Carpe diem!

decembris 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Historia

Šarlote Linka

300x0_maldi_978-9934-0-6046-5Ja ir kāds no detektīvžanra autoriem, pēc kura darbiem bez lielām grūtībām varētu uzņemt nervu kutinošu psiholoģisku trilleri, tad tā noteikti ir Šarlote Linka. Domāju, ka scenārista īpaši nebūtu jāpiepūlas pielāgojot viņas darbu kinoindustrijas vajadzībām. Linka atkal un atkal pierāda, ka spēj lasītāju aizraut, ievilkt notikumu virpulī, liekot sirdij sisties straujāk, pār kauliem skriet aukstiem drebuļiem un izspiesties baiļu sviedriem. Šarlotes Linkas grāmata “Maldi” ir apliecinājums visam iepriekšminētajam.

“Maldi” lasītāju aizved uz Franciju, uz Provansu. Vietu, kur pulcējas tie, kurus vilina Provansas romantiskās ainavas, jūra un kalni. Ja kādam liekas, ka autore iesākumā ļaus rimtā mierā izbaudīt šīs vietas burvību, dziļi maldās, jo jau pirmās rindas grāmatā liek sajusties neomulīgi. It kā jau nekā tāda, bet jau pēc brīža saproti, ka tūlīt, tūlīt kāds bez žēlastības tiks nogalināts. Turklāt slepkava rīkosies rafinēti un bez liekām emocijām. Linka tik prasmīgi ataino upura emociju gammu, ka lasītājs pats uz brīdi it kā iemiesojas konkrētajā grāmatas varonī, sajūtot bailes, šausmas un paniku. Upurim nav nekādu izredžu un lasītājam arī ne, jo grāmata līdz ar pirmajām rindām burtiski ievelk sevī, neļaujot to nolikt malā.

Grāmatas centrālais tēls ir Laura Simons, kuras vīrs pazūd ceļojuma laikā. Cenšoties noskaidrot, kas galu gala noticis ar viņas vīru, Laurai nākas vēlreiz iepazīt savu vīru, jo viņas it kā ideālā laulības dzīve būvēta uz meliem, maldiem un noslēpumiem. Laura ne mirkli nevarēja iedomāties, ka jau par nelieti nodēvētais vīrs atradīsies. Tikai viņš jau vairs neko nevarēs paskaidrot. Mirušie nerunā. Skaidrs gan ir tikai viens, ka pa Provansas gleznainajām ārēm klīst sērijveida slepkava. Laurai nav ne mazākās nojausmas, cik tuvu viņa jau sev pielaidusi slepkavu. Paralēli autore ļoti prasmīgi ataino arī citu cilvēku dzīvi, liekot izprast viņu kaislības, dzīvesveidu, bailes un ilgas. Neviens no tēliem nav lieks, jo ikvienam aprakstītajos notikumos ir sava loma un ietekme.

“Maldi” patiesībā ir stāsts par mīlestību, par ilgām pēc ģimenes laimes un siltuma, par vēlmi sajust blakus otru cilvēku, kurš atbalstīs grūtā brīdī, sagaidīs pēc garas darba dienas un liks justies mīlētam. Tikai šoreiz šīs ilgas, burtiski apmātība ar domu par laimīgu ģimeni un to, kādai tai jābūt… šo ilgu nerealizēšanās cilvēkiem liek darīt baisas lietas. Viena daļa no grāmatas varoņiem jūtas nelaimīgi. Taču neviens no viņiem nav gatavs uzņemties atbildību par savu dzīvi un laimes sajūtu, pēc kuras tik ļoti dzenas. Viņi gaida, ka laimīgus viņus padarīs kāds cits. Viņi nedara neko savā labā, bet velti šķiež enerģiju dusmojoties uz tiem, kas viņiem šo laimi nesniedz, ienīstot tos, kas viņuprāt traucē viņiem būt laimīgiem. Kāds galu galā ņem rokā virvi un nazi. Tikai tādēļ, ka viss nenotiek tā, kā viņaprāt būtu jānotiek.

Veids, kā autore savērpj sižetu, cik niansēti attēlo katra varoņa izjūtas, raksturu un rīcības vadmotīvu ir vienkārši apbrīnojams. Autorei piemīt spējas izprast cilvēku psiholoģiju vissmalkākajās tās niansēs, gluži tāpat kā stāstnieces talants, kas ļauj to visu ietērpt pareizajos vārdos.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>