Carpe diem!

novembris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Kādā tumšā, tumšā

spokunakts-zvaigzneabc-2015 019Pagājušajā nedēļas nogalē, tieši pirms jauniešu un bērnu vidū tik iecienīta Haloween svinībām, mums –  bariņam grāmatu blogeru, autoriem un vienkārši grāmatu mīļiem bija ekskluzīva iespēja – tikt ieslēgtiem grāmatu apgāda “Zvaigzne ABC” grāmatnīcā Valdemāra ielā 6. Šādu spocīgi jautru un visā visumā ļoti omulīgu pasākumu apgāds “Zvaigzne ABC” organizē otro gadu pēc kārtas un, ieklausoties lasītāju, kā arī citu blogeru sarunās, sapratu, ka viņi šo pasākumu gaidījuši ar lielu interesi.

Apgāda “Zvaigznes ABC” Spoku nakts jeb “Nakts grāmatnīcā” radusies pateicoties blogeru un lasītāju ierosinājumiem. Apmēram pirms gada sociālajos tīklos bija lasāmi kāda amerikāņu tūrista ziņojumi no kādas Londonas grāmatnīcas, kur šis jaunais cilvēks it kā netīši ticis ieslēgts. Arī Latvijas grāmatu cienītājiem šis visai amizantais notikums nebija pagājis secen un uz grāmatnīcām sākuši ceļot lūgumi pēc iespējas tikt ieslēgtiem grāmatnīcā. Nezinu, vai tādus saņēmušas arī citas grāmatnīcas, bet “Zvaigzne ABC”, atsaucoties uz grāmatmīļu lūgumiem, pagājušo gadu pirmo reizi savā grāmatnīcā ieslēdza 5 lasītājus, 5 grāmatu blogerus un 5 grāmatu autorus. Tā kā pasākums izraisīja vispārēju sajūsmu un tika pavadīts ļoti omulīgā gaisotnē, šogad tāda iespēja tika piedāvāta jau 10 pārstāvjiem no katras grupas. Pagājušo gadu man “Spoku nakts” gāja secen, jo tajā laikā baudīju rookworst Nīderlandes galvaspilsētā Hāgā, taču šogad šo iespēju garām nepalaidu. Kā tad man gāja un ko labu saspokoju?

Ap pulkstens astoņiem vakarā, tieši stundu pēc grāmatnīcas slēgšanas, pie tās durvīm pulcējās bariņš cilvēku, bruņojušies ar labu garastāvokli un kabatas lukturīšiem. Tieši astoņos, pēc rūpīgas personību un apmeklētāju skaita pārbaudes (galu galā taču jāzina, cik pa durvīm ienākuši un cik jāizlaiž), durvis uz apsolīto zemi atvērās un visi sabira tumšajā, tumšajā grāmatnīcā, kur vienīgais gaišais objekts bija blāvais spociņš grāmatnīcas lasāmskatlogā.

Pēc pēdējo instrukciju nodošanas, visi tika pulcināti vienviet un lūgti iepazīstināt ar sevi. Pirmie pie vārda tika autori, kuriem bija jātiek galā ar testu “Vai tu zini, kas esi un ko esi sarakstījis?” Tā teikt nakts laikā, apžilbinātiem ar kabatas lukturīti, jāspēj sniegt precīzu informāciju par sevi un paša sarakstīto. spoku-nakts3Daži autori gan no šī testa centās izvairīties, slēpjoties zem spociņa apmetņa vai ierodoties ar nokavēšanos, taču galu galā testu izgāja un sekmīgi atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem. rakstniekus spoku naktī pārstāvēja Dace Judina, Arturs Nimanis, Didzis Sedlinieks, Laura Dreiže, Evija Gulbe un Ieva Melngalve.  Pēc autoriem vārds tika dots blogeriem, kam nācās pastāstī, ko tad īsti var izlasīt viņu blogos. Pēcāk pie vārda tika arī lasītāji, kuri bija sadūšojušies un ieradušies, lai ļautu sevi ieslēgt grāmatnīcā.

Pēc iepazīšanās tūres sekoja vēl divas iepazīšanās. Klātesošajiem tika prezentētas divas, tikko svaigi izdotas grāmatiņas “Viktorijas laikmeta spoku stāsti” un “Viktorijas laikmeta šausmu stāsti”. Abas šīs grāmatas rediģējusi Laura Dreiže, kura pati pēdējā laikā dzīvo zem Viktorijas laikmeta zvaigznes. Par to var pārliecināties ikviens, kurš lasījis Lauras Dreižes pēdējo veikumu – triloģiju “Danse Macabre”. Starp citu, 7. novembrī sāks tirgot triloģijas pēdējo daļu “Debesu lauskas”. Spoku naktī kāds pavisam laipns spociņš man šo grāmatu piešķīra pirms laika. Tuvākajās dienās būs izlasāma mana atsauksme par šo grāmatu. spokunakts-zvaigzneabc-2015 006Jāsaka arī mani bija ietekmējis Viktorijas laikmets un uz pasākumu biju piemeklējusi speciālu ietērpu, par kuru vairakkārt saņēmu komplimentus no rakstnieces Daces Judinas. Apmulsu tik ļoti, ka nemaz neiedomājos tādus pašus  komplimentus veltīt rakstniecei, jo vienmēr esmu apbrīnojusi viņas ģērbšanās stilu un brīvību, ko tas pauž, par prasmi radīt lielisku detektīvus es nemaz  nerunāju.

Lai šī tumšā nakts kļūtu pavisam spocīga un mēs visi būtu uz vajadzīgā emocionālā viļņa Kristīne Ilziņa nolasīja mums spoku stāstu “Tālsaruna”. Parasti jau saka, ka tā notiek tikai filmās, bet… Arī mums pašā stāsta kulminācijā nācās salēkties no pēkšņa telefona zvana, kas skaidri atbalsojās tumšajā grāmatnīca. Nē, nē, tā nebija nelaiķe Elisona, kura vēlējās nodot savam vīram ziņu, ka gaida viņu taisaulē, bet maz drebulītis pār muguru noskrēja. Skudriņas pār muguru, grāmatu rediģējot esot skrējušas arī Laurai Dreižei. Tomēr Zvaigznes ABC meitenēm likās, ka adrenalīna šim vakaram ir par mazu, tādēļ par savu sastapšanos ar apgādā “Zvaigzne ABC” mītošu spoku vai spociņu pastāstīja apgāda redaktore un literāte Bārbala Simsone.

Kad spoku stāstu stāstīšana bija beigusies, sākās grāmatu lasīšana tumsā ar kabatas lukturīša palīdzību. Tad nu katrs iekārtojās kā viņam ērtāk, cits sēdus, cits tupus, cits rāpus, vēl kāds guļus, bet kādam labāk patika lasīt stāvot.spoku-nakts2 Ziniet sajūta visai neaprakstāma, laikam tā jūtas bērns, kas nokļuvis konfekšu veikalā. Pirmkārt, apkārt kaudzēm grāmatu un tu īsti nesaproti, kurai pirmajai ķerties klāt. Otrkārt, turpat blakus klīst pa kādam rakstniekam un ir tīri jauka gaisotne, lai pamēļotu ar kādu no tiem. Vēl var ar vienu ausi paklausīties autoru sarunas, kā viņi viens otram stāsta par saviem jaunākajiem darbiem un iecerēm, dalās pieredzē. Un kur tad vēl blogeru sarunas, kurās ar labprāt gribētos pa kādam vārdiņam iemest vai vismaz ko uztīt uz auss, par labām grāmatām, filmām vai gardām ēdienu receptēm. Un tad jau vēl burvīgais kafijas stūrītis ar brīnumgardām uzkodām, kas rosināja uz omulīgām sarunām ar ikvienu, kas šeit bija devies kofeīna vai kāda kāruma pievilināts. Garlaikoties tiešām nebija laika. Jautrības radīšanai līdzi biju paķērusi vellatas masku, bet jāsaka vien godīgi, ka izmatoju to tikai tik daudz, lai papozētu fotokamerai.spoku-nakts Nevienam sirdstrieku nepiebiedēju un arī mājās neaizbiedēju. Nolūkoju pāris grāmatas, kuras vēlākais pēc mēneša noteikti pārcelsies uz manu grāmatu plauktu (bankrota cenas tiešām ir neatvairāmi pievilcīgas!!), un ar spoku/šausmu stāstiem kabatā ļoti labā omā devos mājās. Paldies apgāda “Zvaigzne ABC” meitenēm par šo lielisko pasākumu un noteikti ceru uz tikšanos nākamgad Spoku nakti! spoku-nakts1 Man ir tieši vesels gads laika, lai izstrādātu savu Spoku nakts stratēģiju. Šis noteikti ir pasākums, ko iesaku ikvienam grāmatmīliem. Uz tikšanos nākamajā Spoku naktī kādā tumšā, tumšā grāmatnīcā, starp tumšiem, tumšiem grāmatplauktiem!

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>