Carpe diem!

aprīlis 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Klēra Sendija

ne-gluzhi-ideala-gimeneVai jums patīk vērot cilvēkus? Tā vienkārši sēdēt un vērot. Man patīk. Varbūt kādam es likšos esam lūriķe, bet jā, man patīk vērot cilvēkus un iztēloties, kāda ir viņu dzīve. Lūk tur aiziet iemīlējies pāris… Diez, vai viņi ir precējušies? Skat, kāda tur jauka ģimenīte! Vīrs, sieva un divi jauki eņģelīši. Vai viņi vienmēr ir tik laimīgi? Vai varbūt tā ir tikai labi atstrādāta maska apkārtējai pasaulei?

Vēl man patīk grāmatas un filmas par ģimenēm. Par to, cik reizēm tās mēdz būt trakas, skaļās, ņurdošas un nebūt ne ideālas. Par vienu tādu ģimeni ir arī angļu rakstnieces Klēras Sendijas romāns “Ne gluži ideālā ģimene”.

Šis romāns ir uzskatāms par izklaidējošu literatūru, kas lasītājam ļauj aizbēgt no ikdienas un varbūt no paša “ne gluži ideālās ģimenes”. Tas ļauj pasmieties par dažādiem pārpratumiem, situācijām un notikumiem, kas atainoti romānā un bieži vien nav sveši arī pašam lasītājam.

Fērna Kārlaila ir atrakīva, optimistiska un talantīga sieviete, kas kopā ar vīru, diviem bērniem un suni mitinās namā ar vēsturi un īpašu auru. Šķiet viņa ir viena no laimīgākajām sievietēm, taču kādu dienu Fērna attopas pie sasistas siles, jo vairs nespēj atrast kopēju valodu ar vīru, kuru vēl arvien mīl, bet kurš viņai pārmet spārnu aplaušanu. Pašai Fērna gan ir aizdoma, ka šeit iejaukta cita sieviete. Sieviete vēl nepaspēj atjēgties pēc vīra aiziešanas, kad par savu apmešanos pie viņas paziņo viņas vecā, bet negantā tante Nora. Fērnas viedoklis šeit netiek prasīts. Arī viņas pusaugu dēls ir sagatavojis “jauku pārsteigumu” – Fērna drīz kļūs par vecmāmiņu un viņa draudzenes vecāku noraidošās attieksmes dēļ, Fērnas mājās apmetas vēl viens iemītnieks. It kā ar to vēl nepatiktu, tante Nora panāk, ka nama iemītniekiem pievienojas arī Evka, čehu meitene, kura reiz nolīgta kā palīdze mājas uzkopšanā, bet īsti pat nezina, kur atrodas slota. Palielinoties viņas nama iemītnieku skaitam Fērnai nav laika sēdēt dīkā. Tajā pašā laikā viņai jātiek galā ar savām emocijām, ar mīlestību pret bijušo vīru, jāsamierinās ar to, kā viņš ir mainījies un jāsaprot, kā viņa vispār nonākusi tur, kur nonākusi.

Autore romāna vienai ģimenei likusi pārdzīvot iespējams vismaz piecu ģimeņu stāstus, bet tas tikai šo darbu padara interesantāku un amizantāku. Tas ļauj vērot galvenās varones personības izaugsmi un parāda, cik liela vērtība ir ģimene. Kā arī to, cik viegli mēs šo ģimeni varam zaudēt pavisam vienkārša iemesla dēļ – neizrunājot lietas. Romāns liek arī aizdomāties par mīlestību, par lietām, kas varētu likt tai zust vai apmaldīties pašu cilvēku izveidotajos attiecību režģos un stereotipos. Tomēr visam pāri ir attiecības ģimenes locekļu starpā, jo ģimene ir institūcija, kura apvieno ļoti dažādus raksturus un personības. Turklāt šī institūcija nekad nav pilnīgi noslēgta un tajā vienmēr var uzrastie kāds, kas izjauks ierasto kārtību.

Romāns ir viegla lasāmviela un atbilst uzstādītajam mērķim – izklaidēt un likt lasītājam pasmaidīt. Tas ļaus atpazīt sevi un savus mīļos, pasmaidīt un varbūt arī paša ikdienu tvert mazliet vieglāk. Jā, beigas…. beigas ir mazliet negaidītas, bet labas. Kā jau šāda žanra romānam pienākas.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>