Carpe diem!

septembris 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Historia

Romēns Puertolā

300x0_meitenite_kas_norija_mazvaksAr portugāļu izcelsmes franču rakstnieku Romēnu Puertolā iepazinos apmēram pirms diviem gadiem, kad viņš bija ieradies Rīgā, lai prezentētu savu pirmo romānu “Neparastais ceļojums, kurā faķīrs iestrēga IKEA skapī”. Toreiz mums – grāmatu blogeriem bija lieliska iespēja ar autoru iepazīties klātienē un atzīšu, ka šis autors mani aizrāva ne tikai ar savu šarmu, bet arī ar neatlaidību, ar kādu viņš centies sasniegt savu sapni. Tādu neatlaidību varu tikai vēlēties.

Jau toreiz pirms diviem gadiem autors nedaudz pastāstīja par savu nākamo grāmatu “Meitenīte, kas norija mākoni Eifeļa torņa lielumā”. Liels bija man prieks, kad šovasar šo grāmatu ieraudzīju grāmatu veikalu. Zinu, ka ir tādi, kas Puertolā grāmatas dēvē par nelasāmām un nevajadzīgām. Es atļaušos tam nepiekrist. Mani šis autors fascinē ar savu humora izjūtu un to, kā viņš runā par ļoti nopietnām lietām. Viņš nevaid, neraud un negaužas, bet uz visas pasaules traģēdijām, nelaimēm un sāpēm paraugās caur savdabīga humora prizmu. Precīzāk sakot, Puertolā melš kā divi deviņi un triec par lietām, par kurām citi runā ar rūpju nomāktu vaigu, asarām acīs vai nerunā vispār. Pirmajā grāmata tas bija bēgļu jautājums, bet otrajā… Otrajā es sapratu, ka Romēns Puerteolā lieliski prot novērst uzmanību un pēkšņi izrādās, ka stāsts ir pavisam ko citu nekā līdz šim ir licies.

Lasot grāmatu, lasītājam liekas, ka stāsts ir par kādu ļoti īpašu sievieti un kādu ļoti īpašu meitenīte. Providence Dipuā ir  pastniece, kam daba devusi ne tikai lielu uzņēmību un dzīvessparu, bet arī sešus kāju pirkstus (Laikam jau cienījamā Dipuā kundze būs bijusi mums letiņiem rada, jo tas nav noslēpums, ka mūsu brāļi – igauņi dēvē mūs par sešpirkstiem, un katrs, kurš Latvijā pabijis ilgāku laiku, mājās tiek taujāts, vai šim nav uzaudzis sestais kājas pirksts). Liktenis ir bijis labvēlīgs un Providencei, kurai pēc vēža operācijas laupīta jebkāda iespēja iznēsāt bērnu, ir radusies iespēja kļūt par māti. Providences topošā audžumeita ir Zahera, pavisam īpaša maza meitenīte, kura kā melš Puertolā ir norijusi mākoni Eifeļa torņa lielumā. Vismaz tā Zahera, pateicoties savai topošajai audžumātei raugās uz savu slimību. Zahera slimo ar neārstējamu, ģenētisku slimību, kas liek uzkrāties viņas plaušās gļotām, tādējādi pakļaujot viņu nosmakšanai. Lai meitenīte izdzīvotu viņai tiek veikta gļotu atsūkšanas procedūra. Marokā viņas izdzīvošanas potences ir ļoti neliels. Providences sapnis ir atvest Zaheru uz Franciju, kur iespēju ir daudz vairāk. Tomēr Providences un Zaheras laimīgās dzīves plānus izjauc Islandes vulkāna izvirdums, jo pa Eiropas debesīm klīstošie pelnu mākoņi liedz pacelties lidmašīnām, arī tai, kurai Providenci būtu jānogādā Marakešā. Taču Providence nepadodas un nolemj lidot pati. Tas ir sākums aizraujošam piedzīvojumam, kas ļauj pasmieties gan par mūsdienu politiķiem, gan citām pazīstamām personībām, gan pašiem par sevi, jo stāsts jau ir par mums – Eiropas sabiedrību. Puertolā ir lielisks blēņu stāstītājs, tomēr tajā pašā laikā lasītājs sajūt to skaudro smeldzi, ko slēpj šī trakā melšana, Un šī smeldze top vēl lielāka, kad, pēkšņi, atklāja, ka patiesībā jau stāsts nav par mazo slimo meitenīti, kura lēnām izdziest gaidot cerību audžumātes izskatā. Stāsts ir pavisam par ko citu un mirst ne tie, kuru nāve varētu šķist paredzama un iespējama.

Blēņu stāsts, kas sevī ietver smeldzi, milzīgu devu šarmanta humora un pārsteidz nesagatavotu.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>