Carpe diem!

jūnijs 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Ieva Samauska

300x0_kadaizmukb_978-9934-0-5481-5Vai zinājāt, ka buru dzīve nemaz nav tik vienkārša kā mums šķiet? Tā tikai liekas, ka ar vārdiem un burtiem viss ir skaidrs un viss ir kā tajā vairākus gadsimtus senajā romiešu teicienā – Verba volant, scripta manent (vārdi aizlido, bet rakstītais paliek). Arī Ievas Samauskas uzrakstītais noteikti paliks un priecēs ne tikai mūsu bērnus, bet arī viņu bērnus. Tādu dzīvesprieku, rotaļīgumu un aizrautību kā Ievas Samauskas pēdējā darbā “Kad aizmūk B un iemīlas Z. 10 patiesi stāsti par burtu dzīvi ” sen nebiju pamanījusi nevienā bērnu grāmatā. Jāsaka gan, ka lai nu kurš, bet burti šajā grāmatiņā nav tie pastāvīgākie. Viņu starpā valda īstas kaislības. Tie iemīlas, krīt depresijā, nav apmierināti ar vietu, kurā tie atrodas, piedalās talantu šovos, veic dažnedažādus pētījumus, dodas apceļot pasauli un pat aplaupa banku. Izrādās, ka lielākā daļa no viņiem ir īsti egoisti un dēkaiņi, kas bez liekiem sirdēstiem dodas prom no vārda, kurā atrodas. Tā teikt, aiz manis kaut vai plūdi. Viņiem maza bēda, ka pēc viņu aiziešanas no vārds paliek par tādu kā pusvārdu vai nevārdu. Labi, ka ir draugi – vārdi, kuri ir ar mieru palīdzēt nelaimē nonākušajam vārdiņam un padalīties ar kādu no saviem burtiem. Un tas nekas, ka JAUNS kļūst par AUNS. Un vēl jau ir vientuļie burti, kas reiz pazaudēti, aprakti, nozagti vai aizpūsti ar vēju. Tie tikai priecājas saņēmuši uzaicinājumu pievienoties citiem. Nav jau brīnums, ka galu galā BUTE kļūst par TINTESZIVI, bet UTS vietā uzrodas MAMMUKS.

Manuprāt Ieva Samauska ir radījusi grāmatu, kas aizrauj ne tikai ar savu dzīvesprieku un rotaļīgumu, bet māca mazajiem lasītājiem virknēt vārdus, spēlēties ar tiem, padarot ne tikai interesantu šīs grāmatas lasīšanas procesu, bet arī pašos rosinot vēlmi radīt jaunus vārdus. Pieķēru sevi mēģinām uzminēt, kāds tad varētu būt nākamais vārds, kad esošo bija pametis kāds no burtiem.

Interesants ir arī grāmatas noformējums, jo vārdi un burti spraucas āra no rindkopām tērpušies zilos uzvalciņos. Šis piesaistīja arī mana topošā pirmklasnieka uzmanību, kurš nobrāķējis, ka burti esot pārāk mazi, metās lasīt tos, kas lielāki izmērā un īsti izlēcēji, jo ne par ko negribēja saplūst ar pārējo burtu un vārdu masu. Tā nu viņš tur sēdēja, lasīdams frāzi aiz frāzes un skaļi ķiķinādams ieraugot kādu interesantāku vārdu vai frāzi. Jauno cilvēku ļoti uzrunāja arī krāšņās Katrīnas Avotiņas ilustrācijas, kas tika aplūkotas pilnīgi visas rūpīgi pāršķirstot lapu pēc lapas.

Ievai Samauskai ir izdevies radīt grāmatu, kas rosina bērnus darboties ar valodu, vārdiem, spēlēties ar tiem tādā veidā veicinot prasmi izteikties un bagātinot bērnu vārdu krājumu.

Did you like this? Share it:

1 comment to Ieva Samauska “Kad aizmūk B un iemīlas Z. 10 patiesi stāsti par burtu dzīvi.”

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>