Carpe diem!

jūnijs 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Inguna Bauere

300x0_greksudze-vaks-1Ingunai Bauerei patīk noslēpumi, senču atstātais mantojums un dzimtu sāgas. Un vēl viņai patīk mācītāji. Ja ne patīk, tad vismaz patīk viņus kā nākas paķidāt, parādot gan no labās, gan ne no tik labās puses, parādot cilvēku tādu kāds tas ir, neatkarīgi no ieņemamā amata un statusa. Tikko vēl februārī pie lasītājiem nonāca Ingunas Baueres grāmata “Herhūtiešu meitas”, kas bija turpinājum vēl pirms gada iznākušajai “Mācītās un viņa dēls”, bet jau vasaras sākumā lasītāju vērtējumam nodota nākamā grāmata “Grēksūdze”, kurā viens no spilgtākajiem tēliem atkal ir mācītājs. Ne jau šāds tāds mācītājs, bet gan lāga vīrs, kuram diemžēl ir ļoti bīstams noslēpums. Viņš nav vienīgais, kura dzīve norit noslēpumu ēnā. Dzimtu noslēpumi savijas ņudzeklī, te saskaroties viens ar otru te atkal attālinoties. Cilvēki nomirst, bet noslēpumi paliek un tos nākas atšķetināt viņu pēcnācējiem. Par to arī stāsta Ingunas Baueres jaunākais darbs “Grēksūdze”, kas teju vai nelīdzinās detektīvam.

Žanis Lodēns ir mākslinieks restaurators ar ļoti traumatisku bērnības pieredzi. Viņa brālim, kurš piedzimis pēc varmācīgā tēva nāves nav ne mazākā nojausma par to, ko savā laikā nācies piedzīvot viņa mātei un brālim Žanim, jo te jau atkal pāri visam valda lielais noslēpums un kauns, lietas par ko ne viņš, ne viņa māte nespēj  runāt, pat ne ar trešo ģimene locekli. Patiesībā absurds. Jo ja jaunākajam brālim Imantam tēvs ir gaišais tēls, kurš traģiski gājis bojā, tad Žaņa dzīvē viņš ir palicis kā briesmonis, kas nežēlo ne raudošo sievu, ne mazo dēlēnu. Žanis nemaz nenojauš, ka piekrītot atjaunot dzimtās puses baznīcas altārgleznu viņš uzdursies ļaunuma saknei jeb ļaunu gēna nesējam, kurš savu mantojumu nodevis tālāk paša Žaņa dzimtā. Līdz ar dzimtas nostāstiem un leģendām atklājas gadsimtu veci tīši un netīši noziegumi, pašnāvības, liekot Žanim un viņa jaunajai draudzenei Valdai teju kļūt par detektīviem.

Paralēli gadsimtu veciem notikumiem norisinās paša Žaņa dzīve. Līdz ar piedāvājumu atjaunot altārgleznu viņam paveras iespēja mainīt savu dzīvi. Attiecības ar patstāvīgo un nepakļāvīgo Valdu un noslēpumu šķetināšana liek pašam Žanim pārskatīt savi dzīvi, ielūkoties acīs tālākai un tuvāki pagātnei, savām bailēm un rast ticību labākai nākotnei. Tā ir viņa iespēja darīt ko jēdzīgu ar savu dzīvi, iespēja izrauties no ērtās un ierastās ikdienas un nostāties aci pret aci ar pagātnes rēgiem un savām bailēm.  Jo patiesībā jau visa šī “Grēksūdze” ir stāsts par mīlestību, nesaprastu, neatbildētu, aizliegtu un iznīcinošu. Tas ir stāsts par grēku nožēlu un spēju piedot ne tikai citiem, bet arī pašam sev. Nav bargāka biktstēva un sevis nosodītāja kā pats cilvēks, bet tikai mīlestība ir tā, kas spēj atlaist grēkus un piedot.

Ingūna Bauere kā jau ierasts skrupulozi attēlo pagātnes varoņus, piešķir tiem atbilstošu izturēšanos, runas veidu un raksturu. Var just, ka rakstniece dievina pagātnes elpu, jo mūsdienīgie tēli, lai arī gana spilgti, tomēr ir blāvāki kā no pagātnes izkāpušie.  Autorei izdevies uzburt aizraujošu stāstu, kas ļaus aizlavīties prom no ikdienas un ielūkoties svešos noslēpumos, kā arī aizdomāties par vērtībām, kuras mums pašiem ir svarīgas.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>