Carpe diem!

septembris 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Historia

Gvena Kūpere

300x0_homeraodiseja_978-9934-0-5526-3Man kā cilvēkam, ka četru gadu garumā būries latīņu unt sengrieķu literatūrai svešs nav ne Homērs, ne viņa Odiseja. Vēl tagad atceros pasniedzējā Gusāna homēriskos smieklus (tā mēs vismaz tos dēvējām 🙂 ) brīžos, kad neveiksmīgi centros ietrāpīt pareizajā pantmērā. Homēra “Odiseja” jau sen kā kļuvusi par klasisku vērtību un nozīmīgu antīkās literatūras pieminekli. Gvenas Kūperas grāmata “Homēra odiseja” ir stāsts par Homēru un viņa odiseju jeb dzīves ceļojumu. Tomēr alojas tie, kas domā, ka stāsts ir par diženo grieķi, kura pīšļi jau sen kā izkliedēti pasaules vējos. Šis darbs visticamāk arī nekļūs par pasaules līmeņa literatūras pieminekli, taču tas jau ir kļuvis par bestselleru, kas aizrāvis ne vienu vien cilvēku. Gvenas Kūperes grāmatas galvenajam varonim gan ir šis tas kopīgs ar seno dižgaru. Viņi ir vārdabrāļi, abi ir akli un abi ir apbrīnojami talantīgi un radoši. Grāmatas “Homēra odiseja” galvenais varonis ir akls kaķēns, kuru adoptē grāmatas autore, kas konkrētajā brīdī īsti netiek galā ar savu dzīvi un kurai, jau esot divu kaķu saimniecei, diez vai dzīvi atvieglotu vēl trešais kaķis, kurš piedevām ir akls. Taču, ja kādu tikšanos var nosaukt pat liktenīgu, tad tā noteikti ir Gvenas un šī mazā, melnā, aklā kaķēna tikšanās. Gvenas rūpes un gādība kaķēnam Homēram ļauj dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, bet viņš kļūst par rakstnieces iedvesmas avotu jeb asi, kas liek viņai pašai iegriez savu dzīvi. Liek saprast, ka mēs katrs pats esam savas dzīves stūrmaņi un ka tikai nebaidoties, ejot un darot mēs varam piepildīt savus sapņus un dzīvot tādu dzīvi, kādu paši vēlamies.

“Homēra odiseja” ir burvīgs stāsts par attiecībā starp kaķi un cilvēku. Stāsts par to, ka patiesa mīlestība nav ar acīm saredzama. Tas ir stāsts par to cik daudz cilvēkam var dot dzīvnieks. Stāsts par neizmērojamu mīlestību un uzticēšanos. Kā arī stāsts par mīlestību, rūpēm un atbildību par tiem ko esi pieradinājis, neskatoties cik grūtā situācijā esi nonācis. “Homēra odiseja” ir stāsts par izejas meklēšanu un draugu nenodošanu. Mūsdienās, kad cilvēka labākie draugi – kaķi un suņi, dažu cilvēku skatījumā ir kas līdzīgs rotaļlietai, ko var viegli iegādāties un no kuras tikpat viegli var atteiktie pie pirmajām grūtībām, šis stāsts liek noticēt cilvēku cilvēcīgumam un godīgumam ne tikai vienam pret otru, bet arī pret dzīvniekiem par kuriem esam uzņēmušies atbildību. Aizrautība un mīlestība ar kādu Gvena Kūpere stāsta par savu dzīvi ar kaķiem vienaldzīgu atstās reto. Tos, kam ikdiena paiet kaķa zīmē, jo pašiem ir sava dzīve ar kaķi, šī grāmata noteikti sajūsminās, jo visticamāk tajā viņi atpazīs paši sevi un savu mīluli.

Atzīšos, man arī ir melns kaķis. Gandrīz tāds pats kā Homērs. Tikai madāma un Mellene vārdā. Kā ziņoja vetārsts: ideālā formā un ar labiem gēniem. Jau no sākta gala bija skaidrs, ka mums ir rakstura nesaderība. Vismaz tā es to traktēju. Priekš manis pārāk mīlīga un uzbāzīga, bez sirdsapziņas ēdām kāpj pāri visām manis noteiktajām robežām un pieprasa mīlestību. Tomēr… lai cik ļoti mans kaķis savā nevainīgajā uzbāzība mani nekaitinātu, ja kāds man teiktu: iedomājies, ka esi dzīvnieks. Kas tu būtu? Es nespēju iedomāties nevienu citu, kā savu melno kaķeni. Ne velti saka, ka kaķis atklājot sava saimnieka pašu slepenāko būtību. Patiesībā jau arī pati Gvena pirms satikšanās ar Homēru savā ziņā ir bijusi akla un nevarīga, ja runa ir par viņas dzīvi un situāciju, kādā viņa ir nonākusi brīdī, kad satiek aklo kaķēnu. Tieši Homērs ir tas, kas parāda: Ei! Tu visu vari! Tev sanāks! Aiziet! Dzīve ir krāšņa un to var nodzīvot pilnasinīgi arī esot akls! Šis vēstījums grāmatā ir skaidrs un nepārprotams.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>