Carpe diem!

aprīlis 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Kad traka lapsa ceļo un tironozauram klājas plānas

Nesen radio dzirdēju raidījumu par bērnu grāmatām. Runa bija par LALIGABA izvirzītajām četrām grāmatām, kuru autori bija arī savu grāmatu ilustrētāji. Nosauktie autori visi kā viens jau iepriekš plūkuši laurus grāmatniecībā, bet šoreiz arī ķērušies pie sava darba ilustrēšanas. Ja jau minētie autori izvirzīti Latvijas Literatūras gada balvai, jāsecina – viņiem tas ir izdevies. Literatūras speciālisti spriež, ka arvien tiekot izdotas grāmatas, kur autors ir ne tikai autors, bet arī mākslinieks. 30771768_1874302695937306_2012576021_oNeesmu lasījusi  un pat ne pāršķirstījusi nevienu no LALIGABA nominētajām grāmatām, par to esamību uzzināju tikai klausoties minēto raidījumu un intervijas ar autoriem, taču februārī notikušajā Latvijas Grāmatu izstādēs 2018 apmeklēju pasākumu, kurā tika prezentētas trīs bērnu grāmatas. Šajā gadījumā gan jāsaka, ka grāmatas mākslinieks bija tās autors, jo visas trīs autores ir profesionālas mākslinieces. Pasākums manam dēlam un viņa draugam patika. Tomēr abu jauniešu simpātijas viennozīmīgi iekaroja Agnese Aizpuriete ar savu Trako lapsu. Tad nu šoreiz par Trako lapsu un tironozauru, kuram kā apgalvo grāmatas autore Veronika Veldze klājās plānis.

AGNESE AIZPURIETE “TRAKĀ LAPSA CEĻO”

300x0_trakalapsa_celovaxdrNo abām izstādē iegūtajām grāmatām manam astoņgadniekam šī patika vislabāk. Pirmkārt jau šī grāmata paņem ar savām skaistajām ilustrācijām. Autorei bonuss par ļoti veiksmīgo Trakās lapsas tēlu, kā arī ideju, ka lasītājs un arī pats autors par lapsas piedzīvojumiem uzzina caur Trakās lapsas sūtītajām pastkartēm un fotogrāfijām. Principā galvenais informācijas nesējs šajā grāmatā ir ilustrācijas (kas ir visai likumsakarīgi, ja grāmatas autore ir māksliniece), taču īsie, kodolīgie un asprātīgie komentāri pie katra attēla liek pasmaidīt un padara grāmatu vēl saistošāku. Tie ļauj izprast lapsas būtību un raksturu, jo Trakā lapsa nav nekāda parastā lapsa. Viņa ir viņa pati un nemaz nebaidās atzīties savās vājībās, kas ir tik cilvēcīgas un labi saprotamas. Ļoti patika tas, ka lapsa ceļo ne tikai pa ārzemēm, bet arī pa Latviju. Lasot šo grāmatu tiek radīta arī interese par dažādām vietām Latvijā un pasaulē. 30911928_1874302899270619_2052403040_oMan vismaz nācās grāmatas lasīšanas procesā skaidrot, kas ir Rotko, kurā novadā atrodas Latvijas vecākā pilsēta – Ludza un kāpēc ir bīstami aiztikt latvāņus. Ja man taujātu kādam vecumam grāmata domāta, grūti pateikt, bet es lēšu ka 6-8 gadīgajiem tā varētu šķist interesanta, lai gan… arī man tā tīri labi patika.

VERONIKA VELDZE “TIRONOZAURAM PLĀNI KLĀJAS”

300x0_vaki_tiranozauram_plani_klajas_jpgAtklāti runājot jāsaka, ka šī grāmata mani mazliet samulsināja. Īsti nesaprotu, kādai vecuma grupai tā domāta. Man jaunietis vienreiz apskatīja bildes un nolika plauktā, ka tā ir bēbīšu grāmata, lai gan ne ilustrācijas, ne teksts īsti atbilstošs mazuļiem nelikās. Vecākiem bērniem tomēr gribētos izvērstāku stāstu par tironozaura piedzīvojumiem. Mēģināju grāmatu prezentēt māsīcas mazajai meitiņai, šajā gadījumā vairāk interesēja bildes, bet teksts uzmanību piesaistīja tikai tad, kad lasīju to pārvērstā balsī. Lielāku uzmanību gan bildes un teksti izpelnījās pieaugušo auditorijā, kaut gan arī šeit jāpiebilst, ka bija komentāri par to, ka pateikts daudz par maz un īsti nav skaidrs, vai tas ir dzejolis, vai stāsts.  Par gaumi tiešām nestrīdas, bet šī laikam nav grāmata, kas atbilst manam priekšstatam par labu bērnu grāmatu. Lai gan tajā pašā raidījumā par bērnu grāmatām tika teikts, ka pēdējā laika tendence esot radīt bērnu grāmatas, kas ir tendētas arī uz pieaugušajiem. Nekas šai dzīvē nav viennozīmīgs.

Did you like this? Share it:

1 comment to Kad traka lapsa ceļo un tironozauram klājas plāni

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>