Carpe diem!

jūlijs 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historia

Roberts Džordans

300x0_pasaules_acsRoberta Džordana darbā “Pasaules acs” man bija iespēja nedaudz ielūkoties pirms grāmatas nonākšanas grāmatnīcu plauktā. Jau tad apjautu, ka no tās nāk tāds kā pamatīgums. Kad ieraudzīju 800 lpp. biezo grāmatu, pamatīguma sajūta tikai nostiprinājās. Noteikti labs pavadonis pastaigai pa tumšām ielām, ja nu gadās sastapt kādu Melndraugu. 😀

Roberts Džordans savā grāmatā aizved lasītāju uz pasauli, kur notiek episka cīņa starp Labo un Ļauno, starp Gaismu un Tumsu.  Cīņa starp šim abām pusēm ir notikusi, notiek un notiks vienmēr. Vienmēr būs kāds, kas izvēlēsies nostāties Tumsas pusē, ļaujot sevi vadīt varas un slavas kārei, kāds kas būs gatavs uz visu naudas dēļ, kāds, kuru priecē cita sāpes. Taču vienmēr arī būs kāds, kas iestāsies par Gaismu: taisnīgumu, mīlestību, godīgumu, cilvēcību, labsirdību un godprātu. Šī cīņa ir mūžīga un tā  pastāvēs kamēr uz pasaules dzīvos kāda cilvēcīga būtne. Tā notiek arī mūsu ikdienišķajā dzīvē. Roberts Džordans vienkārši šo cīņu ir pārcēlis uz mītiskām būtnēm pilnu pasauli. Jāsaka, ka tādu esamība bija izbrīns arī trim grāmatas galvenajiem varoņiem: Randam, Matam un Perīnam, kuri būdami parasta lauku ciemata puiši, smējās par senajām leģendām, kas vēstīja par trolokiem, mīrdrāliem, sadejiem un citiem radījumiem, brālībām, leģendāriem tēliem, kuru nosaukumos un izcelsmē, ja godīgi, es mazliet apmaldījos. Tomēr gods, kas gods autoram, viņš lasītāju nostāda vienādā līmenī ar varoņiem, kam arī visi šie tēli ir atklājums. Jāsaka gan, ka autors īpaši nesaudzē lasītāju atmiņu, jo ar katru lapas pusi uzrodas arvien jauni radījumi, personāži, te labi, te ļauni, ir diezgan jāiespringst, lai saprastu, kurš te tas labais un kurš ļaunais. Lai lasīšana būtu vēl interesantāka, daži no personāžiem tiek apveltīti ar vairākiem vārdiem. Atzīšos, ka man bija grūti izsekot daudzajām leģendām, grāmatas beigās laikam atcerējos tikai pāris fragmentus no tām. Neskatoties uz šo tēlu, leģendu un dažādu personāžu mežģi, kas varbūt mazliet bremzēja grāmatas lasīšanu, tiku ar šīm 800 lappaspusēm galā 12 stundās. Labs lasāmgabals turp un atpakaļ ceļam uz Pjuhticas klosteri Igaunijā, kad saproti, ka grupas vadītāja visticamāk todien bija Melndraugs, kas nedara savu darbu kā vajadzētu, lai arī brauca uz vietu, kur dzimst Gaisma. 🙂 Bet atgriežoties pie mītiskajiem tēliem grāmatā, jāsaka, ka var tikai apbrīnot autora fantāzijas plašumu, neskatoties uz to, ka reizēm šķita, ka visa kā ir par daudz..

Grāmata pati par sevi ir ievelkoša pateicoties sižetam un situācijām, kurās nokļūst tās varoņi. Ļoti labi parādīts, kā mainās katrs grāmatas varonis, ka meklē un pat gluži neviļus atrod sevi, kā cīnās ar Tumsu apkārt un sevī. Kāds no viņiem ir vājš, bet tajā pašā laikā tik spēcīgs savā vājumā. Kāds varbūt ir pārāk naivs, bet kādām ir jānoiet diezgan garš ceļš, lai viņš spētu pieņemt pats sevi un savu būtību. Ļoti krāšņi autors parāda cik daudzveidīga un reizēm pat mīlīga var būt Ļaunā seja, ka tā prot aijāt, noglāstīt, glaimot un pat glābt, lai tikai panāktu savu. Taču Tumsas spēki pretstatā Gaismas spēkiem ātri zaudē pacietību un parāda savu patieso dabu. Un vēl jau ir tie, kas iedomājas Gaismu nesam, bet savā paštaisnumā un varas apziņā sēj ļaunu, jo aizmirst, ka par to, kas notiek atbild augstāki spēki, šajā gadījumā Likteņa Rats, nevis parasti mirstīgie, kam tik ļoti gribas būt pasaules valdniekiem. Grāmatā man tuvāki ir tieši tie tēli, kas akceptē faktu, ka ikvienā cilvēkā, dzīvā būtnē norit cīņa starp Labo un Ļauno, ka nav tā, ka kāds ir tikai labs vai ļauns, ka būt labam vai ļaunam ir tava paša izvēlē, neskatoties uz to vai esi piedzimis par sadeju, vilku cilvēku vai kādu citu. Pēc grāmatas izlasīšanas tā varoņi lasītājam ir kļuvuši dārgi un jā… paliek jautājums: Kur viņu ceļš vedīs tālāk? Grāmatas autors acīm redzami, kā šīs pirmās grāmatas redzamāko tēlu ir izvirzījis Randu, bet lai cik man ļoti nesimpatizētu Rands, mans favorīts tomēr ir Perīns, kurš atklāj savu saikni ar vilkiem, ko ļoti daudzi uzskata par Melnā radīijumiem. Bet vilki ir vilki, ne labi ne ļauni. Viņi vienkārši ir vilki. Taču ir cilvēki uz kuriem gan grāmatas, gan reālās dzīves kontekstā var attiecināt seno latīņu teicienu Homo hominī lupus est. Spēcīgi un vērā ņemami ir arī autora radītie sieviešu tēli: Moirana, Egvēna un Nīneve. Autors ļoti veiksmīgi parāda to, ka šīm sievietēm ir atšķirīga dzīves pieredze, atbilstoša viņu vecumam. Moirana jau ir skolotāja, Nīneve jau ir pakāpi zemāk savā attīstībā, bet Evgēne ir pusaudzis, kam vēl daudz kas ir jāiemācās ne tikai kā jaunai sievietei, bet arī kā maģisku spēju pārvaldītājai. Grāmata starp citu ļoti labi parāda, ka Džordana radītajā pasaulē valda matriarhāts, ne velti visur parādās un daudzas lietas nosaka sievietes. Taču Likteņa Rats viennozīmīgi parāda, ka nu ir pienācis laiks, kad vīriešiem jāuzņemas atbildība, nevis jāklausās Sievu loka izvirzītajos noteikumos, jo viņš par izredzētajiem ir padarījis vīriešus nevis sievietes. Tomēr šis viennozīmīgi ir stāsts par stipriem vīriem un sievām, kas ir cienīgi nostāties viens otram blakus.

Pēc “Pasaules acs” izlasīšanas es sev esmu radījusi jaunu cilvēku kategoriju. Tagad man ir radi, draugi, paziņas, gaiši cilvēki, kas iedvesmo un… Melndraugi – tie, kam vienalga. Tie, kas slīgst paši savā pašapmierinātībā. Tie, kas sevi liek Dieva vietā. Tie, kas skauž, zog, dzīvo uz citu rēķina, nolād un priecājas par citu sirdssāpēm. Un lai mani uzskata par naivu optimisti, es ticu un esmu pārliecināta, ka to Gaišo ir un vienmēr būs vairākumā, jo kamēr vien ir kāds kas tic labajam, Ļaunais zaudē.


Did you like this? Share it:

1 comment to Roberts Džordans “Pasaules acs”

  • Pasaules acs aizrauj. Patīkama lasīšana, jo darbs vēl patīkamāks. Vairāk tādu darbu, kā Pasaules acs, tad interesantāk smelties labumu grāmatās !

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>