Carpe diem!

oktobris 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Historia

Jū Nesbē

300x0_coverJū Nesbē detektīvromāns “Glābējs” ir no tām grāmatām, kurā jūti līdzi slepkavam nevis upurim, un arī Harijs Hols nepieviļ. Viennozīmīgi, lasot šo grāmatu man bija divi favorīti: mūžīgais ideālists cīņā par taisnību Harijs Hols un vēl viens tāds pats – SLEPKAVA. Un milzīgs prieks par to, ka  kā vienmēr uzvar TAISNĪBA, lai arī nevainīgo asinīm slacīta.

Jū Nesbē kā vienmēr ar brutālām ainām un aprakstiem neskopojas, taču tas SLEPKAVA! Īsts taisnīguma karotājs un profesionālis, ar savu stilu. Grūti neizjust pret viņu simpātijas. Un alojas tas, kurš gribēdams savu netīro darbu izdarīt ar cita rokām, domā izbēgt taisnas tiesas. Parasti Nesbē romānos slepkavas lasītājam nemaz tik ātri rokās nedodas un paiet zināms laika sprīdis, lai saprastu, kurš ir vainīgais. Tomēr šoreiz bija citādi. Jau pirmajā nodaļā nojautu, kurš ir īstais NELIETIS un nojauta mani nepievīla. Jāsaka gan, ka vienu brīdi Nesbē diezgan meistarīgi jauca pēdas, liekot man kā lasītājam šaubīties par savas nojautas pareizību. Es tomēr neļāvos šim apmānam un biju priecīga par to, ka nojauta mani nebija vīlusi.

“Glābējs” ir stāsts par milzīgi liekulību, par nelieša dabas slēpšanu zem svētulīgas maskas. Teikšu godīgi arī dzīvē šādi cilvēki man derdzas. Vairāk cienu cilvēkus, kas atklāti parāda savas emocijas: dusmas, naidu, prieku, sāpes pat ja apkārtējiem liekas, ka tas neatbilst nekādām uzvedības normām. Šie cilvēki ir atklāti. Tie nestaigā svētulīgu seju, it kā mierpilna gara apdvesti, bet tajā pašā laikā veikdami vienu nelietību aiz otras. Turklāt svētulīgais spēj izvarot, nogalināt un savu upuri nepārtraukti mocīt, tajā pašā laikā būvējot eņģelim raksturīgu nimbu un tēlojot nevainīgus cietējus.

Harijam Hola uzdevums nav īpaši viegls. Viņam jāvajā algots slepkava, jānosargā tā nolūkotais upuris un jāatklāj patiesība, kas šoreiz nav tāda kā izskatās. Paša Harija dzīve kā parasti ir sarežģījumu pilna. Viņš ir ticis pie jauna priekšnieka un vēl arvien nav kļuvis par Kriminālpolicijas šefa favorītu. Šī lieta Harijam laupa draugus, norauj maskas, ļauj ieraudzīt patiesību, liek vilties, arī iegūt jaunas uzticības personas un varbūt pat nedaudz iemīlēties. Taču viņš kā vienmēr cīnās par Taisnību tās dziļākajos slāņos, pat ja lieta nemaz nenonāk līdz tiesas zālei. Jūs Nesbē ir uzticīgs amerikāņu detektīvu skolai, ļoti aizraujošs, bet … LĪDZ NELABUMAM BRUTĀLS. Šķiet kādam laikam brutalitātes būšu sasmēlusies. 🙂

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>