Carpe diem!

maijs 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Historia

Gerijs Čepmens un Ross Kempbels “5 mīlestības valodas bērniem”

300x0_5_milestibas_val_berniem_mazvaksGerija Čepmena grāmata “5 mīlestības valodas” visā pasaulē kļuvušas populāras un daudziem tās kļuvušas par rokasgrāmatu veidojot veiksmīgas laulāto attiecības. Tas kas sākumā bija viena grāmata kādā brīdī ir pārvērtusies grāmatu sērijā, jo tagad iespējams nopirkt “5 mīlestības valodas” bērniem, pusaudžiem, sievietēm un vīriešiem, kurās katrai no minētajām kategorijām tiek pievērsta īpaša uzmanība.

Lai arī līdz šīm nebiju lasījusi nevienu no Gerija Čepmena grāmatām, par viņa aprakstītajām piecām mīlestības valodām biju dzirdējusi.  Grāmata “5 mīlestības valodas bērniem” mani ieinteresēja, jo man pašai aug dēls, un kā vienīgo vecāku un uz pilnu slodzi strādājošu mammu mani nomoka šaubas par to, vai es visu daru pareizi un kā būt vēl labākai mammai. Tā nu iedvesmas pilna ķēros pie grāmatas lasīšanas. Atzīšos man gāja kā pa kalniem.

Rakstot šo grāmatu Gerijs Čepmens, kurš vairāk specializējies laulāto attiecību jomā, talkā ņēmis bērnu psihiatru Rosu Kempbelu, kā arī izmantojis savu kolēģu veiktos pētījumus. Grāmatā autori apskata piecas mīlestības valodas, kurās vislabāk sazināties ar savu bērnu un parādīt, ka tiešām viņu mīlat. Bērni, tāpat kā pieaugušie ir ļoti dažādi un arī veids, kā viņi vēlas saņemt mīlestību ir atšķirīgs. Vieniem mīlestība ir pieskārieni, otriem – apliecinājuma vārdi, citiem – dāvanas,  bet  vēl kādam ļoti svarīgs ir kopā pavadītais laiks vai praktiskā palīdzība. Pareizā būs viena valoda, bet kā autors uzsver ar bērniem jārunā visās piecās valodās, tā mācot viņiem saprast arī citas valodas, kas viņiem pieaugušo dzīvē ļaus veidot labākas attiecības ar saviem mīļajiem.

Man personīgi ļoti patika autora minētie piemēri no dzīves, kā arī tas, ka autors runā ne tikai pilnajām ģimenēm, bet pievēršas arī vecākiem, kas dažādu apstākļu dēl savus bērnus audzina vieni un kuriem konkrētās situācijas dēl varbūt reizēm nemaz nepietiek spēka, bērnam tik nepieciešamo mīlestību izpaust viņam saprotamā mīlestības valodā un arī visās pārējās četrās. Reizēm šādiem vecākiem pat nav laika, enerģijas un pacietības, lai iedziļinātos un saprastu, kādu tieši mīlestības valodu no viņa sagaida bērns. Autori arī iesaka, ko darīt šādā situācijā un kā pašam vecākam gūt mīlestību, ko dot bērnam, kā arī kur meklēt atbalstu. Būtiski ir tas, ka autori runājot par bērniem, neaizmirst arī par vecākiem un to, ka bērns jutīsies mīlēt un laimīgāks, ja arī vecāki pratīs viens ar otru runāt viņu mīlestības valodā. Autors nedzīvo utopiskā pasaulē, uzskatot, ka runājot ar bērnu viņa mīlestības valodā viss būs ideāli un bērns nedarīs nerātnības un nebūs konfliktu. Vesela nodaļa veltīta bērna disciplinēšanai, izmantojot mīlestības valodu, kā arī nodaļa tam, kā varam bērniem palīdzēt mācībās skolās. Vecākiem, kuriem īsti nav skaidrs, kura no visām piecām valodām ir viņa bērna mīlestības valoda, noderēs spēle grāmatas beigās.

Grāmata pati par sevi ir ļoti noderīga un dažu ieteikumu jau steidzu pielietot dzīvē, tomēr ar lasīšanu negāja tik veikli kā citās reizēs. Var jau būt, ka tas izskaidrojams ar pavasara nogurumu un paveicamo darbu gūzmu, nevaru teikt, ka visu grāmatu lasīju ar vienādu interesi. Vietumis tā mani ļoti aizrāva un lasīju ļoti rūpīgi, vietumis kļuvu izklaidīga un beigās iesākto nodaļu lasīju no jauna. Kādā brīdi atkal grāmata mani, kaitināja, jo likās, ka autori visu pārāk vienkāršo un varbūt par pārāk idealizē paša izstrādāto metodi. Taču pilnīgi iespējams, ka tie ir kaut kādi manis pašas tarakāni, ar kuriem neesmu tikusi galā. Lietas, ko izmēģināju darbojas. Nezinu vai tas ir tādēļ, taču bērns ar mani ir sācis apspriest lietas, ko agrāk neapsprieda. Vairāk tiek pastāstīts arī par skolā notiekošo un lietām, kas viņu satrauc vai apbēdina. Tas mani tiešām iepriecina. Es esmu pārliecināta, ka lielākoties jau vecāki jūt, kā mīlēt savus bērnus, bet šī grāmata noteikti palīdzēs ceļā uz labākā mammas vai tēta titulu. 🙂

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>