Carpe diem!

septembris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Historia

Kristīna Olsena

300x0_sudraba_puisensBērnu detektīvromāns ar mistikas piesitienu “Sudraba puisēns” ir otrā pēc kārtas grāmatu sērijā par trīs draugiem – Billiju, Aladinu un Simonu. Pirmajā Kristīnas Olsenas grāmatā “Stikla bērni”, draugi atklāja, kurš vainojams pie diezgan spocīgajiem notikumiem Billijas mājā Ohusā, kas iepriekšējās mājas iemītniekiem likusi to steidzīgi pamest, bet apkārtējiem dēvēt par Spoku māju. Otrajā grāmatā aprakstītie notikumi saistīti ar veco Ūdens torni, kurā atrodas Aladina vecāku restorāns un nesen, ekonomisko apstākļu spiesti, pārcēlusies arī visa ģimene.

Aladins kādu dienu pie savas mājas pamana jocīga izskata puisēnu, kas nerunā ne vārda, bet tikai viņu vēro un pēkšņi pazūd. Pats jocīgākais ir tas, ka neviens cits zēnu īsajās bikšelēs neredz. Turklāt no restorāna virtuves sāk pazust ēdiens. Aladins spokiem netic, taču notiekošais viņu sāk biedēt. Taču pats briesmīgākais Aladinam šķiet tas, ka viņa vecāki apsver doties atpakaļ uz Turciju, no kurienes savulaik ir izceļojuši. Tad, kad zēns uzzina, ka reiz vietā, kur atrodas viņa vecākiem piederošais Ūdens tornis, bijusi Sudraba smēde un pirms 100 gadiem no tās nozagti īsti dārgumi. Tā gluži likumsakarīgi aizsākas visu trīs draugu jaunie piedzīvojumi, kas ļauj gaismā nākt ne vienam vien noslēpumam.

Kristīna Olsenas pirmā šīs sērijas grāmata “Stikla bērni” 2013. gadā ieguvusi Zviedrijas Radio Balvu par labāko bērnu romānu.  Domāju, ka otrā un trešā grāmata nav ne par matu sliktākas. Var redzēt, ka autore studējusi politoloģiju un seko līdzi dažādām norisēm pasaulē, Zviedrijā un nevairās runāt par šīm lietām grāmatā, liekot arī bērniem aizdomāties par nopietnām lietām. Grāmatā parādās patlaban Latvijā tik aktuālā tēma – bēgļi no Sīrijas. Pa internetu klīst foto ar noslīkušo sīriešu puisēnu īsajās bikšelēs, kas vienaldzīgu atstāj reto. Lasot Olsenas grāmatā par bēgļu kuģi, kas izskalots Ohusā, par to, kāda ir sabiedrības reakcija, attieksme, par viņu dzīves apstākļiem un Sudraba puisēnu , gluži neviļu jādomā par minēto foto. Bet cik daudz no bērniem ir redzējuši šo foto un zina tās stāstu? Domāju, ka lielāka daļa bērnu tiek izolēti no šīm, jau pieaugušajiem ne visai patīkamajām lietām, aizmirstot, kad pavisam drīz pienāks laiks, kad bērniem būs jāpieņem lēmums un jāsaskaras ar šīm problemātiskajām lietām. Olsena caur šo grāmatu, bērniem liek aizdomāties par lietām, par kurām viņi ikdienā varbūt nedomā un nepievērs uzmanību, un pilnīgi iespējams, ka kāds arī pameklēs vairāk informācijas par Sīriju un tur notiekošo. Sabiedrības viedokļi ir dažādi, bēgļu jautājums ir kā runga ar diviem galiem. Cilvēkmīlestība cīnās ar bailēm, kaut kādā ziņā pat ļoti pamatotām. Taču, ja godīgi, man liekas, piemēram, lielākai daļai Latvijas sabiedrības (arī man)  īsti šīs bēgļu lietas nav skaidras un nav konkrēta viedokļa, jo Sīrija ir kaut kur tālu un līdz šim tas mūs neskāra. Pieļauju, ka arī citur bērni par bēgļiem, vai kādām citām LIELO CILVĒKU lietām nav īpaši informēti, tādēļ tas ir labi, ka Olsena savās grāmatās par to runā un aktualizē šo jautājumu.

Grāmata man patika un ir tikpat aizraujošs kā iepriekšējā. Arī skolas bērniem, 4.-6. kl. patiks.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>