Carpe diem!

augusts 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Katrīna Pankola

vel-viena-dejaJau kādu laiku, klejojot pa grāmatu veikaliem, kaut kur ar tālāko acu kaktiņu esmu manījusi apgāda “Kontinents” izdotās grāmatas, kuras nodēvētas par “jauno franču līniju”. Atnākot vasarai un atvaļinājuma laikam, nolēmu, ka pienācis laiks papētīt, kas tad īsti slēpjas zem šī nosaukuma un manā īpašumā nonāca vairākas Katrīnas Pankolas (Katherine Pancol) grāmatas.

Autore pati dzimusi Marokā, pēc izcelsmes francūziete. Pēc ģimenes pārcelšanās uz Franciju studējusi literatūru. Savā laikā strādājusi gan kā franču, gan latīņu valodas skolotājā, gan žurnālisti. Katrīnas Pankolas grāmatas tulkotas vairāk kā 25 valodās un ir kļuvušas par iecienītu lasāmviela dažādos pasaules nostūros. Pankolu mēdz dēvēt par sīvus sieviešu tiesību aizstāvi, kas spējīga kafejnīcā iekraut pa aci vīrieti, kurš fiziski aizskāris savu draudzeni, ar kuru strīdējies. Par sievietēm, to spēku un vājumu ir arī Pankolas grāmatas. Šoreiz par vienu no šīs autores darbiem “Vēl viena deja”.

Romāns “Vēl viena deja” ir stāsts par sešiem bērnības draugiem, kas izauguši uz vienas ielas un kurus saista kopēji pārdzīvojumu. Sešinieku veido četras draudzenes: Klāra, Lisila, Agnese, Klāras brālis Filips un jaunais talantīgais gleznotājs Rafs. Abiem vīriešiem ir sava loma sešinieka dzīvē un romānā aprakstītajos notikumos, taču tā centrā ir visas četras draudzenes, viņu draudzība, sevis meklējumi, sapņi, zaudējumi un savstarpējās attiecības. Katra no sievietēm dzīvo savu dzīvi, reizi mēnesī satiekas meiteņu vakarā, uztic viena otrai savu bēdu un šķietami šo četrotni nevien nespēs šķirt vai sanaidot.  Taču tad nāk notikums, kas draudzeņu dzīvi apgriež kājām gaisā. Katrai no varonēm nākas stāties pretī savām vislielākajām bailēm, saprasts, kas tad ir tas, ko viņas vēlas, kā arī iepazīt pašām sevi un pārvērtēt savu draudzību, jo reizēm draugs var izrādīties pats lielākai ienaidnieks.

Autore ļoti meistarīgi atklāj katra varoņa dzīves uztveri, pārdzīvojumus un patieso būtību. Viņa parāda katru niecīgāko niansi, katru pārdzīvojumu, katru notikumu, kam ir bijusi būtiska nozīme konkrētās personības veidošanās procesā jau no agras bērnības. Nevienam no varoņiem nav bijusi harmoniska bērnība. Katram no viņiem ir bērnības traumas un pārdzīvojumi, ar kuriem viņi ir tikuši vai gluži otrādi nav tikuši galā. Katrs no viņiem cenšas būt laimīgs atbilstoši savai dzīves izpratnei, sirdsapziņai un savai vērtību skalai. Kādu vada dusmas, kādu skaudība, kādu bailes, bet kāds grib būt uzmanības centrā. Tikai no katra paša ir atkarīgs, kāda turpmāk izvērtīsies viņa dzīve un cik laimīgs viņš būs.

“Vēl viena deja” ir stāsts par cilvēku attiecībā, stāsts par to, ko cilvēki saprot ar vārdu mīlestība. Kādam tā vienkārši ir un viņš pats ir mīlestība. Kāds varbūt to nespēj saskatīt. Vēl kāds no tās bēg, smīnot un ironizējot par to. Kāds tic, ka otra cilvēka mīlestība ir tik stipra, ka spēj piedot vislielāko nodevību, bet kāds ir pārliecināts, ka mīlēt var piespiest. Tikai dzīve parādīs, kuram no viņiem ir taisnība. Varbūt nevienam…

Šī grāmata lasītājos rosina diskusiju ar sevi, liek aizdomāties un mēģināt saprast, kāda tad īsti ir mana dzīve. Tā katrā no varoņiem ļauj saskatīt kaut ko no sevis, kā arī liek izvērtēt, cik daudz man dzīvē ir dots un cik daudz no tā varbūt es pat nepamanu un nenovērtēju.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>