Carpe diem!

aprīlis 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Aivars Kļavis

300x0_melnais_akmens_vaaksPirms ķeros pie latviešu rakstnieka Aivara Kļavja jaunākās grāmatas jauniešiem “Melnais akmens” apraksta, man jāatzīstas, ka pat autors mani ir samulsinājis. Ne jau personīgi, bet gan tīri bibliogrāfiski. Sev par kaunu jāatzīst, ka laikam neesmu lasījusi nevienu no šī autora grāmatām, lai gan visu laiku dzīvoju ar pārliecību, ka savos pusaudža gados, kad apriju ik grāmatu, ko ieraudzīju, esmu izlasījusi vismaz divus Aivara Kļavja darbus. Taču tīmeklī atrodamajā rakstnieka biblogrāfijā neatpazīstu nevienu no tur minētajiem nosaukumiem, ja nu “Spoguļa pārbaudījums”, lai gan acu priekšā kā dzīva stāv grāmata plānajos vākos, sarkanīgi melnos toņos ar sacīkšu auto uz vāka. Lai nu kā tur arī nebūtu, autora jaunākais darbs “Melnais akmens” noteikti patiks ne tikai jauniešiem, bet arī pieaugušajiem.

“Melnais akmens” ir vēsturiskas triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” pirmā grāmata. Šajā darbā autors jauniešiem saprotamā un aizraujošā veidā izklāsta vēsturiskus notikumus jeb stāsta par baltu izcelsmi, par to kā mūsu senči jeb pirmbalti nonākuši pie Baltijas jūras.

30008217_1851254414908801_313569098_nKā savas grāmatas prezentācijā Latvijas Grāmatu izstādē 2018 stāstīja pats Aivars Kļavis, rakstīt grāmatu jauniešiem nebūt nav bijis viegls uzdevums, jo viņš ir baidījies, ka mūsdienu jauniešiem viņa izteiksmes veids varētu būt grūti saprotams. Tieši tāpēc viņš pēc palīdzības vērsies pie Ādažu Brīvās Valfdorfa skolas literatūras skolotājas un audzēkņiem, kuri piekrituši izlasīt viņa uzrakstīto grāmatu. Jauniešiem grāmata patikusi, vēl jo vairāk viņi autoram ieteikuši lielisku ilustrāciju meistaru – pašu klasebiedru Emīlu Mozgu. 30019957_1851254821575427_404614983_nSadarbojoties vairāk kā 20 grāmatu autoram un 8. klases skolēnam ir tapusi lieliska grāmata jauniešiem, kas ir ne tikai aizraujoša, bet arī ļoti skaista pateicoties asprātīgajām ilustrācijām. Mans astoņgadnieks par ilustrācijām ir vienkārši sajūsmā un to dēļ šķirsta grāmatu atkal un atkal.

“Melnais akmens” ir darbs, kurā savijas tagadne ar pagātni. Ne velti autors satraucās, vai viņa mūsdienīgie varoņi runās jauniešiem atbilstošu valodu. Viņš pat darba procesā mazliet pārcenties ar jauniešu sarunvalodu, ko bez žēlastības “izravējusi” viņa mazmeitiņa, kas teikusi: “Opīt, šis jau nu ir par traku!”. Tomēr galarezultāts ir labs un Dāvis, kurš meklējot meteorītu atrod senu akmens plāksni, uz kuras redzami noslēpumaini raksti, ir diezgan reāls un mūsdienīgs jaunietis. Savam laikmetam atbilstošs ir arī visa šī stāsta galvenais varonis – Vardots, kurš mežonīgo klejotāju uzbrukumu laikā zaudē visu savu ģimeni un dzimtu. Viņš nolemj, ka aistiem laiks stāties pretī mežonīgajiem klaidoņiem, kas kā upuravis apkauj vienu aistu jeb pirmbaltu dzimtu pēc otras. Kopā ar citiem pusaudžiem, kas gatavi stāties pretī naidniekiem, viņš izveido jaunu cilti, kas ar katru dienu kļūst varenāka un bagātāka. Aizraujoši piedzīvojumi, dažādu grūtību pārvarēšana, pirmbaltu tradīcijas, cilvēku vājības un spēks ir tas, kas neļauj atrauties no grāmatas. Jāsaka gan, ka grāmatas pirmā daļa beidzas brīdī, kad lasītājam ir skaidrs, ka tūlīt, tūlīt jābūt jaunam pavērsienam. Līdz ar to neatliek nekas cits, kā gaidīt triloģijas nākamo daļu. Kā ilustratīvs materiāls un iztēles rosinātājs šī grāmata noderēs ne tikai literatūras, bet arī vēstures skolotājiem.

Did you like this? Share it:

2 comments to Aivars Kļavis “Melnais akmens”

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>