Carpe diem!

augusts 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Paskāls Mersjē “Lea”

300x0_lea_978-9934-0-5011-4Paskāla Mersjē  romāns “Nakts vilciens uz Lisabonu” uzskatāms par darbu, ar kuru aizsākās manis kā grāmatu blogeres gaitas. Toreiz likās, ka grāmata rakstīta tieši man un ka tā ir zīme tam, ka mana izvēle bijusi pareizā. Tā nostiprināja manī pārliecību, ka grāmata pati atrod lasītāju īstajā laikā, sniedzot nepieciešamās atbildes. Jau kādu laiku manā īpašumā atradās vēl kāda Paskāla Mersjē grāmata, kuras lasīšanu aizvien atliku. Līdz brīdim, kad šovasar grāmata pati burtiskā nozīmē iekrita man rokās, brīdī, kad mēģināju grāmatu plauktā atrast draudzenei apsolītu grāmatu.

Romāns “Lea” ir aizkustinošs stāsts par neizmērojamu tēva mīlestību pret meitu, kura pēc mātes nāves zaudējusi dzīvesprieku. Šis stāsts sākas ar kādu satikšanos ceļmalas kafejnīcā Provansā, kur liktenim labpaticies savest kopā divus kungus. Adrians Hercogs ir veiksmīgs ķirurgs, kura dzīvi mainījis kāds negadījums uz ielas. Savukārt Marteins van Flīts ir zaudējis visu, kas reiz licis viņam justies laimīgam. Abi kungi kļūst par ceļabiedriem un kopējā ceļojuma laikā van Flīts izstāsta Hercogam stāstu, kas viņam liek pārvērtēt savu dzīvi un viņa attiecības ar paša meitu.

Marteins van Flīts nekad nav uzskatījis sevi par labu tēvu. Ar mazās meitiņas Leas audzināšanu vienmēr lieliski tikusi galā viņa sieva Sesila. Van Flīts ir veiksmīgs zinātnieks, kura dzīve mainās līdz ar viņa sievas slimību un nāvi. Pirms sievas nāves Marteins  viņai apsola, ka parūpēsies par Leu. Pašdisciplīna un pedantiska plānošana ļauj viņam nodrošināt meitai ierasto ikdienu. Tomēr kopš mātes nāves Lea ne reizi nav smaidījusi un šķiet pilnība zaudējusi bērniem tik raksturīgo dzīvesprieku. Meitenes skatiens zaudējis ierasto mirdzumu un van Flīts būtu gatavs uz daudz ko, lai tikai viņa meitas acis iemirdzētos.

Kādu dienu Leu Bernes dzelzceļa stacijā savaldzina nezināmas vijolnieces spēlēts Baha skaņdarbs. Mūzika atstāj uz meiteni tik lielu iespaidu, ka vijoļspēle kļūst par viņas jauno aizrautību. Lea ir kā mūzikas noburta un viņas acīs ir atgriezies sen zudušais mirdzums. Marteins van Flīts ir gatavs uz visu, pat uz noziegumu, lai tikai šis mirdzums meitas skatienā saglabātos un viņa būtu laimīga. Lea ir ļoti talantīga un panākumi neizpaliek, diemžēl šim stāstam nav laimīgu beigu. Šis aizkustinošais un traģiskais stāsts liek aizdomāties par to, cik neizmērojama var būt vecāku mīlestība. Cik daudz reizēm vecāki ir gatavi darīt savu bērnu labā. Un ka reizēm mīlestība pret bērnu neļauj noticēt acīmredzamajam. Tas ir arī stāsts par godkāri, kas diemžēl var kļūt par apsēstību, tas ir stāsts par mūzikas varu, par ģenialitāti, kas robežojas ar vājprātu. Ļoti saviļņojošs un aizkustinošs stāsts Paskālam Mersjē raksturīgajā stilā, kura centrālais tēls ir talantīga personība ar jūtīgu dvēseli, kura diemžēl nespēj izdzīvot reālajā pasaule.

Tas nebūtu Paskāls Mersjē, ja savā romānā izstāstītu tikai vienu stāstu. Paralēli stāstam par Lea, risinās arī paša Adriana Hercoga stāsts par viņa ģimeni un attiecībām ar viņa meitu. Tas ir arī stāsts par abiem nejaušajiem ceļabiedriem. Stāsts par neizmērojamām dvēseles skumjām, kas pielīp arī lasītājam, padarot viņu par aprakstīto notikumu netiešu līdzgaitnieku. Stāsts par Leu un viņas tēvu liek skumt un norauj dvēseles bruņas, ar kurām tu tik cītīgi esi centies pasargāt sevi no sāpēm, vilšanās un skumjām. “Lea” noteikti ir grāmata, kas saraudinās pat visrūdītāko lasītāju. Vēl viens apliecinājums tam, ka Paskāls Mersjē lieliski izprot cilvēku dvēseli, pazīst tās spēku un vājumu. Šis romāns ir savdabīgs piemineklis tēva mīlestībai.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>