Carpe diem!

maijs 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Historia

Džesija Bērtone

300x0_miniaturiste__978-9934-0-5887-5Katrs nams, pils vai būda sevī nes noslēpumus – notikumus, lietas, ko tur dzīvojošie vēlas noslēpt no apkārtējo skatieniem. Cilvēki no ārpuses vienmēr redz nama fasādi, tomēr tikai retajam izdodas pamanīt, kas slēpjas tā iekšienē. Paši nama iemītnieki lielākoties ir pārliecināti, ka neviens nezina viņu noslēpumus, jo rūpīgi tos slēpj. Nepatīkams ir mirklis, kad uzzini, ka neesi savus noslēpumus nosargājis, jo ir kāds kas par tevi zina pilnīgi visu un liek to pavisam skaidri saprast.

Angļu rakstnieces Džesijas Bērtones romāns “Minitūriste” ir stāsts par šādiem noslēpumiem. 17. gs. Amsterdama. Astoņpadsmit gadus vecā Nella ir tikko apprecējusies un ieradusies sava vīra bagāta tirgotāja namā. Viņa sapņo par skaistu dzīvi greznā namā kopā ar vīru un bariņu bērnu, kuri viņai noteikti būs, jo tāds ir katras sievas liktenis. Tomēr Nellas dzīve greznajā namā ļoti atšķiras no tās, ko pirms kāzām zīmējusi viņas māte un iztēlojusies viņa pati. Meitene, kas pieradusi, ka ģimenē pār lietām tiek runāts ar lauciniecisku atklātību un tiešumu, ir nonākusi namā, kurā viens noslēpums savijas ar citu, kurā viņai nekas netiek paskaidrots, bet viņa pati tiek uzskatīta par naivu bērnu, kuru labāk atstāt neziņā. Tajā pašā laikā Nellai nākas sajust viņai uzlikto atbildības slogu, jo visi viņu sauc par glābēju. Tikai meitenei pašai nav ne mazākas jausmas kas un kādēļ ir jāglābj. Pirmās kāzu nakts vietā jaunā sieva dāvanā saņem savu jauno māju miniatūru kopiju. Neko ļaunu nedomādama jaunā sieva, lai iekārtotu šo leļļu namu, pasūta dažas lietas pie miniatūrista. Liels ir viņas pārsteigums, kad bez lūgtajām lietām saņem vēl citas, kas liecina, ka šo mazo mākslas darbu autors labi pārzina Nellas namu un zina to iemītnieku noslēpumus. Visu vēl interesantāku padara fakts, ka miniatūru autore ir sieviete, kas ir kaut kas neiedomājams 17. gs. Nīderlandei. Jaunā sieva turpina saņemt lietas, ko nav lūgusi un saprot, ka saņemtās lietas it kā pareģo nākotni, kas sagaida Nellu un viņas jauno ģimeni. Nellu moka ziņkāre, kas ir miniatūriste un ko vēlas panākt. Viņa saprot, ka viņas ģimenei draud briesmas.

“Miniatūriste” ir skaists, satraucošs stāsts ar nelielu adrenalīna piedevu. Tas ir stāsts par mīlestību, draudzību, par aizliegtā augļa baudīšanu, apsēstību un nodevību. Stāsts par varas spēlēm, par maskām kuras krīt un liekulību, kura 17. gs. Amsterdamā sit aukstu vilni. Kā arī stāsts par bailēm no atšķirīgā, par nosodījumu un aukstasinīgu izrēķināšanos, slēpjoties aiz svētulības maskas.

Autore veiksmīgi uzbur viduslaiku Amsterdamas ainiņas, cilvēkus un to attiecības, tā laika sabiedrību, tradīcijas un likumus, pēc kuriem tā dzīvoja. Ļoti noslēpumains tēls ir miniatūriste. Es viņu tā arī visas grāmatas garumā neiemīļoju. Kāpēc? Priekš manis miniatūriste tā arī palika noslēpums, nevaru apgalvot, ka pēc grāmatas izlasīšanas saņēmu atbildi uz jautājumu: Kas ir miniatūriste un kādi īsti ir viņas rīcības vadmotīvi? Visticamāk tāds bija autores mērķis, jo intriga saglabājas arī pēc grāmatas izlasīšanas un miniatūriste lasītāja galvā “apmetas uz dzīvi”.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>