Carpe diem!

aprīlis 2017
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Historia

Lūsinda Railija “Ēnu māsa”

300x0_enumasa_978-9934-0-6752-5Ziniet, kāpēc man tik ļoti patīk lasīt? Tā ir vienreizēja iespēja ceļot dažādos laikmetos, nokļūt visdažādākajās vietās un pārdzīvot tik atšķirīgas emocijas, ka reizēm pēc grāmatas izlasīšanas nesaproti, kāpēc jūties tik pacilāts, lai arī lasītais nemaz tik priecīgs nav bijis. Man patīk, ka grāmatas ir tik dažādas. Es noteikti neesmu no tiem, kas nepārtraukti lasa dziļi nopietnu literatūru. Man patīk gan sievišķīga dāmu literatūra, gan bezbēdīgi smejamgabali, gan izklaidējoši krimiķi Ritas Falkas garā. Galvenais, ka darbs mani aizrauj un aizved brīnumainā ceļojumā. Viena no pēdējā laika manām mīļākajām autorēm, kuras grāmatu iznākšanu gaidu ar nepacietību ir Lūsinda Railija. Nezinu, kur autore smeļas neizmērojamo iedvesmu un enerģiju, lai radītu jaunus darbus, kas aizrauj un rada bezmaz vai ko līdzīgu nelielai atkarībai. Varu droši apgalvot, ka man šī atkarība radās brīdī, kad izlasīju pirmo grāmatu  no L. Railijas iecerētās septiņu māsu sērijas. Jau pēc romāna “Septiņas māsas” izlasīšanas zināju, ka noteikti gribēšu izlasīt arī pārējos šīs sērijas darbus, jo lai arī pirmā grāmata bija veltīta vecākajai no visām Pā Solta adoptētajām meitām, arī pārējās turpat vien blakus bija. Katra no māsām ir tik kolorīta un savā veidā savdabīga, ka uzzinot par iespēju atklāt katras māsas izcelšanās noslēpumu, pārņēma tāds kā noslēpumu atklājēja azarts, kas tikai pieaug brīdī, kad esi kopā ar kādu no meitenēm atminējis vienu no Pā Solta mīklām. Sauciet mani par naivu vai nelabojamu romantiķi, bet man patīk tā sajūta, kas pārņem pēc katras šis sērijas grāmatas izlasīšanas. Tā ir tā priecīgā sajūta, ka kādam dzīve ir nokārtojusies. Lūsinda Railija nav skopa un laimi savām varonēm nenoskauž. Varonēm ir jāpārvar grūtības, šaubas un bailes, bet viņas diezgan veiksmīgi tiek ar to galā un kā jau tas pieklājas dāmu romānā kļūst laimīgas. Tā tas notiek gan ar Maiju romānā “Septiņas māsas”, gan ar Aliju, kas nodēvēta par “Vētru māsu“, gan ar Zvaigznīti, kas ir šīs sērijas trešās grāmatas “Ēnu māsa” galvenā varone.

Jau romāna “Vētru māsa” pēdējā nodaļa tapa skaidrs, ka nākamā grāmata būs veltīta trešajai no māsām – Zvaigznītei, par kuru pēc abām pirmajām grāmatām radies iespaids, kā ļoti pakļāvīgu būtni, kas principā dzīvo savas nedaudz jaunākās māsas Seses ēnā. Jau kopš agras bērnības abas māsas bijušas nešķiramas un teikšu atklāti, abās pirmajās grāmatās radās iespaids, ka Zvaigznīte ir ļoti pakļāvīga un par sevi nepārliecināta būtne, ko virza enerģiskā Sese. Tomēr grāmata “Ēnu māsa” lasītājam atklāj pilnīgi citu Zvaigznīti un ļoti acīmredzami parāda, ka ne vienmēr šķietamais atbilst patiesībai.

Zvaigznīte tāpat kā abas vecākās māsas nolemj noskaidrot savu izcelsmi. Pā Solta atstātās norādes aizved viņu uz kādu grāmatu veikalu un saved kopā ar kādu visai ekscentrisku ģimeni, kuras bibliotēkā glabājas mīklas atminējums. Tobrīd Zvaigznītei vēl nav ne mazākās nojausmas, kas viņu saista ar šo ģimeni, taču viens ir skaidrs – šīs ģimenes dzimtas mājās viņa jūtas iederīga. Lusinda Railija savā savdabīgajā manierē atkal ļoti prasmīgi ir savijusi divus stāstus no dažādiem laikmetiem, kuru galvenās varones, kā beigās izrādās nav pat attālas radinieces. Tomēr vienas varones dzīvesstāsts ļauj drosmi smelties otra stāsta varonei. Grāmatas beigās vari atviegloti nopūsties, ka vismaz literāro varoņu pasaulē ir par vienu laimīgu varoni vairāk.

Romāna “Ēnu māsa” darbība notiek Londonā un šoreiz autore pieķērusies Anglijas augstākajai sabiedrībai, aplūkojot to gan mūsdienās, gan tā sauktajos ziedu laikos. Tāpat grāmatā ļoti daudz tiek runāts par literatūru un ne velti diviem romāna varoņiem ir ļoti savdabīgi vārdi, turklāt viens no viņiem burtiskā nozīme ir pārņemts ar literatūru. Kā izrādās literatūrā ļoti zinoša ir arī Zvaigznīte, kas nevien ir ļoti talantīga literatūrzinātniece, bet arī rakstniece. Kā izrādās šeit savu artavu devuši arī pašas Zvaignītes no vecākiem mantotie gēni. Zvaigznīti sagaida ne viens vien pārsteigums, sākot ar ļoti ekscentrisku darba devēju, sieviešu dzimuma pielūdzēju, gudru, bet nedzirdīgu zēnu un mīlestību, kas vienkārši atnākt, liekot pārvarēt bailes ne tikai pašai Zvaigznītei, bet arī tam, kurš viņu iecerējis. Par nebeidzamo noslēpumu gūzmu, kas jaunajai dāmai jāatklāj, nemaz nerunāšu.

“Ēnu māsa” ir stāsts par jaunas sievietes ceļu pretī sev un saviem sapņiem, atsakoties no ierastā dzīves modeļa. Tikai ar laiku Zvaigznīte saprot, ka dzīvojot savu dzīvi un piepildot savas vēlmes, viņa palīdz ne tikai sev, bet arī savai māsai, ar kuru tik ilgi bijusi nešķiramas. Bieži vien mums liekas, ka palīdzam sev tuvam cilvēkam pielāgojoties viņa vēlmēm, taču mēs aizmirstam, ka šādā veidā mēs neļaujam būt laimīgiem ne tikai sev, bet arī tam, kuram pielāgojamies. Zvaigznītes stāsts to lieliski parāda, jo tikai tad, kad viņa pievēršas sev un savām interesēm, mainīties sāk arī Sese un kā rāda romāna pēdējā nodaļa, nākamais stāsts būs par viņu. Šoreiz autore lasītāju atstāj pilnīgā neziņā, jo nākamā romāna varone velns vien zina ko dara lidostā un tāpat kā Zvaigznīte it kā pamana Pā Soltu, kurš ir beigts un pagalam. Tā nu lasītājs īsti nesaprot kas notiek un kur nolēmusi doties Sese. Skaidrs ir tikai viens – sekos aizraujošs stāsts Lūsindas Railijas izpildījumā.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>