Carpe diem!

novembris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Šarlote Betsa “Garšvielu tirgotāja sieva”

garsvielu-sievaAngļu rakstnieces Šarlotes Betsas vēsturiskais romāns “Garšvielu tirgotāja sieva” pie lasītājiem nonāca šī mēneša sākumā, reizē ar Džeinas Džonsones grāmatu “Sultāna sieva”. Pati pie sevis smēju novembris – sievu mēnesis.

Romāns “Garšvielu tirgotāja sieva” patiesi ir ļoti skaists un juteklis mīlas stāsts, kurš norisinās un vēsturiski notikumu fona. Īsts dāmu romāns aukstiem rudens vakariem, ko lasīt malkojot zāļu tēju un graužot tikko ceptus cepumus. Dejojošas sveču liesmas tikai paspilgtinās romāna radīto noskaņu. Šeit netrūkts ne mīlestības, ne patiesas draudzības, ne pašaizliedzīgas rīcības, ne nodevības, ne aizraujošu sižeta pavērsienu, kas liek aizsisties elpai un vīstīt dūres aiz vēlmes tikt klāt kādam īpaši nekrietnam varonim. Šis noteikti nav saldirozā cukura glazūrā ietērpta mīlas stāsts, kas lasītāju vienā brīdī sāk šķebināt. Te kanēlis mijas ar medu, ingveru, krustnagliņu un citām aromātiskām garšvielām, vienlaicīgi mijoties saldmei un piparu sīvumam.

Romāna “Garšvielu tirgotāja sieva” darbība norisinās 17. gs. Londonā. Keita Finča ir nesen izgājusi pie vīra, turīga garšvielu tirgotāja, un sapņo par mīlīgu ģimenes ligzdiņu, kurā pavisam drīz skanēs bērnu čalas. Tomēr viņas sapņiem nav lemts piepildīties. Visu, kas viņiem pieder Finču ģimene zaudē Lielajā ugunsgrēkā. Keitas vīratēvs spiest doties uz parādnieku cietumu, bet viņa pati ar savu vīru dzīvot ļoti trūcīgos un smagos apstākļos. Keitai pašai par izbrīnu jāsecina, ka tieši viņa ir tā, kurai piemīt izdzīvotājas gars un kuras pleciem balstās visa Finču ģimene. Tas ir laikmets, kad sievas bez ierunām pakļaujas vīram un klusē, kad runā vīrieši. Tomēr Keita, nonākusi konkrētajā situācijā, nav ar mieru piekāpties un klusēt par nekrietnību, pat ja nekrietnelis ir vīra darba devējs, bagāts un sabiedrībā ievērojams cilvēks. Keita drosmīgi cīnās par taisnību, atklāj vismelnākos noslēpumus un riskējot ar savu dzīvību, panāk, lai ļaundaris saņem pēc nopelniem. Uz visu šo notikumu fona piedzimst patiesa draudzība, cieņa un mīlestība, kuru tā laika sabiedrība visticamāk nesaprastu.

Grāmata neatstāj vienaldzīgu un aizrauj lasītāju uz 17.gs., liekot sajusts liesmu svelmi, nāves briesmas, kaisli un patiesu mīlestību, kas smaržo pēc parfīma un kanēļu-rozīņu kūkas.  Autore, kas rakstot šo grāmatu, ne tikai izpētījusi vēsturiskos materiālus par Čārlza II valdīšanas laiku, Lielo ugunsgrēku un Londonas atjaunošanu, bet arī pētījusi šā laika ēdienkarti un senas receptes, kas pilnībā ļauj izbaudīt aprakstīto laikmetu un notikumus. Krāšņs vēsturisks romāns ar smaržu, garšu, taureņu vēdām vēderā un svilinošu liesmu, kas dedzina ne tikai Londonas namus, bet arī cilvēku sirdis.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>