Carpe diem!

marts 2016
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Grāmatu izstāde 2016

ar-lusindu-railiju

foto: Zvaigzne ABC

Ikgadējās Latvijas Grāmatu izstādes apmeklēšana Ķīpsalā man jau ir kļuvusi par tradīciju. Arī šogad ar nepacietību gaidīju izstādes programmu. Būvēju un plānoju vienu, bet liktenis piespēlēja iespēju laikā, kad norisinās izstāde, doties kruīza braucienā uz Stokholmu. Tā kā tas bija mana dēla sapnis, nolēmu, ka nelaidīšu garām ne braucienu, ne izstādi. Tā nu tapa operācija “Ar koferiem pēc grāmatām”, kuras rezultātā paspēju pabūt izstādē gan piektdien, gan svētdien. Jāsaka gan, ka viena no mūsu ceļabiedrenēm, ieraugot grāmatu kalnu ar kuru uzkāpu uz kuģa, noelsās, bet otra steidza pavēstīt, ka viņas koferī priekš manis atrodas vēl pāris grāmatas. Kruīza rezumējums – auglīgs, tika izlasītas divas grāmatas.

Tātad, ko es labu redzēju un dzirdēju. Latvijas grāmatu izstāde ir iespēja ne tikai iepazīties ar jaunākajām grāmatām, iegādāties tās par draudzīgākām cenām, aplūkot dažādu izdevniecību grāmatu klāstu, bet arī iespēja iepazīties ar grāmatu autoriem gan viņu grāmatu prezentācijās, gan vērojot no malas kā izstādes apmeklētājus, ieslīgušas sarunās pie kafijas tases vai vienkārši garāmejot saskrienoties. Manīju gan Ievu Melgalvi, gan Daci Judinu un Arturu Nīmani. Tāpat dažus grāmatu blogerus, kas devušies dārgumu medībās. Šeit bija sastopami arī dažādu bērnu grāmatu varoņi, kas dažos bērnos izraisīja sajūsmas spiedzienos, bet citiem lika bailīgi slēpties aiz vecāku mugurām. Mazajiem izstādes apmeklētājiem bija ierīkota speciāla bērnu zona, kā arī organizētas dažādas meistardarbnīcas un tikšanās ar bērnu grāmatu autoriem. Visai netipiska Grāmatu izstādei bija žāvētu desa smaržu, kas uzmācīgi smaržoja tieši vietā, kur notika dažādi pasākumi un tika prezentētas jaunākās grāmatas. Patiesības labad gan jāsaka, ka Ingūnas Baueres grāmatas “Hernhūtiešu meitas”  tā piešķīra īpašu nokrāsu, kaut ko laucinieciski gruntīgu.

lusinda-railija

foto: Zvaigzne ABC

Piektdien, pirms kāpšanas uz kuģa izmantoju iespēju klātienē redzēt un dzirdēt īru rakstnieci Lūsindu Railiju, kuras romāni ir starptautiski pazīstami. Šoreiz sanācis tā, ka autori esmu iepazinusi pirms grāmatas izlasīšanas. Pagaidām nemācēšu neko teikt par autores darbiem, taču viņa pati man šķita ļoti atraktīva un interesanta persona. Tieši tā, kā saka viņas vīrs – dīva! Lūsinda Railija jau kopš bērnības ir liela fantazētāja un stāstniece. Ne velti ģimenes locekļi viņai ieteikuši rakstīt, jo pretējā gadījumā viņai istabiņa psihiatriskajā klīnikā nākotnē garantēta. Par laimi šāda nākotne viņai nespīd. Lai arī Lūsinda sākumā rakstniecībai nav pievērsusies, apstākļi sakrituši tā, ka viņa uzrakstījusi grāmatu par kuru interesi izrādījis izdevējs. Un tā piedzima rakstniece, kura iepriecina lasītājus visā pasaulē. Lūsindai pašai ir septiņi bērni, bet var uzskatīt, ka to ir vismaz uz pusi vairāk, jo arī katra autores grāmata ir kā bērns. Autore pati saka, lai cik jocīgi tas varbūt neizklausītos, viņa katrai grāmatai no idejas līdz izdošanai velta tikpat daudz laika, cik nepieciešams , lai pasaulē laistu bērnu – 9 mēnešus. To, ka tā ir apliecina arī tas ar kādu mīlestību un empātiju autore runā par savu grāmatu varoņiem. Cik ļoti dzīvo līdzi viņu likteņiem! Apbrīnas vērts ir autores projekts uzrakstīt septiņu grāmatu sēriju, kuras pirmā grāmata “Septiņas māsas” tikko nonākusi arī pie Latvijas lasītājiem. Autore jau ir uzrakstījusi trīs grāmatas un strādā pie ceturtās. Un viņa zina par ko būs katrā grāmatā. Tikšanās ar autori radīja vēlmi ķerties pie grāmatām un neesmu vīlusies.

ingunas-baueres-gramatas-atversana

foto: Zvaigzne ABC

Iepriekšējā gadā pabiju Ingunas Baueres grāmatas “Mācītājs un viņa dēls” prezentācijā. Šogad Latvijas Grāmatu svētkos tika prezentēta šīs grāmatas otrā daļa “Hernhūtiešu meitas”. Kā jau ierasts fragmentus no grāmatas lasīja pati autore un Vecpiebalgas teātris, kas iejutās grāmatas varoņu ādā. Lasījumu papildināja ļoti skaists aktieru dziedājums un fotogrāfijas. Šoreiz grāmatas centrā ir sievietes, hernhūtiešu jeb brāļu draudzes sievas un izcilu dēlu mātes. Daža jau spilgti uzplaukusi pirmajā grāmatā. Redzētais un dzirdētais apliecina, ka Inguna Bauere ir sarakstījusi vēl vienu lielisku grāmatu par kuru cildinošus vārdus saka gan draugi un paziņas, gan izdevēji un lasītāji.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>