Carpe diem!

jūnijs 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Historia

Faķīru

foto: Spīgana

foto: Spīgana

Pavisam nesen grāmatu veikalos nonākusi aizraujoša portugāļu izcelsmes franču rakstnieka Romēna Puertolā grāmata “Neparastais ceļojums, kurā faķīrs iestrēga IKEA skapī”, kura iekarojusi daudzu valstu izdevēju sirdis. Pagājušo nedēļu šis asprātīgais un ļoti apburošais autors viesojās Latvijā un faķīra cienīgā izveicībā nepilnās divās dienās paspēja  sniegt interviju LTV, tikties ar lasītājiem Francijas Institūtā Latvijā, piedalīties Lasīšanas dienas zibakcijā un satikties ar mums piecām grāmatu blogerēm, atbildot uz mūsu jautājumiem.

Visticamāk, mēs autoram paliksim atmiņā kā zeme ar dīvainiem blogu nosaukumiem: kurpjukaste, tējastasīte, sienakaudze…EEEE! Kas tam visam kopīgs ar grāmatām?

foto: Spīgana

foto: Spīgana

Tomēr es Romēnu Puertolā atcerēšos kā autoru, kas mani apbūra tik ļoti, ka vēlēdamies klausīties viņa teiktajā uzdevu pavisam muļķīgu jautājumu. Lai gan saka, ka muļķīgu jautājumu nav, pajautāt cilvēkam, par kuru zināms, ka viņš savu grāmatu uztapinājis, strādājot robežsardzē, kur viņš ņēmis tik plašas zināšanas par dažādu imigrantu raksturiem, ir visai dīvaini. Lai nu kādi bija iemesli, šis jautājums uzradās pats no sevis. Laikam nobijos, ka, ja kaut ko tūlīt nepajautāšu, šis apburošais, ar dzirkstošo humoru apveltītais un ļoti talantīgais vīrietis dosies prom. Tā teikt izpēlēju blondīnes cienīgu izgājienu. 🙂

Romēns Puertolā tiešām ir apbrīnojams cilvēks. Es teiktu, ka viņa romāna galvenajā varonī – indiešu faķīrā Ašatašatru saskatu viņu pašu. Cilvēku, kas izkulsies no jebkuras ķibeles, cilvēku, kurš kā kaķis vienmēr piezemējas uz kājām, cilvēku, kas bijis gan dīdžejs, gan lingvists, gan robežsargs, gan ierēdnis. Tomēr pats apbrīnojamākais man šķiet tas, ka Puertolā nekad nav zaudējis vēlmi rakstīt, nekad nav metis plinti krūmos. Autors rakstniecībai pievērsies jau 7 gadu vecumā. Ik pa laikam viņš šo nodarbi atmetis, tad atkal ķēries tai klāt. Bieži vien viņš nav ticis tālāk par pirmo lapaspusi, kas krājušās kaudzītē, līdz Romēns Puertolā sācis strādāt pie diviem priekšniekiem, kas katrs bija pārliecināts, ka otrs jaunajam darbiniekam uzdevis pietiekoši daudz darāmā. Jaunais darbinieks, ko neviens no šefiem tā arī nepapūlējās apgrūtināt ar darba pienākumiem, darba laiku izmantoja savā pirmā romāna radīšanai. Izdevniecības viņa pirmo garadarbu atteicās publicēt, tāpat arī nākamos. 300x0_neparast_celoj_kura_fakirs_978-9934-0-4970-5Uzņēmīgais rakstnieks sarakstīja pavisam 22 darbus, līdz beidzot kāda izdevniecība izrādīja interesi par viņa darbu “Neparastais ceļojums, kurā faķīrs iestrēga IKEA skapī”. Pēc grāmatas publicēšanas, tā guva lielu popularitāti. Patlaban tā jau ir izdota 37 valstīs un patlaban notiek aktieru atlase filmai, kas tiks uzņemta pēc grāmatas motīviem.

Grāmata no vienas puses ir ļoti smieklīga. Autors savam varonim indiešu faķīram, kura vārdu sameklējis internetā, no neliela Indijas ciemata liek doties uz Franciju, uz IKEA veikalu, lai iegādātos jaunu naglu gultu. Nabaga faķīrs sapucējas un visu cieminieku pavadīts dodas ceļā, pilnībā neko nenojaušot par autora ļaunajiem  nolūkiem. Jo kā gan citādāk nosaukt iespundēšanu skapī un nosūtīšanu uz Angliju brīdī, kad esi sācis tikko iemīlēties? It kā ar skapi vien nepietiktu, nākamajā mirklī varonis jau atrodas milzu koferī kopa ar aktrises Sofijas Morso mežģīņotajiem stringiem un zīda zeķēm. Turklāt vēl jāspēj aizbēgt no čigānu “mafijas” vajāšanas. Kā lai tur nekļūst par rakstnieku un nesaraksta romānu, papīra vietā izmantojot savu kreklu?

Grāmata ir ļoti aizraujoša, smieklīga un izklaidējoša. Tomēr tā nav vienīgā ziņa, ko autors “aiznes” līdz lasītājam. Autors grāmatā ļoti skaidri ataino to, ko pieredzējis strādājot Francijas robežsardzē. Viņš skar tēmu, kas lielākai daļai valstu sagādā zobu sāpes – nelegālos imigrantus, kas visdažādākajos un neiedomājamākajos veidos cenšas ieceļot Eiropā. Autors runā par to, kā šie cilvēki jūtas, par to, cik necilvēcīgi mēdz būt “biznesmeņi”, kas uz šo cilvēku rēķina nopelna un par to, kā šie bēgļi no vienas valsts tiek “aizbumboti” uz citu. Lai cik skarbi tas viss izklausās, autors paliek uzticīgs romāna pozitīvajai noskaņai un viss neprātīgais ceļojums beidzas laimīgi. Indiešu faķīrs kļūst par veiksmīgu rakstnieku un bildina savu sirdsdāmu, bet iepriekšējie vajātāji, kļūst ja ne par labākajiem draugiem, tad labām paziņām gan.

foto: Spīgana

foto: Spīgana

Romēns Puertolā ir pierādījums tam, ka cilvēks, nepadodoties un neignorējot savu vēlmi rakstīt, pasmejoties par neveiksmēm un pieņemot tās, kādu dienu var piedzimt slavens un darīt to, kas viņam tiešām patīk. Interesants ir veids, kā autors raksta savus darbus. Gluži kā viņa romāna varonis, autors rakstīšanai izmanto visu, kas ir pa rokai. Šo grāmatu viņš sarakstījis 3 nedēļu laikā savā mobilajā telefonā. Reizumis rakstīšanai tiek izmantoti košļājamās gumijas papīrīši, vai kāds cits pa rokai gadījies „tukšs laukums”.

foto: Spīgana

foto: Spīgana

Vēlreiz liels paldies Zvaigzne ABC Kristīnei un Egitai par jauko iespēju tikties ar šo vienreizējo autoru.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>