Carpe diem!

oktobris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Historia

Sāra Larka

300x0_maorudievietesasaras_978-9934-0-5301-6Sāras Larkas grāmata “Maoru dievietes asaras” ir noslēdzošā Jaunzēlandes triloģijā. Jau pirmajā un otrajā grāmatā lasītājiem bija iespēja dzīvot līdzi Drariju un Bērtonu ģimenēm, to likteņiem un piedzīvojumiem. Pirmajā triloģijā centrālie tēli bija Maikls, Lizija un Ketlīna, viņu likteņi un personības attīstās uz Jaunzēlandes zelta drudža fona. Otrajā triloģijas daļā lasītājam ir iespēja ar tikpat lielu aizrautību sekot līdzi viņu pēcnācēju likteni. Arī šīs triloģijas daļas centrālie tēli iemīlas, viļas un aktīvi piedalās dažādās vēsturiskajās norisēs. Šajā reizē cīņas par sieviešu un maoru līdztiesību. Trešajā daļā vēsturisko fonu veido angļu-būru karš, kurā, bēgdams no nemīlamas sievietes, kā brīvprātīgais piesakās Lizijas dēls Kevins. Priecē, ka Sāra Larka neaizmirst par nevienu no triloģijā pieminētajiem tēliem. Ne par tiem, kas atradušies visu notikumu virpulī, ne par tiem, kam iepriekšējās triloģijas daļās nav piešķirta tik liela loma.

“Maoru dievietes asaras” ir stāsta centrālie tēli  ir Lizijas un Maikla Drarija dēls Kevins, mazmeitas Atamarija un viņas draudzene Roberta. Taču, kā jau iepriekš minēju, arī citi triloģijas varoņi nav aizmirsti. Ne negatīvie, ne pozitīvie. Larkai ir tik laba atmiņa, ka viņa šajā triloģijas daļā atceras arī par Buldogu – puisi, kas otrajā triloģijas daļā bija laipns pret Violetu un Roziju, meitenēm, kam kā beztiesīgām bija jāpakļaujas sava tēva un brāļa gribai, dodoties tiem līdzi uz Jaunzēlandi. Tāpat arī negantais Ketlīnas dēls Kolins Koltreins saņem savu tiesu. Lārka neļauj visiem saviem varoņiem mainīt savu dabu. Ne Kolinam Koltreinam, ne Džo Fens savu dabu nav mainījuši, nelieši šajā triloģijā ir un paliek nelieši.  Arī triloģijas noslēguma daļa ir stāsts par ceļu pretī mīlestībai, laimei un savam liktenim. Tas ir arī stāsts par to, ka katrs saņem pēc nopelniem, kā arī par to cik cilvēku attiecības reizumis var būt sarežģītas un samudžinātas. Autore tāpat kā iepriekšējās triloģijas daļās parāda tieši sieviešu sīkstumu, spēku un spēju tikt galā ar grūtībām. Lai man piedod vīrieši, bet šī triloģija nav slavas dziesma vīru spēkam.

Triloģijas trešā daļa divus no tās varoņiem – Kevinu un Robertu aizved uz Āfriku, kur Anglijas karaliskā armija cīnās ar būriem – nīderlandiešu izceļotājiem, kas savā laikā šajā zemē ieradušies kā Apsolītajā zemē. Turklāt nežēlību pret vietējām ciltīm un to pakļaušanu, būri attaisno kā Dieva akceptu. Patiesībā, būri nav labsirdīgāki arī pret sevi un saviem ģimenes locekļiem, jo dzīvo dzīvi, kur prieks, bauda, labpatika un viegla dzīve ir kas nosodāms. Teikšu gan, ka man šāds nīderlandiešu atainojums bija pārsteigums. Priecēja teikumi nīderlandiešu valodā. Grāmata ļoti labi parāda angļu-būru kara divkosību. Savukārt Kevina māsas Matariki meita Atamarija ir pirmā sieviete, kura Kenteberijas Universitātē  studē  inženierzinātnes. Arī viņas sirds sāk pukstēt straujāk, satiekot kādu pavisam ģeniālu vīrieti. Diemžēl ne vienmēr viss ir tā kā izskatās, un ne vienmēr tas mīļotais, ko esam noskatījuši un iecerējuši, ir tas, kas mums paredzēts. Arī šajā triloģijas daļā, sapņi, ideāli un cerētais, izrādās viena vien alošanās. Līdz ar varoņu pieaugšanu, mainās arī viņu prioritātes un mīlas objekti. Kādam par savu mīlestību ir jāpacīnās, jo pirms tam gūtas gaužām vieglas uzvaras, kādam nākas saprast, ka ar paša mīlestību vien nepietiks, kādam jāsaprot, ka mīlas objekts īsti nav bijis tā vērts, bet vēl kādam mīlestība atnāk pavisam negaidīti. Lai kur dotos triloģijas varoņi, tiem pāri līst maoru dievietes asaras, kas aizskalo bēdas un rada iespēju sākt jaunu dzīvi. Tieši tādēļ ik gadu maori svin Matariki svētkus, lai pieminētu gada laikā notikušo, lai raudātu par aizgājušajiem un lai ļautu savām skumjām izplēnēt zvaigžņotajās debesīs.

Grāmata ir aizraujoša un bija vietas, ko pēc izlasīšanas uzšķīru atkal un pārlasīju, ļaudama sev vēlreiz izbaudīt varoņu dialogu.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>