Carpe diem!

septembris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Historia

Tikšanās ar Salla Simuka baltisarkanimelnās izjutās

salla-simuka1Es dievinu sarunas ar rakstniekiem, par un ap grāmatām, iedvesmām, vārdu virknējumiem un pašu rakstīšanu. Man to visu ir jāsajūt, jāieelpo un jāsadzird sevī. Katram no viņiem ir sava dzīves uztvere, pieredze un sajūtas, kas iedvesmo, aizrauj vai liek aizdomāties par lietām par kurām nekad neesi domājis.

Vakar mēs – neliela, bet omulīga kompānija tikāmies ir somu rakstnieci Salla Simuka, kuras tā sauktā Sniegbaltītes triloģija tiek tulkotas un izdotas nu jau vairāk kā piecdesmit valstīs. Pati autore par eksotiskāko valsti un valodu, kurā tulkota viņas grāmata, uzskata Indonēziju un indonēziešu valodu.

Parasti, dodoties uz tikšanos, esmu izlasījusi konkrētā autora darbu, vai vismaz sākusi lasīt. Šoreiz sāku no otra gala – vispirms iepazīstos ar autoru. Uz tikšanos ierodos ar tā saukto minimālo ziņu bagāžu: somu rakstniece, kļuvusi slavena ar triloģiju par Sniegbaltītes tēmu, tiek salīdzināta ar Stīgu Lārsonu, kura daiļradei neesmu pieķērusies, lai arī zinu, kādus darbus viņš sarakstījis un ka pat iznākusi viņa darba ekranizācija, un Jū Nesbē, kura grāmata “Sātana zvaigzne” pēdējās dienas ir manas somas satura daļa. Citu blogeru atsauksmes par grāmatām apzināti izvēlējos pagaidām nelasīt, kaut arī kārdinājums bija. Īsāk sakot, pirms došanās uz tikšanos man īstas skaidrības nav.  Tikai pēc fotogrāfijas aplūkošanas radusies sajūta, ka autore ir dzīvespriecīga, omulīga un ļoti atraktīva būtne. Tāda viņa arī ir. Smaidīga, garšīgus smieklus smejoša, ļoti krāšņa gan savā ietērpā, gan iekšējā būtībā.ar-salla-simuka2

Salla Simuka, cik sevi atceras, vienmēr ir gribējusi būt rakstniece. Savu pirmo grāmatu viņa sarakstījusi pusaudžu gados,  arī turpmāk viņa ik pa laikam ko sarakstījusi un savas rakstniecības prasmes attīstījusi apmeklējot dažādus radošās rakstniecības kursu, gan skolas, gan studiju laikā. Autore stāsta, ka vadījusi pavisam tradicionālu somu rakstnieka dzīvi, strādājusi dažādus darbus un ik pa laikam vietējam lasītāju lokam publicējusi pa grāmatai. Savā laikā viņa bijusi tulkotāja, grāmatu recenzētāja, arī seriālu scenāriste. Ar Sniegbaltītes triloģijas iznākšanu 2013. gadā viņas dzīve pilnībā mainījusi un dotajā brīdī autore nodarbojas tikai ar rakstīšanu un ceļošanu pa pasauli, prezentējot savu grāmatu. Reizēm viņa netic, ka tas tiešām notiek un nav sapnis, kurš kādu rītu pamostoties būs beidzies.

balts-sarkans-melns1Kāpēc tieši Sniegbaltīte? Tādēļ, ka balta kā sniegs, sarkana kā asinis un melna kā ogle. Autori vienmēr fascinējušas pasakas. Jaunībā viņa tās lasījusi loti daudz. Sevišķi patikušas pasaku oriģinālās, mazliet baisās, versijas. Viņai ļoti mīļš tēls ir Nāriņa, bet domājot par savu jauno grāmatu, par kuru jau no sākta gala bijis zināms, ka tā būs triloģija, šie Sniegbaltītei veltītie epiteti nākuši, kā ideālai nosaukums katrai triloģijas daļai un radījuši apjausmu, ka tas būs kriminālromāns. Kad bijuši izdomāti virsraksti, atlicis tikai rakstīt. Interesanti, ka laikā, kad tapa Sniegbaltītes triloģija, uz kino ekrāniem parādījušās veselas divas filmas par Sniegbaltītes tēmu. Gribot negribot jāpiekrīt, ka noteiktā laika periodā gaisā virmo līdzīgas idejas, vismaz tēmas, ko ar smalkiem jutekļiem uztver radoši cilvēki.

Sallas Simukas Sniegbaltīte it tālu no klasiskās Sniegbaltītes, lai arī kādas kopējas iezīmes viņām noteikti ir. Autores mērķis nebijis uzrakstīt grāmatu jauniešiem. Viņa vienkārši rakstījusi stāstu, kas “uzrakstījies” kā darbs jauniešiem, bet patiesībā grāmata  domāta visiem, kam interesē detektīvromāni. Tomēr, kad ticis runāts par grāmatas noformējumu, viņa vēlējusies, lai tas būtu tāds, kas piesaista tieši jauniešu uzmanību. Arī citās valstī lielākoties izdevēji izvēloties oriģinālo vāku noformējumu, bet ir arī sastopams cits noformējums. Patlaban autore strādā pie pavisam cita žanra darba un saka, ka izbauda to lielisko sajūtu, ka esi vienīgais, kurš zina par ko šis darbs ir. Tas ir kā noslēpums, ko zini tikai tu un kas pieder tikai tev.

Taujāta par tēliem autore uzsver ka jebkuras emocijas, sajūtas un reakcijas, kas piemīt konkrētajam tēlam, viņa atrod dziļi sevī. Viņa nevis raksta par konkrēto tēlu, bet gan dzīvo šī tēla dzīvi. Patiesībā, ikviens cilvēks pats par sevi ir bagātīga dažādu tēlu un emociju krātuve. Pēc triloģijas Sallai atrakstījusi kāda meitene, kas Lumiki tēlā atpazinusi sevi, savas sajūtas un emocijas. Grāmata viņu padarījusi laimīgu, jo bijusi sajūta, ka pasaulē ir vēl kāds tāds pats kā viņa. Viņa vēlētos ar saviem darbiem rosināt jauniešu būt pašiem un nepazaudēt sevi.

Ideju līmenī bijušas arī pārrunas par triloģijas ekranizāciju, tomēr pagaidām konkrētu piedāvājumu autorei nav bijuši.

autografsVisu mūsu tikšanās laiku no autores burbuļo dzīvesprieks, enerģija un pašpārliecība. Krāsainais tērps nerada iespaidu, ka manā priekšā atrodas kriminālromāna autore. (Šeit gan jāpiebilst, ka diezgan ilgu laiku autores publisko tikšanos ietērps bijis, balts, sarkans un melns. Tagad par saikni ar Sniegbaltīti liecina vien sarkans, aizkosta ābola formas kulons ķēdīte uz kakla.) Atvadoties no autores esmu apbruņojusies ar visām trim triloģijas daļām un ieinteresēta lasītāja vēlmi.

Sirsnīgs paldies Zvaigzne ABC par šo lielisko iespēju ar Salla Simuka tikties tik tuvā klātienē – pie kafijas tases.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>