Carpe diem!

septembris 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Historia

Santa Montefjore

milasdziesmas_rekl (1)Vai jums patīk aizraujošas dzimtas sāgas? Attiecības starp aristokrātiem un viņu kalpotājiem? Gadsimtiem glabāti noslēpumi un leģendas?Aizraujoši likteņstāsti? Drosmīgas sievietes un bezbailīgi vīri, kuri nebaidās cīnīties pret netaisnību, pat riskējot izpelnīties savu tuvinieku dusmas? Stāsti, kurus caurvij īsta un kaislīga mīlestība, kurai liktenis un cilvēki liek šķēršļus? Ja jūs aizrauj šis lietu un apstākļu salikums, grāmatu apgādam “Kontinents” ir lieliska lasāmviela tieši jums.

Pagājušajā nedēļā klajā nācis Santas Montefjores Deverili dzimtas triloģijas pirmais romāns “Mīlas un kara dziesmas”, kas noteikti aizraus visus īru sāgu cienītājus. Patiesības labad gan jāsaka, ka tas nav tikai stāsts par īriem. “Mīlas un kara dziesmas” ir aizraujošs romāns par angļiem, īriem un skotiem, par šo tautu vēsturi un savstarpējām attiecībām.

Kitija Deverila ir senas angloīru dzimtas pēctece, kurai piemīt īpašas spējas. Sena leģenda vēsta, ka Deverilu dzimta ir nolādēta. Tās vīrieši pēc nāves nespēj rast mieru un to gars nevis dodas uz labākiem medību laukiem, bet gan gadsimtiem cauri klimst pa Deverilu pili. Šādā veidā Deverili tikuši sodīti par to, ka reiz atņēmuši zemi O’Līriju senčiem. Lāsts tiks lauzts tikai tad, kad kāds no Deveriliem atlīdzinās O’Līrījiem nodarīto. Lielākā daļa no Deveriliem par šo nostāstu smej, tikai Kitijai smiekli nenāk, jo viņa un viņas vecmāmiņa Deverila, diendienā redz jau mirušos senčus klīstam pa pili. Taču romāns nav par spokiem. Spoki ir tikai tie, kas pavēsta par dažādiem likteņa pavērsieniem, tie kalpo kā amizants fons aizraujošiem notikumiem un situācijām. Tomēr nevienam no Deveriliem, ne dzīviem, ne mirušiem nav ne mazākās nojausmas, ka tieši Kitija varētu kļūt par Deverilu lāsta lauzēju.

Romāna “Mīlas un kara dziesmas” centrā ir jaunās, karstasinīgās un taisnprātīgās lēdijas Kitijas Deverilas un Džeka O’Līrija mīlas stāsts. O’Līrija izcelsme un sabiedrībā valdošie uzskati jau pašos pirmsākumos šo mīlestību neatbalsta. Kitija ir bagātu angļu aristokrātu pēctece. Taču vecāku, sevišķi mātes vienaldzība ir iemesls tam, ka jau no agras bērnības Kitijai izveidojas ļoti labas attiecības gan ar kalpotājiem, gan ar tuvējā ciema iedzīvotājiem. Tomēr ne visi īri pieņem Kitiju kā savējo. Līdz ar to, Kitija atrodas it kā starp diviem dzirnakmeņiem. Viņas sirds pieder Īrijai un Džekam O’Līrijam, viņas labākā draudzene ir īriete, taču viņa ir un paliek angliete, kuru īri īsti nepieņem. Ir pat tādi, kas viņu ienīst un neskatoties uz to, ka Deverili vienmēr izturējušies labi pret vienkāršajiem ļaudīm un saviem kalpotājiem, spēj viņai nodarīt ļaunu. Sevišķi asi tas redzams īru brīvības cīņu laikā, ko dažš izmanto kā aizsegu savām nekrietniībām. Arī Kitijas pašas dzimta nemūžam nepieņemtu viņas un Džeka attiecības, neskatoties uz to, ka ir jau divdesmitā gadsimta sākums.

Kitija ir ļoti gudra, skaista un stipra sieviete, kura spēj pretoties jebkuram likteņa triecienam un nesalūzt. Tādēļ priecē arī tas, ka viņas mūža mīlestība Džeks O’Līrijs ir viņai līdzvērtīgs. Lasot Montefjores “Mīlas un kara dziesmas” neviļus vilku paralēles Sāras Larkas Jaunzēlandes triloģiju , jo viennozīmīgi šie abi darbi ir līdzvērtīgi, tikai Montefjores centrālais vīriešu kārtas varonis savos uzskatos un dzīvesveidā ir daudz godprātīgāks un cēlāks. Īsts bruņinieks bez aristokrātiskām saknēm, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc Kitija un Džeks nevar būt kopā. Bet arī tad, kad viņi nolēmuši nepakļauties sabiedrības noteiktiem likumiem un normām, liktenis un cilvēki liek viņu laimei šķēršļus.

Bez abiem centrālajiem tēliem romānā ir ne mazums citu varoņu, kuru likteņi lasītājiem ir ne mazāk aizraujoši. Autore lieliski atklāj katra varoņa raksturu, personības attīstību un rīcības motīvus, kā arī meistarīgi ataino vēsturisko situāciju un konkrētā laika sabiedrību. Rakstniece saviem varoņiem liek doties gan uz Angliju, gan Skotiju, gan tālo Ameriku. Jāuzsver, ka romāns nav stāsts par sliktajiem angļiem un labajiem īriem. Tas ir stāsts par cilvēkiem, to vājībām un spēku, neatkarīgi no nacionālās piederības.

Ļoti aizraujošs romāns, kas patiks visiem Sāras Larkas faniem. Viens no darbiem, kas aizrauj, ievelk un neatlaiž. Jāsaka gan, ka pēc pirmās daļas izlasīšanas lasītājs paliek tāds kā pusēdis. Tā ir tā dīvainā sajūta, kad esi nobaudījis ko gardu, tavas garšas kārpiņas ir aktivizējušās, lai baudītu ko vēl gardāku, bet pavārs paziņo, ka virtuve slēgta. Ļoti ceru, ka apgāds “Kontinents” pavisam drīz Latvijas lasītājiem servēs arī nākamos Deverilu sāgas romānus.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>