Carpe diem!

jūnijs 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Linda Nemiera

300x0_sofijasnoslepums_978-9934-0-6073-1Jaunākā latviešu rakstnieces Lindas Nemieras grāmata “Sofijas noslēpums” manu uzmanību piesaistīja pateicoties žanram, pie kura tas tiek pieskaitīts. Par tādu literatūras žanru kā kriptoromāns dzirdēju pirmo reizi un ja godīgi, tad nezināju, kas tas par zvēru un ko šis ziemā ēd. Nagi tā vien niezēja atbildi meklēt pie tik ļoti populārās un tautā mīlētās Googlestantes, tomēr nolēmu mest sev izaicināju, izlasīt grāmatu un pašai izvirzīt savu teoriju par tēmu: kas tas tāds – kriptoromāns? Jāatzīstas gan, ka nedaudz blēdījos. Manas 4 gadus ilgās klasiskās filoloģijas studijas nebija bijušas veltas, manas aizdomas, ka vārds kripto nāk no sengrieķu valodas izrādījās pamatotas, jo mana studiju laiku bībelē – vārdnīca skaidri un gaiši vēstīja κρύπτός – noslēpts, apslēpts, noslēpumains. Tātad izvirzīju tēzi, ka romāns ir saistīts ar kāda noslēpuma atklāšanu. Mana tēze tika apstiprināta, jo tas, kas pirmajā brīdī izskatījās pēc jaunās raudzes dāmu romāna, izvērtās par aizraujošu piedzīvojumu,ar atbilstošu briesmu devu mēģinot atklāt pagātnes noslēpumus un atrast “zelta grālu”, šajā gadījumā nogrimušo Atlantīdu.

Stāsts aizsākas tepat Rīgā, visparastākajā vasaras dienā, kad vēsturniecei un gidei Veronikai piezvana viņas draudzene Maruta, un aicina uz meiteņu pasēdēšanu kādā no Rīgas kafejnīcām. Abu jauno dāmu pasēdēšana beidzas Veronikas dzīvoklī vīna glāzē slīcinot Marutas bēdas par neuzticīgo mīļoto, kurš viņai salauzis sirdi. Galvas izvēdināšanas nolūkos Maruta aicina draudzeni doties ceļojumā uz tveicīgo Stambulu, aizmirstot gan pateikt, ka patiesais ceļojuma mērķis ir cits. Tikai lidmašīnā, kad atpakaļceļa vairs nav Veronika uzzina par patieso viņu ceļojuma mērķi. Viņas draudzenei no mīlas raizēm prātiņš sašķobījies – Maruta cer atrast zudušo Atllantīdu. Taču prātiņš nav sašķobījies tikai Marutai, jo ar to pašu reisu uz Stambulu dodas kāds, kas darīs visu, lai abas sievietes nesasniegtu iecerēto mērķi. Tā nu jaukais atvaļinājums pārvēršas par noslēpuma medībām, kuru laikā abas jaunkundzes ne vienu reizi vien nokļūst briesmās, jo kāds ir nolēmis viņas apturēt.

Lindas Nemieras “Sofijas noslēpums” ir aizraujoša lasāmviela tādām vasarām kā šī, kad ārā termometra stabiņš uzkāpj virs +30, nav grūti iedomāties, ka atrodies Stambulā vai Sofijā un dzenies pakaļ gadsimtus veciem noslēpumiem. Pēc apsvilušiem pleciem arī nav tālu jāmeklē. Romāns ir intriģējos, dzīvespriecīgs un liek lasītājam pašam līdz ar galvenajām varonēm kļūt par mīklas atrisinājuma meklētāju. Interesanti, ka tieši Veronika, kas grāmatā atainotā kā Neticīgais ir tā, kura brīdī, kad liekas – šeit ir strupceļš un tālāk vairs nav kur, atrod tik ļoti meklētās norādes. Abu varoņu atšķirīgā dzīves uztvere, ka arī daži citi kolorīti tēli, kas ievirpuļo viņu dzīvē, liek pasmaidīt un uzsit mazliet arī asini, padarot romāna sižetu dzīvāku. Savu asumiņu piedod arī noslēpumainā ordeņa klātbūtne, kas liek lietā visus iespējamos līdzekļus, lai atturētu  dāmas no viņu ieceres. Femina nihil pestilentius ( nav nekā postošāka par sievieti) – tā reiz teicis Homērs un uzrakstīja savu Iliādu. Tā nodomāja arī Linda Nemiera un uzrakstīja “Sofijas noslēpumu”, ļaujot abām atraktīvajām dāmām atklāt gadsimtiem glabātu noslēpumu.

Starp citu, visu par Marutu, Veroniku un Sofijas noslēpumu ikvienam ir iespējams uzzināt no pirmavota – pašas Lindas Nemieras, jo šo ceturtdien, 30.06. plkst. 17.00 ikviens interesents ir laipni gaidīts Zvaigzne ABC Valdemāra ielā 6 uz Lindas Nemieras romāna “Sofijas noslēpums” atvēršnas svētkiem. Manuprāt lieliska iespēja redzēt autori vaigā, uzdot jautājumus un tikt pie autogrāfa.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>