Carpe diem!

aprīlis 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Sāra Larka

300x0_kauri_koka_ena_978-9934-0-5074-9Sāras Larkas triloģijas otro grāmatu “Kauri koka ēnā” gaidīju ar nelielu nepacietības devu. Pēc pirmās grāmata “Maoru zelts” izlasīšanas ļoti gribējās uzzināt, vai mani pieņēmumi par to, kā tālāk būs auguš un attīstījušies grāmatas galvenie varoņi. Atverot grāmatu, nopriecājos, ka tomēr ne ar vienu nenoslēdzu derības par to, kāda būs Maikla Drarija reakcija, pēc tam, kad viņš sapratīs, ka viņš nav Lizijas bērna tēvs. Man nācās secināt, ka Maikls Drarijs tiešām ir izaudzis, un Matariki uzskata par savu meitu, lai arī skaidri zina, ka viņas radītājs ir maoru virsaitis Kahu Hekes. Ja, godīgi, labāku tēvu par Maiklu Drariju Matarikei nevarētu novēlēt. Turklāt īstais tēvs Kahu Hekes šajā grāmatā pilnībā zaudēja manas simpātijas.

“Kauri koka ēnā” noteikti nav stāsts par Maiklu Drariju, Liziju vai Mariju Ketlīnu. Tas ir stāsts par viņu bērniem: Matariki, Sīnu, Heteri un arī Kolinu, kurš pirmajā triloģijas grāmatā sava neciešamā rakstura dēļ tika nosūtīts uz Angliju. Parādās arī jauni tēli un jauni likteņi, jauna šo tēlu attīstība un izaugsme. Turklāt viņu visu dzīves gaitas norisinās pārmaiņu laikā. Jaunzēlandē norisinās vairākas cīņas vienlaicīgi. Pirmkārt, tā ir maoru cīņa par savu zemi, tradīcijām, kultūru un tiesībām. Otrkārt, arvien skaļāk sāk runāt sievietes, kas vēršas pret alkoholismu, pret vardarbību, sievietes beztiesisko stāvoklī ģimenē un pieprasa vēlēšanu tiesības. Pirmo reizi grāmatā autore pieskaras arī viendzimuma attiecībām, kas gan Jaunzēlandē tajā laikā nav pieņemamas un saprotams. Tieši tādēļ viena no grāmatas varonēm uz laiku tiek pārcelta uz Eiropu, uz Parīzi.

Tomēr tā nebūtu ģimenes sāga, ja tās pamatā nebūtu ģimenes attiecības, dažādi sarežģījumi un patiess mīlestība, kura tiek atrasta pēc tam, kad izbristas visdziļākās bedres. Ar vislielāko aizrautību sekoju līdzi grāmatas varoņu likteņiem, ziedojot arī daļu sava naktsmiera. “Kauri koka ēnā”  ir aizraujošs romāns, ko var lasīt kā atsevišķu grāmatu, tomēr priekšvēstures zināšana rada tādu kā piederības sajūtu un, jā… vēlmi izlasīt arī trešo – noslēdzošo triloģijas grāmatu.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>