Carpe diem!

maijs 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Historia

Sofi Oksanenas grāmatas

bikernieku-pusmaratons-2015-sofi-oksanen 036Rakstnieki ir īpaša tauta. Viņi ir tie, kas atļaujas runāt par lietām, kas vienmēr kādam ir nozīmīgas, būtiskas, reizēm pat ļoti sāpīgas. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka rakstnieks savu vēsti spēj līdz lasītājiem spēj aiznest ļoti profesionāli un korekti. Man šo ceturdien bija ļoti liels gods vienu no šādiem rakstniekiem satikt klātienē. Pasakainajās Somijas vēstniecības pieņemšanas telpās notika tik pat pasakainas un lieliskas somu rakstnieces Sofi Oksanenas grāmatas “Kad pazuda dūjas” latviešu izdevuma prezentācija.

Sofi Oksanenas vārds pasaulē ir labi pazīstams. Viņa ir autore, kura uzdrošinās runāt par neērtām tēmām, par tēmām par kurām nedrīkst klusēt, autore, kas iestājas par vārda, domas un gara brīvību. To uzsvēra gan prezentācijā klāt esošie Somijas un Igaunijas vēstnieku, kā arī Ziemeļvalstu padomes pārstāvis. Viņa tiešām ir cilvēks, kurš iestājās par vārda brīvību un arī aktīvi iesaistās dažādās politiskās diskusijās un savos darbos skar vēsturiski neērtas tēmas. Ne velti Krievijā tiek uzskatīts, ka viņas pēdējais eseju krājums ir vērst pret krieviem, bet šīs pašas grāmatas – “Kad pazuda dūjas” krievu izdevumā bija paredzējuši priekšvārdu, kurā teikts, ka Sofi Oksanena krievus uzskata par cūkām. Katrs tikai pats zina, ko pusdienās ēdis. 🙂

Dodoties uz prezentāciju, biju izlasījusi lielāko daļu no Okasenas grāmatas. Manibikernieku-pusmaratons-2015-sofi-oksanen 030 ļoti pārsteidza tas, ka autore, kura pati nenāk no Igaunijas, kura pati nav piedzīvojusi ne Hitleriskās Vācijas, ne padomju laikus Igaunijā, spēj tik labi uztvert garu, kas šajos laikos valdījis, faktorus, kas virzījuši cilvēku rīcību, izvēles un dzīves. Kā autore tik labi un korekti spēj lasītājam aiznest ziņu par šiem laikiem un atklāt, kāpēc mēs – baltieši tik ļoti uztraucamies par dažādām Krievijas aktivitātēm Ukrainā un arī saistībā ar mūsu valstīm. Izrādās, tas bijis ļoti smalks un skrupulozs darbs ar dažādiem, dokumentiem, Igaunijā veiktiem pētījumiem par šiem laika periodiem, kā arī pašas Igaunijas iepazīšana, kas pēc autores teiktā nemaz tik ļoti nav mainījusies.

Man pašai bija ļoti interesanti uzzināt, ka brīvā Somija, kuru tik bieži min par piemēru tam, ka maza valsts var drosmīgi nostāties prtī Krievijai un saglabāt savu neatkarību, patiesībā nemaz tik brīva nav bijusi. Tas tiešām ir baisi, ka mana vecuma cilvēki par blakus esošas un radnieciskas valsts – Igaunijas esamību pirmo reizi uzzinājuši tikai 15 gadu vecumā, deviņdesmitajos gados, jo līdz tam visu vēstures grāmatu saturs tika saskaņots ar lielo kaimiņu – Krieviju. Vēl trakāk, arī Somijā cilvēki neko nezināja ne par Černobiļas avāriju un citiem ar cilvēku veselību saistītiem skandāliem. Pie mums par to vismaz sačukstējās. Tieši šī iemesla pēc Sofi Oksanena ir pret tā saukto finlandizāciju, par kuru pēdējā laikā diezgan bieži tiek runāts Somijas politiskajās aprindās. Viņa tajā saskata apdraudējumu vārda brīvībai, par kuru viņa tik ļoti iestājas.

Tēmu – vārda spēks Sofi Oksanena tieši skar grāmatā “Kad pazuda dūjas”, jo viens no tās galvenajiem varoņiem ir propogandas literatūras un tekstu autors. Propoganda vienmēr ir bijis spēcīgs ierocis, ko izmantojušas dažādas varas. Proganada bija Hitlera ierocis, padomju varas ierocis un, ja godīgi šis ierocis Krievijā plaši tiek izmantot vēl arvien.

bikernieku-pusmaratons-2015-sofi-oksanen 029Es tiešām apbrīnoju milzīgo spēku, kas plūst no Sofi Oksanenas trauslā stāva un grāmatas lappusēm. To visu vēl vairāk pastiprināja aristokrātiskās Somijas vēstniecības telpas. Viennozīmīgo ļoti izdevies pasākums. Viens no retajiem, kad vide, cilvēki un notikums ļoti veiksmīgi papildina viens otru.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>