Carpe diem!

aprīlis 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Historia

Sabīne Košeļeva

300x0_riga_maskava8. aprīlī grāmatu apgāda “Zvaigzne ABC” pagrabiņā ļoti omulīgā gaisotnē noritēja jaunās rakstniece Sabīnes Košeļevas miniromāna “Rīga-Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts” prezentācija. Mirdzošs patvāris un zeltaini zaigojošs šampanieties glāzēs, baranku virtene un košām puķēm margoti lakati. Kaut kas tik ļoti pazīstams un tajā pašā laikā tāds, ko mute neveras nosaukt par savējo. Krievs, latiška, krievs, latiška, krievs, latiška un LIELĀ MĪLESTĪBA, TĀ ĪSTĀ UN VĪENĪGĀ, neskatoties uz vecmāmiņas brīdinājumu: “Nekad neprecies ar krievu!”. Un tam visama pāri nenoliedzama dežavū sajūta, jo, patiesībā – tas taču ir stāsts arī par mani…

Jāatzīst, iepriekš nebiju neko dzirdējusi par Sabīni Košeļevu. Par viņas grāmatu “Rīga-Maskava. 21. gadsimts” uzzināju no Spīganas bloga, Zvaigzne ABC mājaslapas un jaunāko grāmatu apskata Latvijas radio. Grāmatā skartā tēmā kaut kā ļoti uzrunāja un tieši tādēļ izmantoju iespēju skatīt autori sejā.

Foto: zvaigzne.lv

Foto: zvaigzne.lv

Mežonīgs matu ērkulis, dzirkstošs humors, kaut kas ļoti tiešs, skarbs un tajā pašā laikā tik neaizsargāts un smeldzīgs, kam pāri valda ironija par sevi, citiem, pasauli un visām ķibelēm. Viņu nevar nepamanīt. Pat vēl nezinot, kura no klātesošajiem ir autore, biju pilnīgi pārliecināta, ka tā ir viņa un tiešām būtu vīlusies, ja autore izrādītos kāda cita. Sabīne nerunā lieki, gluži tāpat kā literatūrkritiķis Guntis Berelis un publiciste Anete Konste. Grāmatās prezentācija ir īsa, konkrēta, bet emocionāli piesātināta, liekot atcerēties ar par manu krievu, kuru gan varēju sastapt te pat aiz stūra, bet kurš galu galā izrādījās tālāks par krievu, kura dēļ grāmatā tika mērots ceļš Rīga-Maskava.

Arī Sabīnes grāmata ir īsa, konkrēta, bez sarežģītiem vārdu kalambūriem un izcakojumiem, grāmata, kas noteikti uzrunā ļoti dažādus sabiedrības slāņus un paaudzes, jo, patiesībā, tas ir stāsst par mums visiem. Par latviešiem un krieviem, par mūsu mūžīgo rīvēšanos, sadzīvošanu un mīlēšanos, jo kā tad tur bija… kas kašķējas – tas mīlējas. Nu, velk mūs pie tiem krieviem. Un šeit nav runa par politiskajām spēlītēm, tajās parasts mirstīgais sapinas un pazūd. Stāsts ir par mums, par tiem, kas dzīvo, strādā, mīl un cieš.

Velk mūs pie tiem krievien, patīk mums tas vai ne. Mēs – tādi puspelēki, smagnēji, pārāk nopietni, savrup dzīvotāji un kurnētāji – apbrīnojam atvērto krievu dvēseli, sadzērušies dzeram krievu balādes un mīlam krievu filmas. Laikam jau vajag mums krievus – līdzsvaram

Tas arī ir stāsts par mīlestību, kas tiem, kam paveicas, ir bezgalīga, gluži kā no vilciene sliedēm veidotā bezgalības zīme uz grāmatas vāka. Romāna ir ļoti romantisks, taču tā nav rozā romantika, drīzāk smagos zābakos un garā melnā ādas mētelī tērpusies, gariem plīvojošiem matiem un miroņgalvu ausī. Romantika, kas klausās ko smagāku par popu un franču šansoniem, bet mieru meklē soļojot gar jūras krastu. Līdz nelabumiem ironiska, bet tik patiesa, skaista un smeldzīga. Un asaras sāk birt pašas no sevis.

Grāmatu noteikti var ieteikt vecāko klašu skolēniem. Esmu pilnīgi pārliecināta, ka skolēniem šī grāmata patiks. Pirmkārt, grāmatā izmantota mūsdienu sarunvaloda, kas jauniešiem ir labi pazīstama un saprotams. Otrkārt, esmu pilnīgi pārliecināta, ka viņi grāmatas varoņu uztvers kā savējos. Treškārt, tā garums, jeb pareizāk sakot īsums, jaunajai paaudzei patiks. ceturtkārt, lai arī jaunākā paaudze latviešu-krievu jautājumā tomēr ir tolerantāki par tiem, kas dzimuši sovjetijas laikā, viņi vēl arvien ik dienas izdzīvo to pašu mūžīgo krievs-latiš jautājumu. Šīs paaudzes raksturīgākā īpašība ir ironija, tas, ka šī paaudze nešķiro cilvēkus pēc ādas krāsas, reliģiskās piederības un tautības. Ir grūti nepiekrist Sabīnes Košeļevas rakstītajam:

“Varbūt pietiek zākāt? Pagātne ir pagātne. Laiks aprakt kara cirvi. Kāpēc vilkt ienaidu sev līdzi kā tādu bērnības traumu, kas aizdod dusmas un liedz laimīgi dzīvot?”

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>