Carpe diem!

novembris 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Aiz kraujas rudzu laukā (2017)

RebelInTheRye_670Nu jau aptuveni trīs nedēļas Latvijas kinoteātros ir iespējams noskatīties filmu “Aiz kraujas rudzu laukā”, kuras galvenais varonis ir viens no vispretrunīgāk vērtētajiem 20. gadsimta amerikāņu autoriem Dž. D. Selindžeru. Filma ir autobiogrāfisks stāsts, kas skatītājam ļauj ielūkoties Dž. D. Selindžera dzīvēs gājumam un izprast viņa lēmumu vairs nerakstīt, lai arī viņa romāns “Uz kraujas rudzu laukā” bija kļuvis par tā laika grāvēju un tiek uzskatīts par darbu, kas izmainīja 20. gs. amerikāņu literatūru.

Filma “Aiz kraujas rudzu laukā” iepazīstina mūs ar jaunu censoni Dž. D. Selindžeru (Nikolas Hoults), kuram ir talants izteikties gan vārdos, gan rakstos. Tomēr līdz šim neviens jauno censoni nav ievērojis, bet paša tēvs viņa uz viņa centieniem raugās skeptiski, jo viņš savam dēlam ir iecerējis citu nākotni. Selindžeram jākļūst par jākļūst par desu magnātu. Iespējams, ja ne mātes uzstājība un vajadzīgo diedziņu paraušana, Amerika būtu tikusi pie grāvēja pārtikas jomā – desas Selindžera gaumē. Tā noteikti būtu kārtīgi savircota, jo Selindžers jau no agras jaunības ir dumpinieks, ko lieliski parāda viņa diskusijas ar universitātes radošās rakstīšanas pasniedzēju (Kevins Speisijs), kas noved ne tikai pie pirmo Selidžera darbu publicēšanas, bet arī ciešas draudzības, kas diemžēl abiem nes vilšanos, nesaprašanos un zaudējums. Vairāk ne pašu vainas, bet laikmeta, situācijas un apstākļu dēļ. Manuprāt filmā lieliski parādīts tas, kā Selindžers top par vērā ņemamu balsi amerikāņu literatūrā. Kā tiek lauzti viņa paša stereotipi par sevi un kā viņš no rakstīšanas censoņa kļūst par cilvēku, ko var saukt par autoru. Zināma loma jaunā autora izaugsmē ir viņa un slavenā dramaturga O’ Nīla meitas Ūnas O’ Nīlas (Čarlija Čaplina pēdējās sievas) ne visai veiksmīgajām attiecībām, jo tieši pateicoties sarežģījumiem šajās attiecībās, piedzimst romāna “Uz kraujas rudzu laukā” galvenais varonis Holdens Kolfīlds. Tomēr vislielākā loma Selindžera kā rakstnieka izaugsmē ir tieši 2. pasaules karam. Tieši pārdzīvotās kara šausmas, paša Selidžera centieni atrast veidu, kā pēc visa piedzīvotā izdzīvot un nesajukt prātā, ir tas kas ļauj piedzimt romānam, kurš ātri vien ierindo Selindžeru starp pasaules literatūras klasiķiem.

Diemžēl autors īsti vairs nespēj iekļauties sabiedrībā, nespēj līdz galam uzticēties cilvēkiem un tādēļ norobežojas no sabiedrības kā tādas, arī no savas ģimenes. Apliecinājis sev un citiem, ka ir talantīgs un spējīgs rakstnieks, Selindžers apklust uz visiem laikiem un kopš 1965. gada nav publicējis ne vārda. Šī rakstnieka norobežošanās gan raisīja nesapratni un izbrīnu literārās sabiedrības kuluāros, taču autors bija nelokāms. Selindžeram norobežošanās no sabiedrības, slavas un ikdienas kņadas bija vienīgā iespēja izdzīvot. Tas parāda, cik patiesībā jūtīgs šis autors bija, ka asā mēle un bravūra patiesībā vienmēr ir bijusi tikai maska. Manuprāt filma labi parāda ne tikai Selindžera attiecības ar ģimeni, sabiedrību, bet arī pašam ar sevi.

Man filma “Aiz kraujas rudzu laukā” patika. Nezinu, cik liela vai neliela ir biogrāfisko faktu sakritība, tomēr šī, manuprāt, ir viena no filmām, kas ļauj iepazīt personību, šajā gadījumā Selindžeru.  Lai arī filmā skartas nopietnas tēmas, nevar teikt, ka tā ir drūma. Filmā ir gana daudz humora, kas ļauj pasmieties, kā arī atklāt varoņu personības. Pēc filmas noskatīšanā nolēmu, ka noteikti izlasīšu arī pašu romānu un… jā tā mudināja mani pieķerties maniem puspabeigtajiem stāstiem, kas datorā jau sākuši apvilkties ar zirnekļa tīkliem.

Did you like this? Share it:

1 comment to Aiz kraujas rudzu laukā (2017)

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>