāk. Es dusmojos, ka šo Latvijas simtgades tēmu sprauž vietā un nevietā. Diez  vai lielāka daļa skolu jauniešu, kuriem pēdējo triju gadu laikā, lai kādā pasākumā viņi nepiedalītos atkal un atkal priekšā tiek likta valsts simtgade, ir kļuvuši patriotiskāk noskaņoti kā iepriekš. Ticiet man, vienā brīdī tas piegriežas. Ne velti saka, kas par daudz, tas par skādi. Turklāt simtgades birka tiek pielikta pat visneiedomājamākajām lietām. Tas tiešām tracina!

Taču man ir arī milzīgs prieks par kolosālām filmām, teātra izrādēm, mākslas darbiem un grāmatām, kas tapušas par godu mūsu valsts simtajam gadam. Un es ticu, ka liela daļa no tiem tik pieminēt arī mūsu valsts divsimtajā dzimšanas dienā.

32738959_1897293476971561_332406330994196480_nViens no maniem simtgades priekiem ir grāmatu apgāda “Zvaigzne ABC” izdotais pasaku krājums “Latviešu tautas pasakas”, kurā apkoptas 100 dažādas pasakas, bet tās ilustrējuši 100 Latvijas mākslinieku.

12. maijā tirdzniecības centrā “Plaza Rīga” radošā gaisotnē notika šīs grāmatas atvēršanas svētki. Kā jau kārtīgā ballītē neiztikt bez dažādām aktivitātēm. Sanākušajiem bija iespēja uz brīdi pašiem tapt par īstiem māksliniekiem zīmējot kaķi. runcisNosacījums atstāt zem zīmējuma parakstu bija obligāts, jo kā solīja pasākuma vadītāja, kādam no māksliniekiem būs iespēja savu zīmējumu ieraudzīt uz zīmēšanas albuma vāka. Turpat norises vietā pulcējās daļa no plašās grāmatu mākslinieku saimes, kuri pastāstīja par sevi, savu veikumu un nākotnes plāniem. Ikviens, kas vēlējas varēja ar mākslinieku aprunāties un iegūt autogrāfu.

kukaBieži vien pasakas beidzas ar frāzi: Es tur biju, mutē putnu pienu lēju… Arī šoreiz par putnu pienu bija padomāts un ikviens no klātesošajiem varēja nobaudīt neizsakāmi gardo kūku. Kūka tiešām bija brīnišķīga gan pēc garšas, gan izskata, tāpēc vislielākie komplimenti konditoriem, kas to tapinājuši par godu šim pasākumam.

klav2Pēc mielošanās lieli un mazi tika aicināti uz meistardarbnīcām, kur tapa skaistas grāmatzīmes un sapņu ķērāji. Šo iespēju lielākoties izmantoja bērni, taču sapņu ķērāju radīšana, kā novēroju, bija aizrāvusi arī dažu labu mākslinieka. klavs1Šeit bija arī iespēja tikt pie mākslinieces radīta, unikāla kaķa “tetovējuma”. Kā teica mans astoņgadnieks: Viss bija brīnišķīgi, bet pat labākais ir tas, ka es to varu nofotografēt ar savu jauno fotoaparātu. 🙂 Paldies apgādam “Zvaigzne ABC” par jaukajiem pasaku svētkiem!

Grāmata jau pati par sevi ir neizsakāma vērtība, jo tajā apkopota viena no mūsu tautas bagātībām – pasakas, kas ir mazākais desmit reizes vecākas par mūsu valsti. Pasakās ir ierakstīts katras nācijas psiholoģiskais kods un zemapziņa. Šīs pasakas parāda mūsu tautas dzīvesgudrību un spēju pasmieties pašiem par sevi. Tās jau pašas par sevi ir unikāla vērtība, kas dzīvos cauri ne tikai gadu simteņiem, bet arī gadu tūkstošiem. Krājumā ietvertas gan maģiskas brīnumpasakas, gan dzīvnieku pasakas, kas labi raksturo mūsu tautas saikni ar visu dzīvo. Te atradīsiet arī asprātīgas un smieklīgas sadzīves pasakas, ar kuru palīdzību mūsu senči pasmējušies par saviem netikumiem.

Vēl vērtīgāku to padara tās ilustrācijas, jo apgāds “Zvaigzne ABC” šīs grāmatās tapšanā ir pulcinājis simts Latvijas māksliniekus, kas ir atšķirīgi ne tikai savās mākslinieciskajās izpausmēs, dzīvesveidā, pieredzē un temperamentā, bet arī izcelsmē, jo mākslinieku tautība ir dažāda. Pati Latvija ir dažāda un daudzveidīga. Cauri gadu simteņiem uz zemes pleķīša, ko tagad sauc par Latviju, kopā dzīvojušas visdažādākās nācijas. Dzīvojušas un sadzīvojušas, lai arī ko kāds neteiktu. Manuprāt šī lieliskā grāmata simbolizē to kopības sajūtu, toleranci un spēju pieņemt atšķirīgo, kas vienmēr valdījusi Latvijas iedzīvotāju starpā, lai arī dažādi stereotipi pie mums ir diezgan spēcīgi. Ir tik daudz lietu, par kurām mēs visi krītam un ceļamies, neskatoties ne uz nacionalitāti, vecumu, dzimumu vai orientāciju. Tas arī ir vislabākais apliecinājums mūsu kopā būšanai. Nesaskaņas, diskusijas, un viss pārējais ir tikai loģisks blakusprodukts šai kopā būšanai. Tas, ka grāmatu ilustrējuši simts Latvijas mākslinieki, viennozīmīgi ierindo to unikālo Latvijas grāmatu starpā un es uzskatu, ka tā ir grāmata, kam vajadzētu būt katra Latvijas iedzīvotāja plauktā. Šī noteikti ir lieliska dāvana jebkuram absolventam, sākot ar bērnudārza beidzēju un beidzot ar zinātņu maģistru. To vajadzētu dāvināt gan kāzās, gan krustabās, gan citos godos.

Did you like this? Share it:

1 comment to Mans simtgades prieks: 100 pasakas, 100 mākslinieki un 100 gadi

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>